Kredyt gotówkowy online, u agenta czy we własnym banku? Plusy i minusy w każdym kanale

Opublikowano: 04 Paź 2021 Sylwia Chrószcz 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Korzystanie z kredytu gotówkowego to już codzienność, a wielu z nas zastanawia się w jakiej formie zaciągnąć kredyt gotówkowy. Jak przejść przez cały proces sprawnie i szybko? Gotówkowe kredyty online mogą okazać się najlepszą i najwygodniejszą formą. Jeśli stoisz przed decyzją o skorzystaniu z kredytu gotówkowego, być może jednym z pytań jakie sobie zadajesz jest pytanie: gdzie i w jakiej formie skorzystać z kredytu gotówkowego? 

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie się udać po kredyt gotówkowy?

Ilość sposóbów, za pomocą których możesz uzyskać kredyt gotówkowy, jest znacznie większa niż jeszcze parę lat temu. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy, powinieneś wiedzieć, że możesz to zrobić na 3 sposoby. W przypadku kredytów gotówkowych możesz zrobić to w: 

  • kanale tradycyjnym zwanym offline, czyli bezpośrednio w banku lub u agenta kredytowego,
  • w kanale online czyli przez Internet
  • lub możesz skorzystać z procesu mieszanego, czyli połączenia obu powyższych kanałów.

Kanał tradycyjny

W kanale tradycyjnym uzyskasz kredyt poprzez osobistą wizytę w banku lub wizytę w biurze kredytowym danego pośrednika finansowego, który nazywany bywa również agentem kredytowym czy finansowym.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku w kanale tradycyjnym powinieneś rozpocząć działania od sprawdzenia oferty kredytowej w różnych bankach.

Po wybraniu oferty według Ciebie najlepszej, kolejna wizyta to spotkanie z doradcą danego banku. Wówczas złożysz wniosek kredytowy wraz z dokumentami potrzebnymi do ubiegania się o kredyt. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, kolejna wizyta to już finalizacja umowy kredytowej.

Kanał tradycyjny u pośrednika kredytowego wygląda analogicznie, z tą różnicą, że decydując się na złożenie wniosku przez dane biuro kredytowe, oszczędzasz czas na fizyczne sprawdzenie różnych ofert, różnych instytucji, ponieważ pośrednik posiada dostęp do większości ofert bankowych i pozabankowych, co jest jego największą zaletą. Dzięki temu, w tym rozwiązaniu zaoszczędzisz czas na bieganie od banku do banku w poszukiwaniu właściwej oferty.

Zaletą kanału tradycyjnego zarówno u pośrednika, jak i w banku jest to, że będziesz mieć kontakt z doradcą lub agentem. Dzięki temu masz możliwość rozmowy na temat Twojej sytuacji finansowej i konkretnej oferty, szczególnie kiedy występuje u Ciebie pewnego rodzaju złożoność finansowa czy dokumentowa.

Dodatkowo w kanale tradycyjnym w banku, doradca może mieć wpływ na negocjowanie warunków cenowych lub dokumentowych Twojej oferty. W tym kanale istnieje również mniejsze ryzyko błędnego zrozumienia przez Ciebie danej oferty poprzez możliwość doprecyzowania zagadnień, które mogą budzić Twoje wątpliwości.

Wadą kanału tradycyjnego będzie czas potrzebny na dojazd na spotkanie, czas samego spotkania i ewentualne kolejki w oddziale bankowym.

Kanał online

Udzielenie kredytu gotówkowego może się także odbyć przez tak zwany kanał online, w którym cały proces odbywa się przez internet.

Proces online skraca czas formalności związanych z otrzymaniem kredytu i jest przy tym wygodny.

Istnieje wiele platform kredytowych, które umożliwią Ci złożenie wniosku za jednym zamachem do kilku instytucji finansowych. Po złożeniu takiego wniosku, system z automatu wyśle wnioski kredytowe do poszczególnych banków lub firm pożyczkowych. Następnie otrzymasz propozycję ofert kredytowych. Możesz je porównać i wybrać tę najbardziej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom.

Finalizacja umowy odbywa się poprzez wysłanie jej na Twoją skrzynkę mailową lub  za pomocą firmy kurierskiej.

Warto tutaj wymienić oferty kredytów na klik dostępne wyłącznie w kanale online czyli takie, które możesz dostać zaledwie po kilku kliknięciach myszką. Polegają one na tym, że wypełniasz formularz online, następnie klikasz wyślij i po chwili otrzymasz wynik oceny Twojej zdolności kredytowej i tym samym propozycje ofert kredytowych.

Jeśli zdecydujesz się na którąś z podstawionych ofert, klikasz zatwierdź, a następnie podpisujesz umowę poprzez przelew weryfikacyjny (najczęściej 1 zł) lub za pośrednictwem kuriera. Wiele firm wykorzystuje także takie narzędzia jak na przykład Kontomatik, które w automatyczny sposób za pośrednictwem bankowości internetowej pozwalają ocenić jak duża jest zdolność kredytowa klienta.

Zaletą kanału online jest to, że możesz wnioskować o kredyt przez 24 godziny na dobę, z każdego miejsca na świecie pod warunkiem dostępu do internetu, przy minimum formalności. Tutaj najczęściej dokumenty przesyłane są mailowo lub przez platformę kredytową, a Ty nie musisz się martwić takimi problemami jak to, gdzie zaparkować samochód czy jak dużo musisz mieć czasu na spotkanie.

Kredyty gotówkowe online działają w oparciu o multiplatformy z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki czemu cały proces odbywa się w mgnieniu oka. Jedna z ważniejszych korzyści kanału online to fakt, taki kredyt zaciągasz bez wychodzenia z domu. W zasadzie kredyt gotówkowy jest pod ręką, czyli w swoim smartfonie, komputerze czy tablecie i w ciągu paru chwil dowiadujesz się o dostępnych ofertach kredytowych dla Ciebie.

Wadą kanału online jest to, że cała odpowiedzialność związana z wyborem oferty spoczywa na Tobie. Istnieje ryzyko, że podejmiesz decyzję za szybko, co może wpłynąć na wybór niewłaściwej oferty pod względem cenowym. To może nieść ze sobą skutek również w postaci negatywnej indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Musisz wiedzieć, że w kanale online banki oferują kredytu na dużo niższe kwoty, szczególnie dla osób, które nigdy nie były klientem danego banku. Ich zdolność kredytową banki zazwyczaj oceniają dość nisko. Dodatkowo, jeżeli Twoja sytuacja finansowa jest bardziej skomplikowana – tutaj też możesz napotkać trudności i decyzja kredytowa może okazać się negatywa.

Proces mieszany

Z kolei jeśli chcesz połączyć cechy obu powyższych kanałów i skorzystać z atutów każdego z nich warto rozważyć proces mieszany.

Ideą tego rozwiązania jest wnioskowanie o kredyt przez internet, a finalizacja ma miejsce w placówce bankowej albo u pośrednika kredytowego.

Zaletą tego procesu jest możliwość oszczędności czasu, którą daje ci proces online. Nie jesteś jednak pozbawiony kontaktu z doradcą lub agentem, który najtrafniej dobierze Ci bank i konkretną jego ofertę. Ten sposób wnioskowania zapewnia dostęp do regularnej oferty bankowej, wysokich kwot i nawet możliwość odstępstw od polityki kredytowej.

Wadą procesu mieszanego jest pewnego rodzaju rozproszenie, ponieważ część procesu jest zdalna, a część tradycyjna. W pewnym momencie procesu będzie wymagana Twoja osobista wizyta w banku lub u pośrednika: albo w celu weryfikacji Twojej tożsamości i rozpoczęcia procesu w oddziale albo w momencie obowiązku dostarczenia wymaganych dokumentów czy podpisania samej umowy.

Kredyt gotówkowy - kwota: 50 000 zł, okres: 84 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 84 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 71 914,08 zł 856,12 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 75 246,36 zł 895,79 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 75 768,00 zł 902,00 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,50 % 5,00 % 77 825,16 zł 926,49 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,80 % 6,99 % 80 482,08 zł 958,12 zł

Który proces wnioskowania o kredyt będzie dla Ciebie najlepszy?

To, na którą drogę pozyskania kredytu powinieneś się zdecydować, będzie uzależnione od kilku czynników.

Przed wyborem drogi wnioskowania o kredyt gotówkowy zadaj sobie 5 podstawowych pytań:

  1. Na czym mi najbardziej zależy w aspekcie plusów i minusów każdego rozwiązania?
  2. Jakim dysponuję czasem? Ile mam czasu na załatwienie formalności, czy mam czas na samodzielną weryfikację ofert?
  3. Czy mam odpowiednią wiedzę z zakresu różnych ofert kredytowych i tego czym należy się kierować przy ich wyborze, aby wybrać tę najlepszą dla Ciebie?
  4. Jaka maksymalna kwota kredytu gotówkowego mnie interesuje? Jeśli potrzebujesz wysoką kwotę kredytu możliwe, że będziesz mógł go otrzymać tylko w procesie tradycyjnym lub ewentualnie mieszanym?
  5. Czy dam radę i chcę niezależnie od wysiłku działać samodzielnie czy raczej wolę mieć wsparcie w postaci profesjonalisty jakim jest doradca w banku lub pośrednik kredytowy?

Jeśli uważasz, że Twoja sytuacja jest skomplikowana, samodzielne działanie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Wtedy przydatna będzie pomoc doradcy z banku albo agenta finansowego, który poprowadzi Cię przez cały proces.

Jeśli potrzebujesz wyższej kwoty kredytu z pewnością będzie Ci zależeć na jak najniższych kosztach kredytu. W tym przypadku również lepiej udać się do banku lub biura agenta kredytowego, bo jest duża szansa na możliwość negocjacji warunków cenowych Twojego kredytu.

Gdy czas odgrywa decydującą rolę, cenisz sobie wygodę i nie lubisz dużej ilości formalności, warto sprawdzić szeroką ofertę kredytów gotówkowych dostępną w internecie, najlepiej na sprawdzonych i wiarygodnych platformach kredytowych, do których niewątpliwie należy również wnioskomat.com. Na naszej stronie znajduje się porównywarka kredytów gotówkowych. Jak to działa?

Możesz tutaj wpisać pożądaną kwotę, a także oczekiwany okres kredytowania. Dzięki naszej porównywarce nie tylko można przeanalizować oferty różnych banków. Narzędzie to pokaże Ci, jaka jest całkowita kwota kredytu do spłaty, pokaże Ci też ratę kredytu gotówkowego, uwzględni prowizję. Z całą pewnością znajdziesz tu najtańsze kredyty gotówkowe. Jest to bardzo szybki, wygodny, a przede wszystkim rzetelny sposób na znalezienie jak najkorzystniejszej oferty.

Zaktualizowano: 05.04.2022

Dodano: 04.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top