Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 23 Wrz 2020 Anna Krzysteczko 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Najczęściej poszukiwaną informacją na temat kredytów gotówkowych jest lista niezbędnych dokumentów. Wiele z nas obawia się, że będzie musiała dostarczyć całe mnóstwo dokumentów oraz zaświadczeń. Jednak kredyt gotówkowy w banku jest jednym z produktów, które są najmniej sformalizowane. Warto pamiętać, że możemy skorzystać z kredytu gotówkowego w banku lub pożyczki gotówkowej w firmie pozabankowej i tutaj lista dokumentów może być zdecydowanie krótsza.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Jakie są wymogi dokumentowe dla kredytu gotówkowego?

Otrzymanie kredytu gotówkowego w obecnych czasach jest bardzo proste, a pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Kredyt czy pożyczka na dowolny cel przyciąga naszą uwagę, jak również sam proces wnioskowania jest dla nas szybki, przez to, że nie wymagają zbyt wielu formalności. Nie musimy martwić się wypełnianiem wielu formularzy, czy też oczekiwaniem na decyzję banku nawet przez kilka dni. Dziś banki czy instytucje pozabankowe decyzję wydają nawet w kilkanaście minut, a najważniejszą zaletą jest załatwienie wszelkich formalności w domu, wypełniając wniosek online. Kredyt gotówkowy czy pożyczkę pozabankową można otrzymać w prosty sposób. 

Jakie są podstawowe dokumenty wymagane do kredytu gotówkowego?

Dokumenty, jakie należy przedstawić  podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy, to:

 • dowód osobisty,
 • dokument dochodowy,
 • wypełniony wniosek o kredyt/pożyczkę. 

Dowód osobisty – obowiązkowy w każdym procesie wnioskowania

Najważniejszy dokument, który jest obligatoryjnie wymagany przez wszystkie banki oraz instytucje pozabankowe to dowód osobisty, który pozwala potwierdzić tożsamość potencjalnego kredytobiorcy. Na jego podstawie możemy określić takie dane jak imię, nazwisko, datę urodzenia i przede wszystkim PESEL oraz serię i nr dowodu. Na podstawie takich danych jak seria i nr bank zweryfikuje, czy dowód osobisty nie został skradziony, a dane klienta nie zostały zastrzeżone. Za pomocą nr PESEL instytucja finansowa jest w stanie zweryfikować naszą historię kredytową, która będzie niezbędna do podjęcia decyzji kredytowej. Pamiętajmy, aby dowód był ważny, bank weryfikuję datę ważności. Jeżeli wnioskujemy o kredyt w placówce zdjęcie z dowodu również będzie zweryfikowane, zaś przy wnioskach online możemy zostać poproszeni o skan dowodu lub selfie z dowodem w ręce. Pamiętajmy, że każdy bank może mieć inne warunki dotyczące wydania decyzji kredytowej.

Dokument dochodowy – kolejny niezbędny element

Następnym ważnym dokumentem, który kredytobiorca powinien przedstawić ubiegając się o kredyt gotówkowy, to dokument dochodowy. W zależności od źródła dochodu, lista akceptowanych dokumentów jest bardzo szeroka. Najczęściej banki w przypadku klientów pracujących proszą o zaświadczenie o zarobkach. Dzięki informacjom na takim dokumencie instytucja finansowa wie gdzie kredytobiorca pracuje, jakie ma dochody, jaki okres zatrudnienia oraz czy ma potrącenia zakładowe np. pożyczki firmowe, opłacane składki indywidualnego ubezpieczenia. W przypadku emerytów, czy rencistów bardzo często wystarczy sama decyzja o waloryzacji wydawana przez ZUS. Starając się o kredyt w banku, gdzie otrzymujemy wpływy z tytułu wynagrodzenie, może odstąpić od przedstawienia dokumentu dochodowego, ze względu na podgląd na rachunek bankowy.

Pożyczki gotówkowe w instytucjach pozabankowych często oferują pożyczki na oświadczenie o dochodach, wtedy klient nie dostarcza żadnych wymaganych dokumentów, a decyzja podejmowana jest na podstawie danych, które podał kredytobiorca. Na podstawie informacji o wysokości dochodu bank, czy instytucja pozabankowa będzie w stanie zweryfikować zdolność pożyczkową klienta.

Wysokość kredytu oraz okres kredytowania będzie właśnie uzależniony od naszej zdolności pożyczkowej. W przypadku osób ubiegających się o kredyt online bardzo częstym sposobem weryfikacji dochodu jest Instantor, czyli logowanie się na swój rachunek bankowy poprzez link, który otrzymujemy. Dzięki temu bank ma podgląd do historii na naszym rachunku i automatycznie wylicza zdolność kredytową, co nie wymaga już ingerencji pracownika. Na podobnej zasadzie działa weryfikacja przy użyciu aplikacji Kontomatik, gdzie klient otrzymuje link do logowania (na adres e-mail lub sms) i z poziomu tego linku, w bezpiecznym połączeniu, łączy się i przekazuje dane niezbędne do weryfikacji zdolności kredytowej.

Ostatni element: wniosek o kredyt/pożyczkę

Mamy do wyboru dwie ścieżki, jeżeli chodzi o sposób wnioskowania o kredyt czy pożyczkę gotówkową. Możemy udać się bezpośrednio do banku i tam za pośrednictwem doradcy kredytowego złożyć wniosek lub skorzystać z formularza na stronach internetowych. Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe dają możliwość złożenia wniosku on-line. Klient w dowolnym czasie może to zrobić, nawet w godzinach, gdy dana placówka bankowa jest już zamknięta. Nie zależnie od formy wnioskowania, wypełniając wniosek będziemy zobowiązani podać takie dane jak: kwota i okres kredytowania, adres, dane z dowodu osobistego oraz dane dotycząca gospodarstwa domowego. Dzięki tym danym instytucja finansowa jest w stanie sprawdzić naszą zdolność pożyczkową i przedstawić ofertę kredytu czy pożyczki gotówkowej.

Podsumowanie

Kredyty gotówkowe nie wymagają zbyt wielu dokumentów. Wynika to zarówno z charakteru tych produktów, jak i ze sprowadzenia listy wymaganych dokumentów do absolutnego minimum. Dzięki temu otrzymaniu kredytu przebiega sprawnie i szybko.

Aby jeszcze bardziej skrócić czas pomiędzy złożeniem wniosku, a wydaniem decyzji kredytowej warto przygotować wspomniane wyżej dokumenty wcześniej i upewnić się, że spełniamy także inne warunki stawiane przez bank.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (3)


 • Avatar Halina

  Halina
  13.10.2020 16:09:05

  Czy w Banku mogę uzyskać kredyt na oświadczenie, bez dokumentu dochodowego?

  Avatar Aleksandra

  Aleksandra Halina
  13.10.2020 16:35:28

  Tak, niektóre Banki mają w ofercie kredyty na oświadczenie.

 • Avatar Angela

  Angela
  23.09.2020 14:18:20

  Super! Ten artykuł rozwiał wszystkie moje wątpliwości.

  Odpowiedź
Top