Jak dobrze spłacać kredyty?

Opublikowano: 30 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Duży wpływ na to, czy otrzymamy kredyt ma nasza historia kredytowa. Decydując się na kredyt gotówkowy, planujemy spłacać go dobrze. Ale co oznacza dobrze spłacać kredyt? Jak mamy spłacać zobowiązanie, aby wypracować jak najlepszą historię kredytową? W dzisiejszym artykule przekażemy kilka wskazówek, pojęć i mechanizmów, które warto znać.

Jak dobrze spłacać kredyty?

Co to jest BIK i jakie ma znaczenie w spłacie kredytów?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gdzie znajdują się dane o naszych zobowiązaniach m.in. kredytach gotówkowych, kart kredytowych, limitach w rachunkach, pożyczkach pozabankowych, zobowiązaniach bankowych przedsiębiorców. Podczas składnia wniosku o kredyt, banki sprawdzają naszą sytuację w BIK. Sprawdzają, czy mamy zdolność by skorzystać z kolejnego kredytu. Otrzymują informację na temat spłacania aktualnych zobowiązań, jak i tych już zamkniętych. W Biurze Informacji Kredytowej znajdziemy też informacje na temat tzw. scoringu kredytobiorcy. Jest to ocena punktowa BIK. Punkty są wyliczane przez specjalne algorytmy. Są one brane pod uwagę przez bank w wydawaniu decyzji kredytowej. Jeśli spłacamy zobowiązania w terminie tym mamy więcej punktów, jeżeli nie spłacamy naszych kredytów tracimy je.

Co wpływa negatywnie na historię kredytową?

Na historię w BIK (Biuro Informacji kredytowej) wpływa to jak spłacamy nasz kredyt. Jeśli spłacamy go w terminie to nasza historia kredytowa będzie dobra, ale jeśli mamy opóźnienia to wpływa negatywnie na nasz BIK. Jeśli nie spłacamy naszego zobowiązania na czas nasza historia spłat zaczyna się psuć.

Znaczenia ma też ilość dni naszej zwłoki, jeżeli jest to klika dni to takie opóźnianie nie sprawi od razu, że będziemy mieli negatywną historię. Owszem nie będzie ona już tak dobra jak przez opóźnieniem, ale nie skreśla nas całkowicie o możliwość ubiegania się o kolejny kredyt gotówkowy w banku. Natomiast, kiedy opóźnienia sięgają więcej niż 30 dni, to możemy już nie mieć szansy na kredyt w instytucji bankowej. Niestety taka historia przekazuje informację bankowi, że klient nie reguluje swoich zobowiązań na czas i w kolejnym kredycie może wystąpić ta sama sytuacja. Wówczas bank może odmówić udzielania kredytu, ponieważ nie będziemy rzetelnymi klientami. Na domiar złego informacje w tej instytucji są przetwarzane przez kilka lat po spłacie kredytu.

Co to znaczy dobrze spłacać kredyt gotówkowy?

Spłacać dobrze kredyt gotówkowy to znaczy spłacać go w terminie bez opóźnień, nawet tych kilku dniowych. Najlepiej spłacać raty zgodnie z harmonogramem jaki otrzymaliśmy z banku. Jeśli otrzymamy dodatkową gotówkę i postanowimy spłacić w całości kredyt nie oznacza to, że nasza historia będzie negatywna. Zasadniczo lepiej spłacić cały kredyt przed czasem niż spóźniać się z regulowaniem miesięcznej raty.

Jeżeli mamy tendencje do zapominania o terminach ustawmy sobie stały przelew bądź przypomnienie w telefonie. Więcej o przydatnych narzędziach w spłacie kredytu przeczytasz w artykule: "Jak spłacać kredyt gotówkowy? Wymieniamy sposoby na spłatę rat kredytu". W przypadku gdy wiemy, że w danym miesiącu nie starczy nam na ratę, poprośmy o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, jeśli umowa kredytowa takie przewiduje. Pamiętajmy, że to jak spłacamy obecnie zobowiązania wpływa na przyszłość. Jeśli teraz będziemy podchodzić do tego lekkomyślnie nie będziemy regulować w terminie zobowiązań to w przyszłości może okazać się że będzie to przyczyną odmowy prze bank udzielenia nam kredytu, miejmy to na uwadze, ponieważ potem może być za późno.

Kilka porad dla kredytobiorcy

  1. Spłacaj kredyt bez opóźnień – nawet kilka zwłoki pogarsza Twoją historię kredytową.
  2. Korzystaj z przypomnień o terminie płatności.
  3. Jeśli to możliwe ustaw stałe zlecenie na spłatę swoich zobowiązań. Korzystna jest także opcja polecenia zapłaty. 
  4. Jeśli pojawią się trudności w spłacie poinformuj o tym bank albo pomyśl o konsolidacji zanim opóźnienia ją uniemożliwią.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 30.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top