Banki komercyjne pełnią bardzo ważną rolę na rynku finansowym. Stanowią one filar tego rynku i bez nich właściwe niemożliwe jest wyobrazić sobie inny model. Coraz trudniej jest znaleźć osobę, która nie posiada konta bankowego. Przybywa również klientów. Banki uniwersalne w Polsce udzielają coraz więcej kredytów, wartość ich aktywów jest coraz wyższa, co tylko udowadnia jak ważną rolę one pełnią.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Komisja Nadzoru Finansowego cyklicznie publikuje raporty o wynikach sektora bankowego. Według tych dokumentów w Polsce funkcjonuje 29 banków komercyjnych, a razem z bankami spółdzielczymi oraz oddziałami instytucji kredytowych jest ich razem 594. To oznacza, że liczba banków komercyjnych stanowi 4,88% sektora bankowego. Jednakże, jeżeli chodzi o koncentrację środków i aktywów, to właśnie w tym niewielkim procencie liczbowym zawarta jest większość udziałów.
Według KNF banki komercyjne miały aż 89,9% udziału w aktywach. Stanowi to o skali i możliwościach finansowych banków komercyjnych.
Jeżeli chodzi o banki komercyjne działające na terenie Polski, można wyróżnić ich dwie kategorie. Pierwszą będą banki, oparte na polskim kapitale, a drugą banki oparte na kapitale zagranicznym. Do banków komercyjnych z polskim kapitałem należą:
Banki komercyjne z dominującym udziałem zagranicznego kapitału to:
Podstawą prawną funkcjonowania banków komercyjnych w Polsce jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939. Banki w rozumieniu przepisów ustawy są osobami prawnymi. To oznacza, że ich działalność podlega kontroli oraz regulacjom ze strony organów państwowych. Bank może:
Organem kontrolnym, czuwającym nad działaniem banków komercyjnych w Polsce jest KNF. Pełni ona tę funkcję od 1 stycznia 2008 r. Z kolei sama Komisja podlega kontroli Prezesa Rady Ministrów.
Banki w Polsce funkcjonują według systemu podobnego do systemów innych banków, działających na terenie Unii Europejskiej. W polskim systemie partycypują Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Funusz Gwarancyjny oraz instytucje bankowe – w tym banki komercyjne. Zarobki banków komercyjnych wynikają z oprocentowania pożyczek oraz depozytów, a także z prowizji.
Według ustawy banki komercyjne posiadają swój statut, który z kolei określa pewne organy, sprawujące zarząd nad bankiem. I tak banki komercyjne posiadają:
Po wyborze zarządu banku rada nadzorcza banku ma obowiązek zaraportować o tym do KNF.
Wśród wszystkich banków komercyjnych, działających w Polce i uwzględniając zarówno te o polskim, jak i zagranicznym kapitale można wyróżnić dziesięć największych pod względem liczby klientów oraz wysokości aktywów.
TOP 10 banków komercyjnych w Polsce:
WARTO WIEDZIEĆ
Na polskim rynku finansowym, oprócz banków komercyjnych funkcjonują także banki spółdzielcze. Ważne jest, aby nie utożsamiać ze sobą tych dwóch rodzajów instytucji bankowych. Aby dowiedzieć się co różni bank spółdzielczy od banku komercyjnego przeczytaj ten artykuł.
Dodano: