Kiedy pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych jest złym pomysłem? Czym jest spirala zadłużenia i jak wyjść z długów?

Opublikowano: 31 Marzec 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Na przestrzeni ostatniej dekady rynek pożyczek pozabankowych uległ wielu zmianom. Wzrosła liczba firm, które nie wymagają od klienta potwierdzania dochodów. Pożyczkę możesz dostać będąc osobą bezrobotną lub zadłużoną. Wielu z nas zaciągając kolejne kredyty czy też otwierając kolejną kartę kredytową nie myśli jednak o konsekwencjach a także o swoich możliwościach finansowych. Niestety łatwy dostęp do tego typu pożyczek  może doprowadzić do sytuacji w której stracimy kontrolę nad własnym zadłużeniem i wpadniemy w spiralę zadłużenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy pożyczkodawca udzieli zobowiązania bezrobotnemu lub zadłużonemu,
 • co grozi klientowi, który jest bez pracy, bądź posiada długi i zaciąga kolejną pożyczkę,
 • co można zrobić, by wyjść ze spirali zadłużenia.
Kiedy pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych jest złym pomysłem? Czym jest spirala zadłużenia?

Pożyczka dla zadłużonych i bezrobotnych - czy taki produkt jest dostępny?

W niejednej firmie pożyczkowej polityka pozwala na udzielenie zobowiązania na oświadczenie o dochodach. W związku z tym teoretycznie możliwe jest, by z finansowania skorzystał klient, który właściwie nie ma zdolności kredytowej. Takie przypadki dzieją się także dzisiaj w 2024 roku. Jednak pamiętaj, że nawet najbardziej atrakcyjna oferta wcale nie musi być znakomitym rozwiązaniem. Klient, który nie ma dochodów, a dodatkowo wziął na siebie zobowiązania, musi liczyć się z tym, że w przypadku podpisania kolejnej umowy pożyczkowej niechybnie wpadnie w spiralę zadłużenia. 

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jest kilka prostych sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia.

 1. Poznaj swoje zadłużenie. Pierwszym krokiem walki z pętlą zadłużenia jest dokładne poznanie swoich zobowiązań. Najlepiej wypisać dokładnie wszystkie zobowiązania zwracając szczególną uwagę na to, ile jeszcze pozostało do ich całkowitej spłaty, jak wysokie są raty, jakie są terminy spłat i jakie płacimy odsetki za zwłokę w spłatach. Pozwoli Ci to ustalić ile faktycznie masz do spłaty i które zobowiązania powinieneś spłacić w pierwszej kolejności. Podsumuj wszystkie swoje kredyty oraz pożyczki
   
 2. Zrób porządek w swoich finansach. Pamiętaj, że twoim priorytetem jest spłata długów więc nie warto brać pochopnie kolejnych zobowiązań. Po przeglądzie swoich finansów możesz skorzystać z opcji kredytu konsolidacyjnego, czyli połączenia zobowiązań w jedną ratę. Wiele korzyści płynie z konsolidacji. O najważniejszych z nich możesz przeczytać w tym artykule.
   
 3. Zaplanuj swój budżet. Przy planowaniu spłaty zadłużenia najlepiej każdego miesiąca stworzyć domowy budżet . W tym celu przeprowadź dokładną analizę koniecznych wydatków. Sprawdź z czego możesz zrezygnować, aby zmniejszyć miesięczne koszty. Przede wszystkim weź pod uwagę wszystkie obowiązkowe zobowiązania (rachunki, raty pożyczek i kredytów).

  Ułatwi Ci to znacznie rozplanowanie wydatków. Jeżeli po zrobieniu takich wyliczeń dojdziesz do wniosku, że twoje dochody są za niskie na spłatę wszystkich zobowiązań warto poszukać dodatkowej pracy np. chałupniczej lub w weekendy. Może to być sposobem na zarobienie dodatkowych kilkuset złotych miesięcznie, co znacznie odciąży Twój budżet i pozwoli łatwiej spłacać raty.
   
 4. Skontaktuj się z wierzycielami. Firma pożyczkowa, aby odzyskać pożyczone pieniądze może zaproponować Ci rozwiązanie Twojego problemu. Może to być konsolidacja, wydłużenie okresu kredytowania, wakacje kredytowe i wiele więcej. Nie ukrywaj się przed wierzycielem, nie unikaj monitów. Takie zachowanie może skutkować rozpoczęciem procesu windykacyjnego, a nawet sprawą w sądzie i wizytą komornika.  
 5. Konsolidacja lub oddłużanie. Osoby, które mają dobrą historię w BIK-u, czyli pomimo trudności spłacały swoje kredyty w wyznaczonym terminie mogą połączyć dotychczas spłacane kredyty w jeden nowy i obniżyć wysokość raty.  

  Opcja oddłużeniowa to przede wszystkim pożyczki w instytucjach pozabankowych dla osób wobec których toczy się już postępowanie windykacyjne lub komornicze. Pożyczka często wymaga zabezpieczenia (np. na nieruchomości). Jeśli na takiej pożyczce pojawią się opóźnienia wówczas wierzyciel może domagać się spłaty pożyczki z zabezpieczenia np. sprzedaży mieszkania. 
   
 6. Upadłość konsumencka. Ostatecznym krokiem dla osób, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to rozwiązanie dostępne tylko dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Aby to zrobić należy złożyć wniosek do sądu który podczas rozprawy zadecyduje czy długi lub ich część może zostać umorzona.

  Po ogłoszeniu upadłości nadzór nad majątkiem przejmuje syndyk (nie możesz swobodnie nim rozporządzać), a cały Twój majątek  jest wyprzedawany, aby pokryć roszczenia wierzycieli. Majątek małżonków zostaje poddany rozdzielności, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłościowej. W skład masy upadłościowej wchodzi także wynagrodzenie za pracę osoby, która ogłosiła upadłość

Podsumowanie

Spirala zadłużenia nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Statystyki pokazują, że dotyczy tysięcy osób. Pamiętaj, że w spiralę zadłużenia może wpaść każdy z nas ale nie ma sytuacji bez wyjścia po prostu zacznij działać. Zanim sięgniesz po szybkie rozwiązania, zastanów się jak wyjść z problemów bez zaciągania kolejnych zobowiązań. Kredyt czy pożyczkę możesz wziąć w każdej chwili, ale czy ważne, aby terminowo ją spłacać.

Dodano: 27.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top