Jak spłacać kredyt gotówkowy? Wymieniamy sposoby na spłatę rat kredytu

Opublikowano: 03 Marzec 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Klienci banków chętnie sięgają po kredyty gotówkowe. Czasami zdarzają się sytuacje losowe, które kierują konsumenta do skorzystania z oferty szybkich kredytów bankowych. Każdy kredytobiorca zaciągający kredyt w banku lub biorący towar na raty w sklepie musi się liczyć z tym, że trzeba go spłacić. W aktualnym, zabieganym świecie można zapomnieć o wielu ważnych sprawach, w tym o terminowej spłacie kredytu gotówkowego. Dlatego banki stwarzają kredytobiorcy warunki do tego, aby mógł w terminie opłacić zaciągnięte zadłużenie kredytowe. W jaki sposób można spłacić kredyt gotówkowy? Czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu?

Jak spłacać kredyt gotówkowy? Wymieniamy sposoby na spłatę rat kredytu

W jaki sposób terminowo spłacać kredyt gotówkowy?

Wiele sytuacji wpływa na spłatę kredytu gotówkowego. Posiadając kredyt gotówkowy w banku musimy zapewnić sobie środki na koncie, aby móc zadłużenie spłacić w terminie wskazanym w umowie kredytowej. Poza tym regularna spłata zadłużenia finansowego umożliwia konsumentowi zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, dzięki której w przyszłości będzie miał spore szanse na pozyskanie kolejnego kredytu gotówkowego czy innego produktu finansowego, gdzie weryfikowane są bazy.

Określenie: „spłata kredytu gotówkowego” oznacza, że kredytobiorca zwraca kwotę udzielonego kredytu, spłatę odsetek oraz wszystkich innych kosztów, które wynikają z umowy podpisanej między kredytodawcą a kredytobiorcą. Spłata kredytu odbywa się w ratach (najczęściej miesięcznych), w terminach określonych w harmonogramie.  

Jak możemy terminowo spłacać kredyt gotówkowy?

Istnieje kilka sposobów na systematyczną spłatę kredytu gotówkowego w banku. Przede wszystkim trzeba sobie zapewnić środki finansowe na koncie osobistym, by móc w regularnych ratach uiszczać należność. Z pewnością w przeszłości zdarzyło nam się zapomnieć o uregulowaniu rachunku w wyznaczonym terminie. Powodem mogło być zwykłe roztargnienie spowodowane natłokiem codziennych spraw. W odpowiedzi na różnego typu niespodziewane sytuacje banki rozszerzyły swoje usługi oferując kredytobiorcy możliwość regularnego spłacania zadłużenia. Każdy klient, który posiada rachunek osobisty w banku ma możliwość skorzystania z polecenia zapłaty lub stałego przelewu. Ustalenie dyspozycji stałego przelewu w tym przypadku jest dużym ułatwieniem nie tylko dla zapominalskich, ponieważ odciąża klienta i pozwala opłacić zobowiązania na czas. Zabezpiecza to klienta przed naliczeniem karnych odsetek.

Polecenie zapłaty sprawdza się w przypadku opłaty rachunku za prąd, gaz lub telefon. Jest to zlecenie ustawienia dyspozycji pobierania pieniędzy z konta klienta (dłużnika) na konto wierzyciela, czyli dostarczyciela usług, za które płaci konsument. Proces odbywa się automatycznie, bez logowania się klienta do bankowości internetowej. W ten sposób można również opłacać raty kredytu. Ta metoda jest dość efektywna, bo ma odzwierciedlenie w przypadku zmieniającej się kwoty przelewu. Przykładem mogą być zmieniające się kwoty rachunków telefonicznych, czyli jednego miesiąca jest to 100 zł a następnego już 125 zł. Natomiast stałe zlecenie można wykonać tylko na konkretną kwotę zobowiązania. Najlepiej ta usługa znajdzie zastosowanie w opłacaniu rat kredytu, oczywiście jeśli spłacamy kredyt w ratach stałych.

Jakie są sposoby na spłatę kredytu gotówkowego?

Z ustawy o kredycie konsumenckim wynika, że kredytobiorca ma bezwarunkowe prawo do przedterminowej spłaty kredytu gotówkowego całkowicie lub częściowo w każdym czasie.

Częściowa spłata kredytu oznacza, że konsument ma prawo do spłaty dowolnej kwoty zadłużenia przed terminem. Może to być część kredytu lub równowartość kilku rat. Całkowita spłata kredytu polega na oddaniu całości zaciągniętego zobowiązania wcześniej niż wynika to z umowy o kredyt gotówkowy.

Z tego porównania sposobów na spłatę kredytu wynika, iż częściowa i całkowita spłata kredytu konsumenckiego uprawnia klienta banku do uzyskania przez niego obniżenia całkowitego kosztu kredytu, w skład którego wchodzą odsetki i koszty przypadające na pozostały okres obowiązywania umowy. Poprzez wymienione możliwości spłaty kredytu bankowego konsument uzyska korzyści, ponieważ odzyska część odsetek i kosztów przypadających na pozostały okres obowiązywania umowy kredytowej.

Jakie skutki ma częściowa spłata kredytu gotówkowego?

Częściowa spłata kredytu gotówkowego może skutkować skróceniem okresu kredytowania lub zmniejszeniem wysokości raty. W każdej sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu klient powinien skontaktować się z bankiem, aby ustalić warunki spłaty przed terminem oraz złożyć odpowiednią dyspozycję. Należy pamiętać, że w większości wypadków nadpłata kredytu nie zwalnia klienta z terminowego opłacania rat w kolejnych miesiącach. Chyba, że zostało ustalone z bankiem inaczej.  

Jakie są skutki całkowitej spłaty kredytu?

Kredytobiorca spłacając kredyt gotówkowy wcześniej przed wyznaczonym terminem otrzymuje zwrot prowizji z tytułu wcześniejszej jego spłaty. W tym przypadku spłacenia kredytu wcześniej klient oszczędza koszty, które poniósłby w całym okresie kredytowania. Zwrot prowizji dotyczy umów o kredyt konsumencki zawartych od dnia 18 grudnia 2011 r.
Oczywistym jest też to, że klient uwalnia się od posiadanego kredytu, a dotychczasowa historia spłat buduje jego pozytywną historię kredytową. 

Podsumowanie

Czy warto spłacać kredyt gotówkowy przed terminem? W większości przypadków okazuje się to korzystne, ponieważ klient nie musi martwić się kolejną ratą kredytu. Poza tym przemawiają za tym niskie koszty całkowite kredytu. Zanim jednak zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu warto przeanalizować swoją sytuację finansową. Spłacenie całego zobowiązania kredytowego na pewno daje klientowi komfort psychiczny, ale musi być pewny, że posiada środki na uregulowanie spłaty.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 03.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (16)


 • Avatar wojo

  wojo
  13.07.2021 12:03:03

  ja mam debet w banku i tak się zastanawiałem czy zwrócą mi prowizje? a tu akurat artykuł na temat😊

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor wojo
  13.07.2021 13:20:47

  Zwrot prowizji dotyczy kredytów konsumenckich, które zostały całkowicie spłacone i dla których była naliczona prowizja. Limit kredytowy ma inna konstrukcję spłaty niż kredyt gotówkowy.

 • Avatar aleksys

  aleksys
  08.07.2021 12:18:49

  wzięłam kredyt w swoim banku i przynajmniej nie robia mi problemu ze spłatą i często daja nowe oferty, jestem spokojna nie musze nigdzie szukać a jak chce coś większego to dzwonie do banku i cos mi tam zawsze zaproponują

  Odpowiedź
 • Avatar losos

  losos
  07.07.2021 20:39:05

  a można dostać kredyt gotówkowy w banku na oświadczenie? Jestem sezonowym pracownikiem i często wyjezdzam na 3,4 miesiące do Norwegii na budowę zjezdzam i po 2 miesiacach znowu jade czy w takim razie dostane kredyt?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor losos
  07.07.2021 23:33:54

  O kredyt na oświadczenie najlepiej wnioskować w banku w którym posiada się rachunek osobisty. W przypadku klientów bez relacji z bankiem kwoty są dość niskie, bo do 5 tys. brutto. Banki wymagają jednak podania we wniosku dokładnych danych zakładu pracy w którym się pracuje. Z opisanej sytuacji wynika, że lepszym rozwiązaniem może być pożyczka pozabankowa albo chwilówka (w zależności od potrzebnej kwoty i możliwości spłaty). Wnioski kredytowe tych zwykle wymagają podania mniejszego zakresu danych.

 • Avatar pracująca_zdalnie

  pracująca_zdalnie
  21.05.2021 10:30:02

  moja firma zmniejszyła zatrudnienie przez pandemie :/ i zmniejszyła pensje :/ a ja mam remont kuchni przed sobą i potrzebujemy z mezem 20 tys w którym banku mają dobre oferty i niedrogie?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor pracująca_zdalnie
  21.05.2021 11:31:53

  Zachęcamy do złożenia zapytania o kredyt gotówkowy. W rankingu kredytów gotówkowych prezentujemy też aktualne, wraz z promocyjnymi, oferty kredytu gotówkowego.

 • Avatar Aśka

  Aśka
  15.05.2021 21:02:17

  a czy taka wcześniejsza spłata pozyczki się opłaca? dostane zwrot odsetek? Co trzeba napisać, żeby bank zwrócił mi odsetki?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Aśka
  16.05.2021 00:20:24

  Tak, jeśli posiada Pani dodatkowe środki na spłatę wówczas spłaca Pani sam kapitał, bez kosztów odsetek. W przypadku częściowej lub całkowitej spłaty zawsze zachęcamy do kontaktu z firmą pożyczkową albo bankiem, aby rozliczyła nadpłatę kredytu.

 • Avatar oki

  oki
  30.04.2021 10:56:22

  ja spłaciłem kredyt przed czasem miałem luźną kasę i teraz nie mam problemu 😊

  Odpowiedź
 • Avatar kredytobiorca

  kredytobiorca
  29.04.2021 09:07:10

  mam zaciagniety kredyt hipoteczny już 5 lat spłacamy z żoną w ing. Jak się ma nadpłata wprzypadku takiego kredytu? Jest to możliwe? czy tylko gotówkowe można nadpłacać?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor kredytobiorca
  29.04.2021 13:54:02

  Kredyt hipoteczny może wiązać się z prowizją za wcześniejszą spłatę w okresie pierwszych kilku lat spłaty. Należy sprawdzić zapisy w umowie, jakie dotyczą Państwa kredytu. Tak, kredyty gotówkowe również można nadpłacać.

 • Avatar farba

  farba
  14.04.2021 14:46:00

  ja mam karte kredytowa i sobie chwale, mogę wziąć kredyt kiedy chce

  Odpowiedź
 • Avatar tomi

  tomi
  27.03.2021 14:22:27

  ja mam kredyt w banku i ustawiem sobie stałe zlecenie przynajmniej nie musze się martwic, ze o czymś zapomniałem, ale to już od dłuższego czasu jest

  Odpowiedź
 • Avatar Benia

  Benia
  05.03.2021 07:14:59

  kiedyś brałam pozyczke w parabanku spłaciłam w terminie i znowu potrzebowałam pieniędzy na samochód i chciałam wziasc kredyt w banku to mi nie dali. Dlaczego? Co to za problem wziąć z parabanku i potem z banku?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Benia
  05.03.2021 10:08:34

  Banki mogą uzależniać decyzję o udzieleniu kredytu od wielu czynników. Jednym z nich jest skłonność do zadłużania się przez klienta. W ofercie kredytów wnioskomat.com posiadamy banki, które akceptują klientów z historią kredytową w instytucjach pozabankowych. Zachęcamy do złożenia zapytania o kredyt.

Artykuły powiązane

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – kiedy warto?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – kiedy warto?

14 Lut 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Dla wielu ludzi kredyt hipoteczny to nieraz jedyna szansa na zakup mieszkania czy też domu. W życiu jednak spotykają nas różne nieprzewidziane wydarzenia i okoliczności, które pozwalają nam na wcześniejszą spłatę kredytu i uwolnienie się od dosyć sporego zobowiązania. Na co zwrócić uwagę przy decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego? Poniżej kilka istotnych informacji, z którymi dobrze się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czytaj więcej
Top