Kredyt czy karta kredytowa? Na co się zdecydować, kiedy potrzebujesz gotówki?

Opublikowano: 31 Paź 2023 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Często w życiu spotykają nas wydatki których nie planowaliśmy. Nagle okazuje się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki i zaczynamy się zastanawiać, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Czy bardziej będzie nam odpowiadał kredyt gotówkowy czy może wygodniej będzie skorzystać z karty kredytowej? Tak naprawdę to od tego jakiej kwoty potrzebujemy i na jaki czas uzależniona będzie nasza decyzja.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wygląda finansowanie w kredycie gotówkowym, a jak przy karcie kredytowej,
 • co lepiej zaspokoi Twoje potrzeby - kredyt czy karta kredytowa,
 • czy zawsze trzeba wybierać między jednym a drugim produktem.
karta kredytowa

Jak wygląda finansowanie w kredycie gotówkowym?

Jest to kredyt w całości wypłacany w gotówce dlatego też może być nazwany kredytem gotówkowym czy pożyczką gotówkową. Ze względu na termin spłaty takiego kredytu wyróżniamy dwa jego podstawowe rodzaje:

 • pożyczka ratalna - udzielana na dłuższy czas i w wyższych kwotach. Często wymaga od nas przedstawienia dokumentów potwierdzający uzyskiwany przez nas dochód. Instytucja na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów sprawdzi naszą zdolność kredytową i przedstawi nam ofertę kredytu którą po takiej analizie może nam zaproponować.
 • pożyczka „chwilówka” - pożyczka z krótkim terminem płatności (30dni-60dni), która w wielu przypadkach opiera się jedynie na oświadczeniu o dochodach i nie wymaga od nas potwierdzania dochodu. Wiele firm oferujących takie pożyczki ma w swojej ofercie darmową pożyczkę dla nowych klientów co daje nam możliwość ograniczenia kosztów spłaty.

Aby starać się o kredyt gotówkowy musimy spełniać warunki które nakłada na nas instytucja pożyczkowa czy bank. Zwykle udzielają pożyczek tylko tym osobom, które z nielicznymi wyjątkami:

 • są pełnoletnie,
 • posiadają konto w banku,
 • mają dostęp do telefonu komórkowego,
 • mieszkają na terenie Polski,
 • mają stałe dochody, np. z tytułu emerytury, renty lub umowy o pracę,
 • posiadają numer PESEL

Wiele firm oraz każdy bank sprawdza zdolność kredytową i historię spłat w bazach gospodarczych takich, jak Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej i innych rejestrach (np. Krajowy Rejestr Długów – KRD), aby upewnić się, że przyszły kredytobiorca spłacał swoje zobowiązania w terminie.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. Nie jest powiązana z osobistym kontem bankowym. Jest to rodzaj kredytu, z którego właściciel karty korzysta do wysokości limitu przyznanego przez bank. Nie musi być on powiązany z bankiem z którego usług korzystamy przy prowadzeniu konta.

Najprostszym sposobem na uzyskanie karty kredytowej jest złożenie wniosku w banku w którym posiadamy rachunek osobisty. Bank w tym przypadku ma wgląd do historii naszych dochodów i wydatków co znacznie przyspieszy wydanie decyzji o przyznaniu nam takiej karty. Przy wyborze banku możemy wybrać dowolny z ofertą, która spełnia nasze oczekiwania np. z dodatkowym programem rabatowym.

Za pomocą karty kredytowej można dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać transakcji w sklepach internetowych. Decydując się na korzystanie z karty kredytowej należy jednak pamiętać że nie wszystkie transakcje które nią wykonamy są bezpłatne nawet w okresie bezodsetkowym określonym przez bank. Jeśli chcesz wykonać przelew za pomocą karty kredytowej, to musisz pamiętać, że za wykonanie takiej operacji bank zwykle nalicza sporą prowizję. Jej wysokość sprawdzisz w tabeli opłat i prowizji banku, z którego masz kartę kredytową.

Płatność kartą kredytową polega na korzystaniu z przyznanego wcześniej limitu kredytowego. Wysokość tego limitu ustalana jest przez bank. Nie można wydawać środków ponad ustalony limit – za przekroczenie limitu mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. W ten sposób można dostosować wysokość pożyczki do swoich potrzeb czyli pożyczyć dokładnie tyle, ile będzie potrzebne. Z drugiej strony karta kredytowa sprzyja nadmiernemu zadłużaniu się: nie widzimy pieniędzy, które wydajemy, dostajemy tylko wyciąg z podsumowaniem transakcji. Przy problemach ze spłatą często trzeba liczyć się z wysokimi odsetkami. Najlepiej jest więc spłacić całość zadłużenia w ramach przyznanego limitu w okresie bezodsetkowym (grace period). Jest to czas, w którym bank nie może pobrać odsetek od wykonanych transakcji. Długość tego okresu ustalana jest przez bank i może wynieść od 50 do 90 dni. Ponadto bank nie zacznie naliczać odsetek od zadłużenia dopóki użytkownik z niej nie korzysta albo nie przekracza terminu spłaty karty kredytowej w okresie bezodsetkowym.

Spora część banków oferujących karty kredytowe oprócz zadłużania się w ramach przyznanego limitu kredytowego pozwala na rozbicie pożyczonej kwoty na raty, co oznacza spłacanie miesięcznie jedynie kwoty raty ustalonej z bankiem. Za rozłożenie zadłużenia na miesięczne raty bank pobiera jednak dodatkową opłatę.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa - możesz mieć oba!

Znaczące różnice pomiędzy kredytem gotówkowym, a kartą kredytową powodują, że każde z nich odpowiada na nieco inny rodzaj potrzeb. Klienci, którzy są zainteresowani zaledwie jednym zobowiązaniem, będą rozważać, który produkt jest bardziej opłacalny dla ich indywidualnej sytuacji. Jednakże możesz mieć zarówno to i to. Aktywna karta kredytowa pomoże Ci realizować bieżące wydatki i zapewni poczucie komfortu - zawsze będziesz wiedzieć, że limit pieniężny do wykorzystania jest pod ręką. Z kolei kredyt gotówkowy od razu zaspokoi Twoją potrzebę, jeśli tylko potrzebujesz dodatkowych środków na dowolny cel. Pamiętaj, że do uzyskania oby tych produktów naraz musisz mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową. 

Podsumowanie

Zarówno karta kredytowa i kredyt gotówkowy są produktami, które mają sporo zalet, jak i różnią się znacząco między sobą. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze produktu warto zastanowić się chwilę, jaką kwotę potrzebujemy i jaki jest preferowany przez nas sposób spłaty.

Ze względu na ogromny wybór który proponują nam zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe warto przed podjęciem decyzji co do zaciągnięcia kredytu skorzystać z internetowej porównywarki kredytów. Warto również zapoznać się z ofertami kart kredytowych banków i instytucji pozabankowych ponieważ do wielu takich kart są proponowane np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody albo wysokie rabaty w sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Tagi: karta kredytowakredyt gotówkowy

Dodano: 14.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top