O co pytać doradcę kredytowego?

Opublikowano: 26 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku nakłada na doradcę kredytowego szereg obowiązków informacyjnych, które musi spełnić w stosunku do Klienta. Na każdym etapie procesu Klient ma prawo do otrzymania kompletu informacji dotyczących pracy doradcy kredytowego, procesu, w którym wnioskuje o finansowanie oraz przede wszystkim parametrów produkt, o który chce złożyć wniosek. Doradcy kredytowi są także nazywani pośrednikami kredytu hipotecznego lub pośrednikami kredytu gotówkowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

o co pytać doradcę pośrednika kredytowego

Kluczowy jest wybór właściwego doradcy

Klienci często zastanawiają się jak wybrać dobrego doradcę kredytowego. Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest określenie kryteriów dobrego doradcy. Co powoduje, że doradca jest dobry? Powodów może być kilka, ale na samym końcu najważniejsze jest, aby doradca posiadał wiedzę, doświadczenie i kompetencję.

Wiedzę, ponieważ produktów na rynku jest bardzo dużo - już same kredyty gotówkowe różnią się od siebie, a i jeden kredyt hipoteczny jest różny od pozostałych. Doradca kredytowy musi znać ich jak najwięcej w sektorze, w którym się specjalizuje.

Doświadczenie, ponieważ każdy Klient jest inny. Doradca, który posiada doświadczenie jest w stanie do Klienta podejść nieszablonowo w kwestii doboru najlepszego produktu.

Kompetencje, ponieważ, aby sprzedawać, trzeba mieć co sprzedawać. Dobrym doradcą kredytowym jest ten, który potrafi pracować na najlepszym systemie sprzedażowym, w którym znajdzie ofertę dla każdego Klienta niezależnie od jego potrzeb i sytuacji finansowej. 

Certyfikowany Agent wnioskomat.com. Na czym polega jego praca?

O co pytać doradcę kredytowego, czyli warto posiadać plan

Doradca wnioskomat.com przeszedł proces selekcji, który potwierdza jego wiedzę, doświadczenie i kompetencje. Każdy doradca ma ogromną wiedzę, którą wykorzystuje przy doborze idealnego produktu dla potencjalnego klienta. Klienci z kolei z reguły nie mają doświadczenia przy wyborze parametrów oferty, dlatego na umówione spotkanie powinni zabrać ze sobą zbiór tematów, by widzieć o co zapytać doradcę kredytowego.

Dobrym wstępem do współpracy jest rozmowa na temat doświadczenia w finansach danego doradcy. Im jego doświadczenie jest dłuższe, tym większa wiedza oraz pewność, że doradca odpowie na wszystkie nurtujące klienta pytania. Ważne jest by zapytać doradcę kredytowego z jakimi instytucjami współpracuje, być może z niektórymi Klient miał już do czynienia, co może wpłynąć na zdolność kredytową.

Na rynku istnieje mnogość informacji na temat zarówno kredytu hipotecznego jak i gotówkowego. Wszystko, co chcemy wiedzieć o kredycie hipotecznym lub gotówkowym powinien umieć opowiedzieć nam doradca finansowy. Na tym etapie konsultacje odgrywają znaczącą rolę przed złożeniem wniosku kredytowego.

Dobry doradca posiada wiedzę, doświadczenie i kompetencje. To ważne, ponieważ na rynku jest bardzo dużo ofert bankowych oraz pozabankowych. Oferty trzeba również potrafić porównać i spojrzeć na nie przez pryzmat sytuacji finansowej i oczekiwań Klienta.

Rozmowa o sytuacji finansowej, oczekiwaniach Klienta i zdolności kredytowej

Standardowo, doradca zawsze porozmawia o oczekiwaniach Klienta. Spyta zatem, ile potrzebuje pieniędzy, na jaki cel, na jaki okres, jaką ratę będzie w stanie płacić. Doradca będzie chciał się również rozeznać w sytuacji finansowej Klienta – dopyta o zobowiązania, formę osiąganych dochodów. Na podstawie tego sprawdzi zdolność kredytową Klienta. Jeżeli klient posiada już inny kredyt lub pożyczkę w takiej sytuacji doradca kredytowy pomoże określić szanse na zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania.

Warto zapytać doradcę o swoją zdolność, poprosić, by pokazał wynik po jej określeniu w danym banku czy w firmie poza bankowej. Czasem szczegóły mogą zaważyć na punktacji w BIK, jak np. „fakt, że Klient wynajmuje komuś mieszkanie i zyskuje tym samym dodatkowy stały dochód”. Klient powinien również zapytać doradcę kredytowego czym jest BIK i jak można sobie go podbudować.

O czym pamiętać, przygotowując się do zaciągnięcia kredytu

BIK - co to jest?

Formularz informacyjny wynika z ustawy o kredycie konsumenckim

Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na instytucję finansującą oraz na pośrednika kredytowego obowiązek poinformowania Klienta o parametrach kredytu lub pożyczki, o który wnioskuje. Klient może pytać o szczegóły oferty już od wejścia do biura pośrednika. Mogę zatem zawsze jako Klient poprosić o wytłumaczenie np. przykładu reprezentatywnego danego produktu. Warto o to pytać doradcę kredytowego, aby zrozumieć charakterystykę danego kredytu lub pożyczki. Po wypełnieniu wniosku o finansowanie pośrednik kredytowy musi mi przekazać formularz informacyjny. Przykład zakresu informacji dostępnych w formularzu informacyjnym stanowi załącznik nr. 1 do ustawy o kredycie konsumenckim. 

Doradca ma obowiązek udzielić informacji

Informacje z formularza informacyjnego Doradca ma obowiązek przekazać Klientowi. Istnieje jednak zestaw pytań, które Klient może zadać Agentowi, a ten na mocy ustawy o kredycie konsumenckim ma obowiązek odpowiedzieć. Jednym z takich pytań jest prośba o podanie informacji o sposobie wynagradzania Agenta. Klient ma również prawo wiedzieć z jakimi instytucjami Agent współpracuje oraz jaki jest zakres umocowania Agenta do wykonywania czynności tzn. czy np. Agent ma prawo, aby w imieniu instytucji finansującej podpisać się na umowie pożyczki. 

Obowiązek informacyjny związany z umową

Gdy już wspólnie z Agentem, Klient wybierze odpowiednią ofertę kredytową, nadejdzie czas by zadać Doradcy kolejne pytania. Dochodzimy bowiem do etapu procesu związanego z podpisaniem umowy. Konsument ma prawo, aby pytać o umowę od początku procesu kredytowego i pożyczkowego. Ma również prawo do otrzymania umowy na każdym jego etapie. Nim drogi Kliencie podpiszesz umowę kredytową dopytaj:

Nie ma głupich pytań

Złota zasada mówi, że nie ma głupich pytań. Szczególnie jeżeli mówimy o tak ważnym aspekcie jak wzięcie kredytu lub pożyczki. Podjęcie decyzji o danej ofercie może generować konsekwencje przez bardzo długi czas (zwłaszcza kredyty hipoteczne są udzielane długoterminowo). To Klient najlepiej wie, jakie ma wątpliwości przy danej ofercie i o co zapytać doradcę kredytowego. Kliencie, nie bój się pytać. Nawet te pytania, które wydają się najmniej istotne, mogą mieć decydujący wpływ na podpisanie umowy i Twoją satysfakcję.    

Tagi: doradca kredytowy

Dodano: 16.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Certyfikowany Agent wnioskomat.com. Na czym polega jego praca?

Certyfikowany Agent wnioskomat.com. Na czym polega jego praca?

22 Lis 2023Autor: Agnieszka Kłak

Wnioskomat.com to połączenie dwóch sposobów wnioskowania o finansowanie zarówno na rynku bankowym i pozabankowym. Klient na stronie wnioskomat.com wypełnia wniosek podając podstawowe dane. Następnie loguje się do założonego automatycznie na wnioskomat.com profilu i widzi oferty, przygotowane przez I(...)

Czytaj więcej
Co to znaczy, że Agent wnioskomat.com pomoże zakończyć proces wnioskowania o pożyczkę?

Co to znaczy, że Agent wnioskomat.com pomoże zakończyć proces wnioskowania o pożyczkę?

02 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Poziom zaawansowania i złożoności procesu kredytowego zależy od instytucji, która dany produkt oferuje oraz od konkretnego produktu. Istnieją procesy, w których w kilka minut od wypełnienia wniosku możemy otrzymać pieniądze na koncie, a są takie, które mogą się ciągnąc, nawet ponad miesiąc czasu. To(...)

Czytaj więcej
Top