Mała pożyczka, czyli ile minimalnie mogę pożyczyć?

11 Paź 2019 Wojciech Zieliński 8 min. czytania

Kategoria: Pożyczki gotówkowePożyczki pozabankowePożyczki online

Kredyty i pożyczki można poddać kilku klasyfikacją – ze względu na okres, ze względu na ryzyko dla instytucji, ze względu na sposób spłaty, ze względu… długo można by wymieniać. Jedną z możliwych kwalifikacji jest również ta, ze względu na wysokość pożyczki lub kredytu. W naszych rozmowach z Klientami, często pojawia się pytanie: Czy mała pożyczka jest możliwa? Ile najmniej mogę pożyczyć? Czy posiadając kilkuset złotową potrzebę warto w ogóle próbować wnioskować o finansowanie?

O średnich kwotach w banku i firmie pozabankowej pisaliśmy już na naszym blogu

Czy mała pożyczka opłaca się instytucji?

Każdy wniosek Klienta to koszty operacyjne dla banku lub firmy pozabankowej. Wniosek bowiem trzeba przyjąć, sprawdzić Klienta w bazach oraz zweryfikować jego zdolność kredytową. Nawet jeżeli te czynności w 100% wykonywane są przez automat, to weryfikacja w bazach kosztuje. Cena zależy od zakresu weryfikacji i umowy, którą instytucja ma podpisaną z dostarczycielem informacji. Na samym końcu jednostkowe sprawdzenie Klienta może kosztować nawet 30 PLN. Jeżeli proces jest obsługiwany przez człowieka, to koszt wzrasta o jego czas. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze koszty pozyskania Klienta. Przy kilkudziesięcio tysięcznej pożyczce suma kosztów związanych z obsługą wniosku będzie stanowić zaledwie promil udzielonego kredytu. Gorzej, jeśli Klient wnioskuje o kilkaset złotych. 

Banki niechętnie dają małe kwoty

Znajdziemy na rynku nieliczne oferty, w których bank w kredycie gotówkowym oferuje nam kwoty od 500 PLN. Znajdzie się kilka banków, których prób minimalny to 1000 PLN. Standardem na rynku jest jednak kwota 3000 PLN. To od niej możemy szukać oferty w większości banków na rynku. Prawda jest taka, że nawet kredyt na kwotę 3000 PLN udzielany prze bank będzie na granicy rentowności. Banki jednak dają takie kwoty licząc na to, że Klient wróci w przyszłości po więcej. Wiadomo, że nowy Klient transakcyjny jest dla banku na wagę złota, a Klient, który wziął kredyt i spłacił go w terminie tym bardziej. 

Mała pożyczka w firmie pozabankowej

Średnia pożyczka udzielana na rynku pozabankowym jest wg. danych BIK statystycznie ok 4 razy niższa niż kredyt konsumpcyjny w banku. Małe pożyczki dla firm pożyczkowych są zatem standardem. Oczywiście koszty, które firma musi ponieść, aby przeprocesować są – i to często większe niż posiada bank, ponieważ dostęp do BIKu dla takich firm może być droższy. Pożyczki oferowane na rynku pozabankowym są jednak droższe, więc wyższe opłaty, oprócz ryzyka i kosztów pozyskania kapitału, kompensują również koszty operacyjne firmy. 

                                                                                                                                                                                                                     

            

INSTYTUCJA

            
            

MINIMALNA KWOTA KREDYTU

            
 
            

łatwy kredyt logotyp

            
            

od 100 PLN

            
ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE
            

viasms logotyp

            
            

od 100 PLN

            
ZłÓŻ WNIOSEK ONLINE
            

euroloan

            
            

od 500 PLN

            
ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE
            

intratka logotyp

            
            

od 500 PLN

            
ZłÓŻ WNIOSEK ONLINE
            

aasa logotyp

            
            

od 1000 PLN

            
ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE
            

freewolna logotyp

            
            

od 1000 PLN

            
ZłÓŻ WNIOSEK ONLINE

 

Mała pożyczka to dywersyfikacja ryzyka na trudnym Kliencie

Firmy pozabankowe, udzielając małych pożyczek dywersyfikują również ryzyko. Lepiej dla nich udzielić 10 pożyczek po 1000 PLN niż jednej pożyczki po 10000 PLN. Chodzi przede wszystkim o ryzyko nieodzyskania należności od Klienta.  Klient pozabankowy częściej nie oddaje zobowiązania niż Klient w banku.

Nie mamy wyboru, czyli mała pożyczka na początek

Często spotkamy się z sytuacją, w której nie będziemy mieli wyboru i firma pozabankowa od razu zaproponuje nam małą pożyczkę, z informacją, że jak spłacimy ją w terminie, to będziemy mogli wziąć większą. W ten sposób firmy minimalizują ryzyko związane z udzieleniem pożyczki nowemu Klientowi, który jeszcze u nich się nie zadłużał. Małą pożyczką sprawdzają, czy Klient jest godny zaufania i czy spłaci swoje zobowiązanie. Kolejna propozycja dla Klienta może już być wyższa – nawet dwukrotnie. 

mała pożyczka kredyt

Mała pożyczka, a okres

Musimy liczyć się z tym, że małe pożyczki są na krótsze okresy. Bez sensu bowiem, aby instytucja np. udzielała nam pożyczki 500 PLN na 36 miesięcy. Dlatego, pożyczka kilkuset złotowa, albo będzie chwilówką, czyli spłacaną z jedną ratą, albo pożyczko wieloratalną, ale z krótkim, nieprzekrajanym kilku lub kilkunastu miesięcy okresem. Krótki okres to też minimalizacja ryzyka dla instytucji. Statystyki są bowiem takie, że im dłuższy okres spłaty, tym gorzej zobowiązanie się spłaca. 


 

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Top