Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Na co się zdecydować, kiedy potrzebujesz gotówki?

Opublikowano: 14 Paź 2020 Dagmara Konik 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Często w życiu spotykają nas wydatki których nie planowaliśmy. Nagle okazuje się, że potrzebujemy zastrzyku gotówki i zaczynamy się zastanawiać, jaki rodzaj kredytu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Czy bardziej będzie nam odpowiadał kredyt gotówkowy czy może wygodniej będzie skorzystać z karty kredytowej? Tak naprawdę to od tego jakiej kwoty potrzebujemy i na jaki czas uzależniona będzie nasza decyzja.

karta kredytowa

Jak wygląda finansowanie w kredycie gotówkowym?

Jest to kredyt w całości wypłacany w gotówce dlatego też może być nazwany kredytem gotówkowym czy pożyczką gotówkową. Ze względu na termin spłaty takiego kredytu wyróżniamy dwa jego podstawowe rodzaje:

  • pożyczka ratalna - udzielana na dłuższy czas i w wyższych kwotach. Często wymaga od nas przedstawienia dokumentów potwierdzający uzyskiwany przez nas dochód. Instytucja na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów sprawdzi naszą zdolność kredytową i przedstawi nam ofertę kredytu którą po takiej analizie może nam zaproponować.
  • pożyczka „chwilówka” - pożyczka z krótkim terminem płatności (30dni-60dni), która w wielu przypadkach opiera się jedynie na oświadczeniu o dochodach i nie wymaga od nas potwierdzania dochodu. Wiele firm oferujących takie pożyczki ma w swojej ofercie darmową pożyczkę dla nowych klientów co daje nam możliwość ograniczenia kosztów spłaty.

Aby starać się o kredyt gotówkowy musimy spełniać warunki które nakłada na nas instytucja pożyczkowa czy bank. Zwykle udzielają pożyczek tylko tym osobom, które z nielicznymi wyjątkami:

  • są pełnoletnie,
  • posiadają konto w banku,
  • mają dostęp do telefonu komórkowego,
  • mieszkają na terenie Polski,
  • mają stałe dochody, np. z tytułu emerytury, renty lub umowy o pracę,
  • posiadają numer PESEL

Wiele firm oraz każdy bank sprawdza zdolność kredytową i historię spłat w bazach gospodarczych takich, jak Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej i innych rejestrach (np. Krajowy Rejestr Długów – KRD), aby upewnić się, że przyszły kredytobiorca spłacał swoje zobowiązania w terminie.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. Nie jest powiązana z osobistym kontem bankowym. Jest to rodzaj kredytu, z którego właściciel karty korzysta do wysokości limitu przyznanego przez bank. Nie musi być on powiązany z bankiem z którego usług korzystamy przy prowadzeniu konta.

Najprostszym sposobem na uzyskanie karty kredytowej jest złożenie wniosku w banku w którym posiadamy rachunek osobisty. Bank w tym przypadku ma wgląd do historii naszych dochodów i wydatków co znacznie przyspieszy wydanie decyzji o przyznaniu nam takiej karty. Przy wyborze banku możemy wybrać dowolny z ofertą, która spełnia nasze oczekiwania np. z dodatkowym programem rabatowym.

Za pomocą karty kredytowej można dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać transakcji w sklepach internetowych. Decydując się na korzystanie z karty kredytowej należy jednak pamiętać że nie wszystkie transakcje które nią wykonamy są bezpłatne nawet w okresie bezodsetkowym określonym przez bank. Jeśli chcesz wykonać przelew za pomocą karty kredytowej, to musisz pamiętać, że za wykonanie takiej operacji bank zwykle nalicza sporą prowizję. Jej wysokość sprawdzisz w tabeli opłat i prowizji banku, z którego masz kartę kredytową.

Płatność kartą kredytową polega na korzystaniu z przyznanego wcześniej limitu kredytowego. Wysokość tego limitu ustalana jest przez bank. Nie można wydawać środków ponad ustalony limit – za przekroczenie limitu mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. W ten sposób można dostosować wysokość pożyczki do swoich potrzeb czyli pożyczyć dokładnie tyle, ile będzie potrzebne. Z drugiej strony karta kredytowa sprzyja nadmiernemu zadłużaniu się: nie widzimy pieniędzy, które wydajemy, dostajemy tylko wyciąg z podsumowaniem transakcji. Przy problemach ze spłatą często trzeba liczyć się z wysokimi odsetkami. Najlepiej jest więc spłacić całość zadłużenia w ramach przyznanego limitu w okresie bezodsetkowym (grace period). Jest to czas, w którym bank nie może pobrać odsetek od wykonanych transakcji. Długość tego okresu ustalana jest przez bank i może wynieść od 50 do 90 dni. Ponadto bank nie zacznie naliczać odsetek od zadłużenia dopóki użytkownik z niej nie korzysta albo nie przekracza terminu spłaty karty kredytowej w okresie bezodsetkowym.

Spora część banków oferujących karty kredytowe oprócz zadłużania się w ramach przyznanego limitu kredytowego pozwala na rozbicie pożyczonej kwoty na raty, co oznacza spłacanie miesięcznie jedynie kwoty raty ustalonej z bankiem. Za rozłożenie zadłużenia na miesięczne raty bank pobiera jednak dodatkową opłatę.

Podsumowanie

Zarówno karta kredytowa i kredyt gotówkowy są produktami, które mają sporo zalet, jak i różnią się znacząco między sobą. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze produktu warto zastanowić się chwilę, jaką kwotę potrzebujemy i jaki jest preferowany przez nas sposób spłaty.

Ze względu na ogromny wybór który proponują nam zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe warto przed podjęciem decyzji co do zaciągnięcia kredytu skorzystać z internetowej porównywarki kredytów. Warto również zapoznać się z ofertami kart kredytowych banków i instytucji pozabankowych ponieważ do wielu takich kart są proponowane np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody albo wysokie rabaty w sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Tagi: karta kredytowakredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 14.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top