Kalkulator pożyczkowy. Co warto wiedzieć?

Opublikowano: 13 Sty 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Aby policzyć, ile wyniesie wysokość raty pożyczki albo kredytu, wcale nie musimy udawać się do placówki bankowej. Wystarczy, że skorzystamy z wygodnego w obsłudze kalkulatora kredytowego. Wybranie odpowiedniego kredytu albo pożyczki opiera się przede wszystkim na obliczeniu, ile będziemy musieli zwrócić bankowi czy firmie pozabankowej. Kiedyś takie porównania były bardzo czasochłonne, teraz sprawa wygląda już całkowicie inaczej, ponieważ wszystko możemy załatwić przez internet. W obliczeniach bardzo pomocne są kalkulatory kredytowe on-line.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działają kalkulatory pożyczkowe,
 • jakie kalkulatory dostępne są na wnioskomat.com,
 • jak obsługiwać kalkulator pożyczkowy,
 • jakie są plusy korzystania z kalkulatora pożyczkowego.
kalkulator

Czym jest kalkulator pożyczkowy?

Kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwala w szybki sposób obliczyć raty dowolnego kredytu. Dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom wybór odpowiedniego kredytu jest o wiele prostszy. Niezależnie od tego, czy interesuje nas kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, czy kredyt hipoteczny, dzięki kalkulatorowi kredytowemu, podjęcie decyzji kredytowej, będzie o wiele prostsze.

Kalkulator dostępny jest na wielu stronach internetowych, jak i na stronach samych banków. Pod pojęciem tym można rozumieć program, algorytm czy aplikację obliczającą wysokość rat kredytu, ale nie tylko. Kalkulator kredytowy zawsze bazuje na danych wskazanych przez użytkownika. Dzięki obliczeniom poczynionym przez kalkulator kredytowy online łatwiej możemy dowiedzieć się, jak obciążać będzie nas dany kredyt, czy stać nas na jego zaciągnięcie i jakie są jego ogólne i szczegółowe koszty.

Kalkulator kredytowy i jego rodzaje

Wśród dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych można wymienić:

 • kalkulatory kredytu gotówkowego, w tym: kalkulator rat kredytu gotówkowego, kalkulator zdolności kredytowej, kalkulator RRSO kredytu gotówkowego,
 • kalkulatory kredytu hipotecznego, w tym; kalkulator rat kredytu hipotecznego, kalkulator zdolności kredytowej, kalkulator RRSO kredytu hipotecznego,
 • kalkulator rat kredytu samochodowego, w tym: kalkulator rat kredytu samochodowego, kalkulator RRSO kredytu samochodowego.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Jest to oprogramowanie stworzone na potrzeby Klientów banków, firm pożyczkowych, platform doradczych. Dla użytkownika nie jest ono skomplikowane. Przez cały proces prowadzą nas podpowiedzi oraz jasno napisane polecenia. Korzystając z kalkulatora, osoba musi podać m.in.: kwotę kredytu, okres kredytowania. Niekiedy również wysokość dochodów, miesięczne wydatki oraz kwotę innych zobowiązań. Poziom konkretnych informacji i rodzaj pozycji w formularzu zależy od tego, z jakiego rodzaju kalkulatora korzystamy.

Następnie, najczęściej narzędzie oblicza koszt kredytu, a w przypadku bardziej skomplikowanego oprogramowania, również maksymalną dostępną kwotę. Co więcej, w przypadku takich niektórych platform doradczych możemy spodziewać się, że zostanie nam zaproponowany najbardziej pasujący do nas kredyt. Parametry danych pożyczek przedstawiane są w sposób jasny i czytelny.

Kalkulatory na wnioskomat.com — jak korzystać?

Aktualnie na stronie wnioskomat.com znajduje się 5 kalkulatorów pożyczkowych, a także pozostałe kalkulatory. Narzędzia te są dostępne całkowicie za darmo, a korzystanie z nich jest bardzo proste. Schemat będzie się nieco różnił w zależności od rodzaju kalkulatora. Poniżej opisujemy bardziej szczegółowo sposób korzystania z każdego z tych narzędzi.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Oczywiście produktem, który będziemy tutaj obliczać, jest kredyt gotówkowy. Wystarczy wpisać, ile pieniędzy potrzebujemy, jaki okres kredytowania nas interesuje oraz jakie źródło dochodów posiadamy. Następnie wybieramy opcję SZUKAJ.

Narzędzie wyświetli nam aktualnie dostępne kredyty gotówkowe. Przy każdej ofercie pojawi nam się całkowita kwota do spłaty, będziemy widzieli, ile wynosi oprocentowanie kredytu i Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Narzędzie wyświetli nam też ratę kredytu gotówkowego. Korzystanie z kalkulatora kredytu gotówkowego umożliwia nam także od razu wnioskowanie o dane zobowiązanie.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Tutaj interesującym nas produktem będzie kredyt hipoteczny. Obsługuje się go identycznie co kalkulator kredytowy gotówkowy. Uzupełniamy odpowiednie rubryki, klikamy szukaj, a następnie przeglądamy oferty, które się wyświetliły. Zwróćmy szczególną uwagę na parametry każdego kredytu.

Kalkulator konsolidacyjny

To narzędzie obsługujemy w taki sam sposób co poprzednie. Dzięki niemu możemy znaleźć kredyt konsolidacyjny, który pozwoli nam na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Skorzystamy w ten sposób, że będziemy potem spłacać tylko jedną, niższą ratę, okres kredytowania nam się wydłuży, a także zyskamy dodatkową gotówkę.

Kalkulatory pożyczek pozabankowych

Na naszej stronie znajdziecie także kalkulator pożyczek online oraz kalkulator chwilówek online. Tutaj znajdziemy pożyczki pozabankowe, które często możemy otrzymać szybciej i łatwiej niż w przypadku kredytów bankowych. A obsługa tych narzędzi? Taka sama jak w powyższych kalkulatorach.

Czym kierować się przy wyborze kredytu?

Wybierając optymalną ofertę kredytu gotówkowego, warto kierować się kilkoma zasadami. Pierwszą z nich jest:

 • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa – wskaźnik ten określa całkowity koszt kredytu uwzględniający wszystkie koszty i opłaty; im niższy wskaźnik RRSO, tym mniej oddamy Bankowi lub firmie finansującej,
 • rata i okres kredytowania – im dłuższy okres kredytowania tym rata kredytowa jest niższa; trzeba jednak pamiętać, że dłuższy okres spłaty oznacza większe koszty obsługi kredytu i tym samym oddamy do Banku zdecydowanie więcej niż przy krótszym okresie kredytowania,
 • prowizja klienta oraz ubezpieczenia – warto zwrócić uwagę na te czynniki, gdyż mają one wymierny wpływ na późniejszą wysokość raty kredytowej; przy podjęciu decyzji o wyborze ubezpieczenia warto zapoznać się z jego warunkami, tak aby upewnić się, iż zakres ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom.

Parametry uwzględniane przez kalkulator

Kalkulatory uwzględniają także parametry kredytu takie jak:

 • kwota kredytu,
 • wysokość miesięcznej raty,
 • rodzaj raty – malejąca lub stała,
 • okres kredytowania.

Wymagane informacje należy wpisać w poszczególne rubryki, przy czym mogą się one różnić w zależności od tego, z jakiego konkretnie kalkulatora się korzysta – w internecie tego typu narzędzi dostępnych jest bowiem sporo. Po uzupełnieniu powyższych wartości dowiemy się ile, będzie wynosiła miesięczna rata kredytu oraz ile będzie kosztować nas zaciągnięcie zobowiązania. Tak więc dzięki kalkulatorowi kredytowemu mamy szansę podjąć najlepszą decyzję.

Ocena zdolności kredytowej w bankach

Oceną zdolności kredytowej w bankach zajmują się specjaliści posiadający doświadczenie i kwalifikacje w tym obszarze. Nie istnieją stałe, odgórnie obowiązujące zasady, w związku z czym ten sam wniosek w różnych bankach może się spotkać z odmiennym odzewem. Każdy potencjalny kredytobiorca może jednak oszacować swoje szanse na kredyt – a to za sprawą kalkulatorów zdolności kredytowej.

Jak korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Kalkulator zdolności kredytowej jest bezpłatnym narzędziem mającym postać formularza oraz pomagającym zorientować się, na jakiej wysokości kredyt można liczyć w zależności od takich przesłanek jak m.in.:

 • wysokość dochodów,
 • miesięczny dochód netto w gospodarstwie domowym,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • stałe wydatki ponoszone co miesiąc – są to wszelkie opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, a także raty kredytów, limity na rachunkach i karatach kredytowych oraz inne zobowiązania o stałym charakterze

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Odpowiedź jest prosta: zaoszczędzamy czas. Kto z nas może pozwolić sobie na cały dzień porównywania ofert z każdego banku? Tym bardziej że jest to skomplikowane i żmudne zajęcie.

Warto pamiętać, że korzystając z kalkulatora, nie musimy podawać żadnych danych osobistych. Jest to narzędzie, które przede wszystkim ma za zadanie pokazać nam, jak kształtuje się nasza sytuacja finansowa, czy ile pieniędzy możemy dostać i na jak długi czas. Podanie danych osobowych w kolejnym etapie będzie powiązane ze złożeniem wniosku lub wypełnieniem formularza kontaktowego.

Tagi: wnioskomat.comkalkulator kredytowyrrsozdolność kredytowa

Dodano: 07.08.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top