Konto w banku dla obywatela Ukrainy

Opublikowano: 10 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Przybywających w Polsce obywateli Ukrainy jest coraz więcej, a co za tym idzie na rynku finansowym rosną potrzeby obsługi Ukraińców jako klientów banków. Podstawowym produktem, bez którego we współczesnym świecie właściwie trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie jest konto bankowe. W wielu bankach, działających ma terytorium Polski cudzoziemcy mogą otworzyć konto. Jest to bez wątpienia jeden z pierwszych kroków w nowym życiu dla osób, które znalazły się w Polsce uciekając przed wojną.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie korzyści daje konto osobiste w banku,
 • jakie formalności należy spełnić do otwarcia konta,
 • które banki oferują konta dla obywateli Ukrainy,
 • w jaki sposób Ukraińcy mogą założyć konto.
Konto w banku dla obywatela Ukrainy

Do czego przydaje się konto osobiste w polskim banku?

Posiadanie konta bankowego w polskim banku wiąże się z całym szeregiem korzyści, płynących również dla cudzoziemców. Ukraińcy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek bankowy mogą:

 • za darmo prowadzić konto – wiele banków nie pobiera opłat za prowadzenie konta,
 • otrzymywać wynagrodzenie na konto – jest to szczególnie ważne, kiedy podejmujemy zatrudnienie na terenie Polski u polskiego pracodawcy,
 • korzystać z bankowości elektronicznej,
 • dokonywać przelewów na Ukrainę – istnieją takie oferty banków, gdzie zlecenie przelewu zagranicznego jest bezpłatne,
 • dokonywać darmowych wpłat i wypłat z bankomatu – w zależności od oferty konkretnego banku,
 • korzystać z innych produktów bankowych – np. z karty debetowej

Należy pamiętać, że oferty poszczególnych banków nieco różnią się od siebie. Będzie to dotyczyło zarówno szczegółowych warunków prowadzenia konta osobistego jak i pewnych kwestii formalnych, do których właśnie teraz przejdziemy.

Co jest potrzebne do założenia konta?

Aby założyć konto bankowe w Polsce należy przygotować odpowiednie dokumenty. Zanim więc przystąpisz do dzieła, sprawdź, czy posiadasz następującą dokumentację:

 • dowód tożsamości albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
 • ważny paszport zagraniczny – w tym przypadku oczywiście ukraiński,
 • TIN – ukraiński numeru identyfikacji podatkowej,
 • karta pobytu stałego albo karta pobytu czasowego albo dokument potwierdzający pobyt rezydenta długoterminowego UE,
 • numer telefonu komórkowego – u polskiego operatora.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze będziemy potrzebowali całego, wyżej wymienionego kompletu dokumentów. W niektórych bankach będziemy potrzebowali tylko jednego dokumentu – najczęściej jest to dokument potwierdzający tożsamość. Jednakże zawsze należy w miarę możliwości przygotować całą dokumentację, bo może się okazać, że oferta tego banku, który pozwala zakładać konto przy minimum formalności wcale nie jest najkorzystniejsza.

Gdzie można założyć konto osobiste?

Skoro już wiemy, jakie korzyści daje nam posiadanie polskiego konta bankowego oraz jakich dokumentów potrzebujemy pozostaje nam tylko wybrać bank, który jest w stanie zaproponować nam najkorzystniejszą ofertę. Na przykładach wybranych banków, działających na terytorium Polski podpowiemy jak kształtują się poszczególne oferty.

Alior Bank

Alior Bank oferuje dla Ukraińców specjalne Konto Internetowe. Oferta ta jest dostępna od 1 marca 2022 roku. Co jest dobre w tej ofercie to fakt, że bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta ani za transakcje z użyciem karty płatniczej. Również można za darmo wypłacać pieniądze z bankomatu, pod warunkiem, że będzie to więcej niż 100 złotych. Alior Bank oferuje także darmowe przelewy na Ukrainę.

Citi Handlowy

Tutaj również klient może wykonywać bezpłatnie przelewy środków na Ukrainę, ale poza tym Citi Handlowy oferuje także konta walutowe. Jest to oferta szczególnie atrakcyjna dla tych klientów, którzy chcą prowadzić swój rachunek w euro, dolarach amerykańskich, funtach szterlingach czy frankach szwajcarskich.

Santander Bank Polska

Tutaj obywatele Ukrainy mogą założyć sobie konto przy minimum formalności. Wystarczy okazać tylko jeden dokument – albo ukraiński dowód osobisty albo paszport. Santader Bank Polska również nie pobiera żadnych opłat za przelewy z i na Ukrainę. Przy zakładaniu konta nie trzeba wykazywać ani miejsca zamieszkania, ani udowadniać źródła dochodów w Polsce.

BNP Paribas

BNP Paribas oferuje Konto dla Ciebie. Jest ono zawsze darmowe, o ile dokonamy co najmniej 3 płatności kartą płatniczą w miesiącu. Bezpłatne są także wypłaty z bankomatów. Tak samo jak w innych bankach i tutaj ukraińscy klienci nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów związanych z dokonywaniem przelewu do swojego kraju.

PKO Bank Polski

Jeżeli zdecydujesz się na założenie konta w tym banku to przez rok nie poniesiesz opłat za prowadzenie konta. Nie musisz się także obawiać o dodatkowe opłaty za przelewy na Ukrainę. Jeżeli jesteś także klientem Kredobanku, działającego na Ukrainie to otrzymasz możliwość kontaktu telefonicznego z Kredobankiem w języku ukraińskim poprzez infolinię. Warto dodać, że PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem.

Bank Millennium

Tutaj również założymy konto bez wielkich wymogów formalnych. Wystarczy aby klient posiadał ważny ukraiński paszport. Bank Millenium standardowo jak inne banki nie pobiera opłat za przelewy zagraniczne, a także do odwołania gwarantuje prowadzenie konta za darmo, jak i korzystanie z karty oraz wypłacanie gotówki z bankomatu.

Pozostałe banki

Jeżeli chcesz poszukać więcej ofert dla Ukraińców, to założenie konta osobistego umożliwiają także np.:

Jak założyć konto w polskim banku?

Zasadniczo albo należy udać się osobiście do banku albo można założyć konto online. Wszystko zależy od konkretnego banku. Santander Bank Polska, PKO BP, Getin Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Credit Agricole, Bank Millenium, Alior Bank – tutaj konto należy założyć w oddziałach banku. Bank Pekao, BNP Paribas – tutaj można założyć konto zarówno w placówkach banku jak i online.

Tagi: obywatele ukrainyAlior Bankbnp paribaskonto osobiste

Dodano: 25.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy

Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy

09 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

W związku z wojną na Ukrainie bardzo wielu obywateli tego kraju przybyło to Polski. Niektórzy z nich starają się prowadzić działalność gospodarczą, inni z wiadomych przyczyn potrzebują gotówki na realizację bieżących celów konsumenckich. Pojawia się wówczas pytanie: czy dla obywateli Ukrainy możliwe(...)

Czytaj więcej
PESEL dla obywatela Ukrainy

PESEL dla obywatela Ukrainy

08 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

24 lutego 2022 roku cały świat zadrżał wobec niczym nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. Wiele matek z dziećmi, osób starszych, chorych i niezdolnych do zbrojnej obrony kraju przybyło do Polski, chcąc uniknąć piekła wojny. Polacy w reakcji na to sami ruszyli do pomocy obywatelom Ukrainy. W końc(...)

Czytaj więcej
Top