Jak działa cashback na koncie osobistym?

Opublikowano: 30 Sie 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Cashback stał się usługą na tyle popularną, że zjawisko korzystania z cashbacku już nikogo nie powinno dziwić. Ciekawostką może być natomiast fakt, że słowo cashback funkcjonuje również w zupełnie innym znaczeniu. Dochodzić może do takich sytuacji, w których dwóch konsumentów zacznie rozmawiać o cashbacku, ale każdy z nich będzie miał co innego na myśli. Dlatego ważne jest rozróżnienie cashbacku bankowego od cashbacku sklepowego.

Jak działa cashback na koncie osobistym?

Co to jest cashback?

W swoim podstawowym znaczeniu cashback jest to rodzaj usługi bankowej, polegającej na możliwości wypłaty pieniędzy przy dokonywaniu zakupów za pomocą karty płatniczej. Współcześnie coraz bardziej upowszechnia się inne znaczenie pojęcia cashback. Klient może dokonać wypłaty środków ze swojego bankowego konta osobistego niezależnie od tego jaki produkt nabywa ani jaką kwotę przeznacza na zakupy.

Jako, że cashback jest usługą świadczoną drogą elektroniczną niemożliwe jest skorzystanie z niej przy płatności gotówką. Należy dodać, że w ramach usługi cashback dany bank może również zwracać część środków, jakie klient poniósł w trakcie zakupów na jego konto osobiste.

Jak działa cashback?

Usługa cashback nie wymaga żadnego wcześniejszego dopełnienia formalności ani instalowania dodatkowej aplikacji mobilnej. Transakcja z usługą cashback odbędzie się w każdej placówce handlowej, która przewiduje tego typu transakcję. Aktualnie z usługi cashback można skorzystać w bardzo wielu punktach. Jak przebiega transakcja z cashbackiem?

 1. Aby cashback zadziałał należy poinformować sprzedawcę, że chcemy skorzystać z usługi – najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem skanowania kodów kreskowych produktów.
 2. Należy dokładnie określić kwotę, którą chcemy wypłacić. 
 3. W przeciwieństwie do wypłat z bankomatów nie trzeba podawać kwot „równych”, to znaczy podzielnych przez 10, np. 100 zł czy 200 zł – można podać dowolną kwotę do pełnych złotych, np. 134 zł albo z dokładnością co do grosza, np. 57 zł i 69 gr. 
 4. Wypłata jest wliczana do kosztów zakupów.
 5. Wypłata odbędzie się po włożeniu karty płatniczej do terminala albo przy płatności zbliżeniowej i wpisaniu kodu PIN.
 6. Po dokonaniu transakcji klient otrzyma potwierdzenie skorzystania z usługi cashback.

Usługa cashback jest możliwa przy użyciu karty Visa albo MasterCard. Jeżeli w danej placówce handlowej znajduje się odpowiednie logo – na witrynie sklepu, na drzwiach, w środku na szybie, itd. – wówczas klient może mieć pewność, że skorzysta w tym miejscu z usługi cashback. Logo odpowiada logom kart płatniczych i posiada napis Visa Cashback albo MasterCard Cashback. W przypadku braku loga pracownicy sklepu są zobowiązani poinformować klienta, czy w tej placówce można skorzystać z usługi cashback – o ile klient o to zapyta.

Klient posiadający kartę Visa może dziennie wypłacić 300 zł korzystając z usługi cashback natomiast klient z kartą MasterCard – 500 zł. Należy pamiętać, że usługa cashback w niektórych bankach dla posiadaczy odpowiednich kont albo kart jest całkowicie bezpłatna. W innych przypadkach opłata za każde skorzystanie z usługi wynosi 50 gr, 1 zł albo 2 zł. Zdarzają się też takie warunki, na których pobierana jest opłata w wysokości 4% od wypłaconej kwoty.

Zalety i wady usługi cashback

Do zalet usługi cashback można zaliczyć to, że:

 • jest to rozwiązanie wygodniejsze niż każdorazowe korzystanie z bankomatu,
 • za każdym razem trzeba podać kod PIN więc jest to operacja bezpieczna,
 • można wypłacić dowolną kwotę, dokładne taką, jaka akurat jest potrzebna,
 • prosty sposób korzystania z usługi,
 • łączy w sobie zakupy z wypłatą (klient załatwia dwie sprawy naraz),
 • dopóki dzienny limit wypłat nie zostanie osiągnięty, klient może korzystać z usługi dowolną liczbę razy. 

Jeżeli zaś chodzi o wady, to wśród nich pojawią się następujące aspekty:

 • z usługi można skorzystać tylko w trakcie robienia zakupów, a więc trzeba wydać przynajmniej jakąś minimalną kwotę,
 • nie można przekroczyć dziennego limitu 300 zł albo 500 zł,
 • sprzedawca nie wypłaci gotówki, jeśli brakuje jej w kasie,
 • usługa w niektórych bankach jest dostępna tylko dla posiadaczy karty debetowej,
 • czasem wiąże się to z dodatkową opłatą ze strony banku,
 • sklep może zastrzec minimalną kwotę zakupów od której możliwe jest skorzystanie z usługi cashback.

Cashback bankowy a cashback sklepowy

Współcześnie usługa cashback często jest kojarzona nie z wypłatą pieniędzy w sklepie przy okazji zakupów ale z opcją zwrotu części pieniędzy przy dokonywaniu zakupów internetowych. Jest to oferta, którą wystosowują podmioty, które mają podpisane umowy ze sklepami. Sklepy te mogą w całości działać w internecie (np. Allegro) albo prowadzić sprzedaż zarówno stacjonarną jak i zdalną (np. Media Markt). Dlatego też tutaj należy odróżnić cashback sklepowy od cashbacku bankowego.

Cashback sklepowy działa na tej zasadzie, że korzystając z pośrednictwa strony usługobiorcy klient dokonuje zakupu w sklepie internetowym. Po dokonaniu zdalnej płatności otrzymuje częściowy zwrot pieniędzy na swoje konto bankowe. Kwoty te zazwyczaj są niskie. W zależności od sklepu wynoszą 1 - 5% całej wartości zakupów. Jednakże można znaleźć również takich sprzedawców którzy oferują zwrot w wysokości 7%, 10% czy nawet 12% wartości transakcji. Ważne jest tutaj to, że nie liczy rodzaj sprzedawanego towaru. Cashback jest możliwy zarówno, gdy klient dokonuje zakupów w sklepie spożywczym, obuwniczym, ze sprzętem RTV i AGD, w księgarni czy sklepie z zabawkami dla dzieci. Usługa obejmuje też czasem inne usługi, np. zabookowanie pokoju w hotelu czy zamówienie jedzenia na dowóz.

Dla kogo karta cashback?

Wracając do tematu cashbacku bankowego – karta cashback to nic innego jak wspominana już karta płatnicza Visa albo MaserCard. Klient otrzyma taką kartę o ile jego bank przewiduje świadczenie usługi cashback. Nie trzeba przy tym spełniać żadnych dodatkowych warunków. Nie jest to usługa przeznaczona dla specjalnej grupy klientów – jedynym warunkiem jest świadczenie usługi przez bank. Aby mieć pewność, że klient będzie mógł skorzystać z cashbacku zawsze może on zapytać o to pracownika banku przy okazji zakładania konta.

Zaktualizowano: 01.09.2021

Dodano: 30.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top