Przelew jest naszą codziennością. Podobnie jak kupowanie artykułów spożywczych, praca, spacery i spędzanie czasu wolnego z rodziną lub znajomymi. Zawsze gdzieś będziemy wysyłać pieniądze. A to zapłacimy za mieszkanie, a to uregulujemy rachunek za prąd, a innym razem – spłacimy ratę kredytu. Niekiedy wyślemy pieniądze, by pomóc potrzebującemu. Ale ile tak naprawdę maksymalnie możemy wysłać? Sprawdź, jaka jest maksymalna kwota przelewu w Twoim banku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Polskie banki indywidualnie określają limity przelewów. Nie ma więc jednej, uniwersalnie obowiązującej wartości, wedle której wszystkie banki muszą ustalać maksymalny limit transakcji. Musisz więc mieć na uwadze to, jakie zasady obowiązują w konkretnej instytucji, której klientem jesteś.
Współcześnie, gdy mówimy o limitach, to mamy na myśli przede wszystkim te, które dotyczą przelewów mobilnych. Warto jednak mieć na uwadze, że Twój bank może mieć inną maksymalną kwotę dla zwykłego przelewu, a inną - dla przelewu natychmiastowego.
W polskich bankach obowiązują limity w następujących rodzajach:
Sprawdź w swoim banku jakie limity przelewów obowiązują, zarówno jeśli zamierzasz wydać takie zlecenie poprzez bankowość internetową, aplikację mobilną, jak i w przypadku, gdy zależy Ci na przelewie natychmiastowym.
Limit przelewu internetowego
Limity przelewu natychmiastowego.
Tak, większość banków oferuje swoim klientom opcję zmiany limitu przelewu. Przydaje się to w różnych sytuacjach, np. wtedy, gdy nagle okazuje się, że potrzebujesz wysłać więcej pieniędzy, niż dotychczas. Pomaga to również tym klientom, którzy kiedyś ustawili swoje limit na dość niskim poziomie, a teraz chcieliby je podwyższyć.
Wiele banków umożliwia zmianę limitów z poziomu aplikacji mobilnej bądź bankowości internetowej. Wystarczy, jeśli posiadasz konto i swój login, a możesz to zrobić dosłownie w parę chwil. Pamiętaj, że możesz zwiększyć limit, ale też go zmniejszyć. Druga opcja jest pożyteczna wówczas, gdy orientujesz się, że za dużo wydajesz i chcesz samoograniczyć swoje wydatki.
Ustalanie dziennych limitów, miesięcznych, ilościowych i innych ma przede wszystkim na celu ochronę Twoich finansów. Po pierwsze limit nie pozwoli Ci przelać więcej, niż jest to absolutnie konieczne. Po drugie zaś, w przypadku pomyłki bądź oszustwa, maksymalna kwota może zabezpieczyć Cię przed utratą wszystkich środków z konta osobistego.
Na koniec dodajmy, że dobrze jest sprawdzić limit w swoim banku. To nic nie kosztuje, a jeśli masz aplikację mobilną - zajmuje zaledwie chwilę. Jeśli planujesz większy przelew, to zmień limit odpowiednio wcześniej. Pamiętaj przy tym o bezpieczeństwie swoich finansów.
Dodano: