Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta – na jakich zasadach?

Opublikowano: 22 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu na dowolny cel często uwarunkowane jest czynnikiem czasu. Są sytuacje w których zanim zdecydujemy się na finansowanie podejmiemy szereg wcześniejszych mikro-decyzji, zapoznamy się z opiniami i możliwościami, zasięgniemy porady eksperta. Czasami w naszym życiu pojawiają się sytuacje w których potrzebujemy środków „na już”. Wtedy szukając kredytu i chcąc go znaleźć jak najszybciej powinniśmy zastanowić się jeszcze nad kwestią udokumentowania naszego dochodu. Warto wybrać bank, który zaakceptuje dokumenty, które mamy dostępne. Dla większości z nas mogą być to wyciągi z konta.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy bank ma prawo wymagać wyciągu z Twojego konta,
 • czy zawsze możesz otrzymać kredyt na wyciąg z konta,
 • jak w procedurze przyznawania kredytu na wyciąg działa Kontomatik.
kredyt gotowkowy

Wpływy na rachunek a prawo pracy

Zmiany kodeksu pracy, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat sprawiły, że wypłata wynagrodzenia za pracę na rachunek pracownika stała się powszechnie obowiązującą formą uzyskiwania wpływu wynagrodzenia. Wraz z końcem 2018 roku skończyła się dowolność form wypłaty. W obecnym kształcie przepisów kodeksu pracy wypłata na konto jest formą domyślną, a jeśli pracownik chce skorzystać z gotówkowej formy wypłaty musi złożyć pisemny wniosek. Po stronie pracodawcy zaś generuje to szereg obowiązków związanych z obsługą kasową. Praktycznie oznacza to, że większość pracowników otrzymuje swoje wynagrodzenia na konto. Oprócz wygody płatności bezgotówkowych dzięki temu buduje swoją wiarygodność w oczach banku, jak również zyskuje istotny w procesie kredytowym dokument – wyciągi z rachunku, który pozwala w przyszłości na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Wyciąg z konta bankowego a wpływ – jaka jest różnica?

Wnioskując o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta należy zwrócić uwagę na istotną różnice pojęć, które z punktu widzenia laika nie są widoczne, a dla banku czy doradcy kredytowego stanowią istotną różnice. W większości instytucji jako wyciąg z konta przyjmujemy pełną historię rachunku za wymagany przez bank okres z uwzględnieniem wszystkich transakcji, zarówno wpływów, jak i realizowanych przelewów i płatności kartą. Oczywiście ta wiedza nie jest potrzebna bankowi, aby ocenić jakie mamy preferencje zakupowe, ale po to, aby określić naszą zdolność kredytową.

W momencie, kiedy ubiegamy się o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta, a bank lub nasz doradca prosi nas o przedstawienie wpływów na rachunek wtedy ograniczamy zakres dostępnych na wyciągu informacji. Wówczas taki wyciąg z konta powinien zawierać tylko informację o wpływach wynagrodzenia bez uwzględniania pozostałych transakcji.

Wyciąg z konta do kredytu – jak wygląda procedura wnioskowania?

W zależności od sposobu składania wniosku, tradycyjnie czy on-line, wnioskowanie o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta rozpoczyna się od złożenia wniosku kredytowego. Jest to wypełnienie formularza, papierowego lub elektronicznego, zawierającego informacje o nas jako kredytobiorcach oraz o źródle dochodu. Wniosek zawiera informacje o naszych danych osobowych, kosztach utrzymania, stanie cywilnym, posiadanych zobowiązaniach etc. Do wniosku jako dokument dochodowy dołączamy wyciąg z rachunku. Kredyt gotówkowy na wyciąg to alternatywa do kredytu z zaświadczeniem w sytuacji w której możemy mieć problem z uzyskaniem dokumentu np. z powodu urlopu księgowej czy długiego czasu oczekiwania na dokument, gdy pracujemy w oddziale firmy, a sprawami kadrowymi zajmuje się odległa centrala.

Po przekazaniu do banku dokumentów zarówno wniosek oraz wyciągi są analizowane tak, aby ocenić naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Analiza wyciągów może odbywać się automatycznie jeśli przekażemy je w procesie elektronicznym. Dzieje się to za pomocą aplikacji typu Kontomatik. Kiedy analiza naszego wniosku przebiegnie pomyślnie i bank wyda pozytywną decyzję kredytową pozostaje już tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na przelew środków na nasz rachunek bankowy. I tutaj okazuje się, jak dobrze mieć rachunek w banku: mamy dokument dochodowy w postaci wyciągu, który pozwala nam wnioskować o kredyt gotówkowy i na ten sam rachunek mogą wpłynąć środki z naszego kredytu.

A co to jest Kontomatik?

Kontomatik to określenie, które w świecie finansów funkcjonuje coraz powszechniej. Jest to narzędzie występujące w procesie wnioskowania o kredyt gotówkowy na wyciągi z konta, które pozwala na automatyczne potwierdzenie tożsamości i dochodów klienta. Po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy klient otrzymuje specjalny link, mailem lub sms, gdzie następnie jednorazowo loguje się do swojego rachunku, a aplikacja Kontomatik dokonuje sprawdzenia wartości wpływów wynagrodzenia. Wynik tej analizy przekazywany jest do banku w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy i na tej podstawie wydawana jest decyzja kredytowa.

Kontomatik to usługa działająca od 2009 roku. Dzięki niej banki w szybki sposób mogą dokonać identyfikacji klienta, a sam klient nie musi dostarczać żadnych dokumentów w wersji papierowej. Jest to też usługa całkowicie bezpieczna dla klienta. Oparta na zaawansowanych technologiach dotyczących bezpiecznego przesłania danych z odpowiednimi szyfrowaniami połączenia. Co ważne historia rachunku pobierana jest tylko raz w momencie logowania. Kontomatik nie ma ciągłego dostępu do rachunku.

Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta - jakie są pozostałe warunki?

Kredyt na podstawie historii rachunku nie może zostać udzielony, jeśli klient nie spełnia pozostałych warunków, takich jak:

 • pełnoletniość,
 • posiadanie co najmniej jednego aktywnego rachunku w dowolnym banku,
 • dostatecznie wysoka ocena zdolności kredytowej,
 • stałe źródło dochodu,
 • dobra historia kredytowa.

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji bank będzie wiedział czy rata kredytu nie będzie dla danego klienta zbyt wysoka. 

Kredyt na wyciąg - ile maksymalnie możesz uzyskać?

Kwota kredytu na wyciąg może być bardzo różna - zależy to od oferty banku, ale też od tego, jakie potrzeby finansowe ma klient. Niektóre banki są gotowe udzielać zobowiązań na kwotę nawet 200 000 zł. Inne będą mogły dać kredyt maksymalnie na 150 000 zł, a inne na 100 000 zł. Pamiętaj, że jeśli interesuje Cię duża kwota, to musisz mieć także odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a zatem Twoje zarobki muszą być na adekwatnie wysokim poziomie. 

Zalety wnioskowania o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta

 • Wyciąg z konta to dokument dostępny dla większości klientów „od ręki”.
 • Przyspiesza proces uzyskania kredytu – nie trzeba czekać na dokumenty z kadr.
 • Wykorzystanie procesu Kontomatik pozwala na jeszcze większe przyspieszenie procesu.
 • Proces Kontomatik ma aspekt ekologiczny – ogranicza zużycie papieru tylko do niezbędnych dokumentów.

Dodano: 09.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top