Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy

Opublikowano: 09 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W związku z wojną na Ukrainie bardzo wielu obywateli tego kraju przybyło to Polski. Niektórzy z nich starają się prowadzić działalność gospodarczą, inni z wiadomych przyczyn potrzebują gotówki na realizację bieżących celów konsumenckich. Pojawia się wówczas pytanie: czy dla obywateli Ukrainy możliwe jest uzyskanie kredytu gotówkowego w polskim banku?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie wymogi formalne należy spełnić,
 • kto oferuje kredyty gotówkowe dla Ukraińców,
 • jak zapada pozytywna decyzja o udzieleniu kredytu gotówkowego,
 • o możliwości wnioskowania online.
Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy

Kto może się ubiegać o kredyt gotówkowy?

Uzyskanie kredytu gotówkowego przez Ukraińców zawsze było możliwe, o ile kredytobiorca zdecydował się na dłuższy pobyt w Polsce, pobyt ten był legalny i kredytobiorca posiadał stałe źródło dochodów. Podstawową kwestią w tej materii było również to, aby klient posiadał dokumenty, które potwierdzają jego tożsamość oraz wykazują zarówno wysokość, jak i źródło dochodów – są to informacje potrzebne bankom do dokonania oceny zdolności kredytowej.

W chwili obecnej znaczna większość Ukraińców w Polsce to uchodźcy przed wojną. Wielu z nich korzysta z pomocy, jaką zdecydowali się zarówno obywatele Polski jak i liczne instytucje funkcjonujące na terenie naszego państwa. Również banki wyciągnęły dłoń do uchodźców. Obecnie oferują one możliwość założenia konta osobistego czy też darmowego wykonania przelewu na Ukrainę. Póki co nie ma jeszcze informacji dotyczące tego, czy wejdą w życie jakieś przepisy, które ułatwią bankom przyznawanie kredytu gotówkowego obywatelom Ukrainy.

Dzisiaj polskie banki udzielą kredytu tym Ukraińcom, którzy przede wszystkim:

 • legalnie przebywają w Polsce – udowodnić to można kartą czasowego pobytu albo kartą stałego pobytu,
 • mają ważny paszport ukraiński,
 • mają konto w polskim banku,
 • wykazują stałe dochody na terytorium Polski – umowa o pracę, umowa zlecenie, umowy o dzieło, działalność gospodarcza,
 • mają nadany numer PESEL.

Gdzie szukać kredytu gotówkowego dla Ukraińców?

W odpowiedzi na to pytanie mamy bardzo dobre informacje. Mianowicie bardzo wiele banków w Polsce oferuje kredyt gotówkowy dla obcokrajowca. Oto lista przykładowych banków, gdzie obywatel Ukrainy ze stałym źródłęm dochodu, akceptowanym przez bank, może z powodzeniem ubiegać się o kredyt:

Oczywiście poszczególne oferty będą się różnić od siebie. Trzeba więc zwrócić uwagę na różnice, które obejmą np. limity maksymalnej kwoty kredytu, prowizji, okresu kredytowania, kwoty udzielanej bez ubezpieczenia. Warto też przyjrzeć się temu, czy warunki uzyskania kredytu w jednym banku nie będą nieco mniej wymagające niż w innym banku.

Kredyt gotówkowy - kwota: 50 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 68 522,40 zł 951,70 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,83 % 12,49 % 0,00 % 70 063,20 zł 973,10 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 71 301,60 zł 990,30 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 73 879,92 zł 1 026,11 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 76 265,28 zł 1 059,24 zł

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

 Aby obywatel Ukrainy mógł zaciągnąć kredyt gotówkowy musi nie tylko spełniać wymogi, o których już zdążyliśmy wspomnieć. Należy przejść całą formalną drogę, by na końcu móc się cieszyć pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych na koncie. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku:

 • rozpoznanie potrzeb finansowych – te mogą być bardzo pilne i dość spore, zwłaszcza, że wielu Ukraińców pozostawiło na Ukrainie rodzinę, która potrzebuje wsparcia,
 • porównanie ofert i zbadanie swojej sytuacji finansowej – warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, dotyczący oferty oraz należy zorientować się w swojej sytuacji finansowej (jeżeli to zadanie wydaje się trudne do samodzielnej realizacji, to może tutaj pomóc doradca kredytowy),
 • wypełnienie wniosku – należy to zrobić starannie, podać wszystkie dane zgodnie z prawdą, a także wskazać jaka kwota nas interesuje i w jakim terminie chcemy ją spłacać,
 • dołączenie do wniosku niezbędnych dokumentów,
 • złożenie wniosku oraz dokumentów w banku,
 • oczekiwanie na decyzję.

Wnioskować o kredyt można osobiście w placówce banku. Ze względu na trudny czas coraz częściej można spotkać się z infoliniami bankowymi, obsługiwanymi w języku ukraińskim. Tak więc wnioskowanie telefoniczne również jest możliwe. Ale to nie jedyna droga, z której może skorzystać obywatel Ukrainy ubiegający się o kredyt.

Czy można wnioskować online?

Banki w Polsce oferują dla obcokrajowca kredyt gotówkowy również w formie online. Aktualne oferty zawsze można sprawdzić na stronie internetowej banku, który nas interesuje. Wnioskowanie online jest bardzo wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas, a często bywa też tak, że banki szybko podejmują decyzję, co jest równoznaczne z tym, że i na naszym koncie szybko pojawią się dodatkowe pieniądze. Można także skorzystać z aplikacji mobilnej do wnioskowania o kredyt, co również jest dostępne w niektórych bankach.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć pozytywna decyzja o udzielenie kredytu zależna jest od dobrej zdolności kredytowej. Mówiliśmy o regularnych dochodach, ale póki co nie było mowy o tym, jaka wysokość dochodów będzie wystarczająca. Cóż, co do zasady: im wyższe zarobki tym lepiej. Jednakże ocena zdolności kredytowej będzie zależała także od indywidualnych czynników. Pokażemy na przykładzie jak bank będzie patrzył na zdolność kredytową klienta.

Przykład. Pani Natasza posiada 3 000 zł miesięcznego dochodu. Decyduje się na wzięcie kredytu gotówkowego na kwotę 50 000 zł. Będzie go spłacać przez 7 lat, czyli wyjdą z tego 84 miesięczne raty. Jedna rata wyniesie
796,61 zł, a więc do spłaty będzie 66 915,24 zł. Bank może się przychylić do wniosku Pani Nataszy, gdyż przy dochodzie 3 000 zł spłata raty w wysokości 796,61 zł będzie dla Pani Nataszy jak najbardziej możliwa, a co za tym idzie będzie ona w oczach banku wypłacalną klientką.

Oczywiście powyższy przykład jest nieco uproszczony. W praktyce trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka ważnych aspektów. Do Polski przybywają najczęściej kobiety z dziećmi – a bank bierze pod uwagę m.in. to ile osób mamy na utrzymaniu. Istotne też będzie to, czy nie spłacamy już innego zobowiązania bankowego czy pozabankowego np. kredytu ratalnego.

Jak więc można podnieść swoją zdolność kredytową? Oto kilka praktycznych podpowiedzi:

 • zwiększ swoje dochody – jeśli masz np. umowę o pracę na 3/4 etatu to spróbuj poszukać dodatkowego płatnego zajęcia, np. na umowę zlecenie albo na umowę o dzieło,
 • poszukaj pracy – jeżeli do Polski przebyła np. 4-osobowa rodzina, w tym 2 dzieci, a tylko jedno z rodziców pracuje, to warto aby drugie również poszukało zatrudnienia – wówczas osoba, która będzie kredytobiorcą będzie miała mniej osób na utrzymaniu,
 • spłać wcześniejsze zobowiązania – jeśli masz już jakiś kredyt to najlepiej byłoby go spłacić przed zaciągnięciem nowego zobowiązania,
 • zweryfikuj swoją wypłacalność – jeśli wcześniej miałeś jakieś zobowiązania, to przypomnij sobie, czy spłacałeś je w terminie, bo bank może zechcieć sprawdzić Twoją historię kredytową.
 • nie wnioskuj od razu o duże kwoty – na początek wnioskuj dokładnie ze swoimi potrzebami, nie wnioskuj o kwotę „na zapas”, bo im większa kwota we wniosku tym potrzebna jest lepsza zdolność kredytowa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Przede wszystkim sprawdźmy podstawowe parametry kredytów gotówkowych. Będą to:

 • oprocentowanie,
 • RRSO,
 • całkowita kwota kredytu,
 • całkowity koszt kredytu,
 • okres kredytowania,
 • liczba rat,
 • wysokość prowizji,
 • inne koszty – przy kredycie o dużą kwotę konieczne może być wykupienie ubezpieczenia. Niektóre banki nazywają swoje kredyty gotówkowe pożyczkami gotówkowymi. A zatem: będąc na stronie internetowej banku nie bójmy się sprawdzać aktualnych promocji pożyczki gotówkowej. Warto też zapoznać się z cennikiem pożyczki gotówkowej oraz kredytów gotówkowych.

Tagi: obywatele ukrainy

Zaktualizowano: 12.05.2022

Dodano: 25.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Konto w banku dla obywatela Ukrainy

Konto w banku dla obywatela Ukrainy

10 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

Przybywających w Polsce obywateli Ukrainy jest coraz więcej, a co za tym idzie na rynku finansowym rosną potrzeby obsługi Ukraińców jako klientów banków. Podstawowym produktem, bez którego we współczesnym świecie właściwie trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie jest konto bankowe. W wielu bankac(...)

Czytaj więcej
PESEL dla obywatela Ukrainy

PESEL dla obywatela Ukrainy

08 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

24 lutego 2022 roku cały świat zadrżał wobec niczym nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. Wiele matek z dziećmi, osób starszych, chorych i niezdolnych do zbrojnej obrony kraju przybyło do Polski, chcąc uniknąć piekła wojny. Polacy w reakcji na to sami ruszyli do pomocy obywatelom Ukrainy. W końc(...)

Czytaj więcej
Top