Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta – na jakich zasadach?

Opublikowano: 09 Wrz 2020 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu często uwarunkowane jest czynnikiem czasu. Są sytuacje w których zanim zdecydujemy się na finansowanie podejmiemy szereg wcześniejszych mikro-decyzji, zapoznamy się z opiniami i możliwościami, zasięgniemy porady eksperta. Czasami w naszym życiu pojawiają się sytuacje w których potrzebujemy środków „na już”. Wtedy szukając kredytu i chcąc go znaleźć jak najszybciej powinniśmy zastanowić się jeszcze nad kwestią udokumentowania naszego dochodu. Warto wybrać bank, który zaakceptuje dokumenty, które mamy dostępne. Dla większości z nas mogą być to wyciągi z konta.

kredyt gotowkowy

Wpływy na rachunek a prawo pracy

Zmiany kodeksu pracy, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat sprawiły, że wypłata wynagrodzenia za pracę na rachunek pracownika stała się powszechnie obowiązującą formą uzyskiwania wpływu wynagrodzenia. Wraz z końcem 2018 roku skończyła się dowolność form wypłaty. W obecnym kształcie przepisów kodeksu pracy wypłata na konto jest formą domyślną, a jeśli pracownik chce skorzystać z gotówkowej formy wypłaty musi złożyć pisemny wniosek. Po stronie pracodawcy zaś generuje to szereg obowiązków związanych z obsługą kasową. Praktycznie oznacza to, że większość pracowników otrzymuje swoje wynagrodzenia na konto. Oprócz wygody płatności bezgotówkowych dzięki temu buduje swoją wiarygodność w oczach banku, jak również zyskuje istotny w procesie kredytowym dokument – wyciągi z rachunku, który pozwala w przyszłości na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Wyciąg a wpływ – jaka jest różnica?

Wnioskując o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta należy zwrócić uwagę na istotną różnice pojęć, które z punktu widzenia laika nie są widoczne, a dla banku czy doradcy kredytowego stanowią istotną różnice. W większości instytucji jako wyciąg z konta przyjmujemy pełną historię rachunku za wymagany przez bank okres z uwzględnieniem wszystkich transakcji, zarówno wpływów, jak i realizowanych przelewów i płatności kartą. Oczywiście ta wiedza nie jest potrzebna bankowi, aby ocenić jakie mamy preferencje zakupowe, ale po to, aby określić naszą zdolność kredytową.

W momencie, kiedy ubiegamy się o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta, a bank lub nasz doradca prosi nas o przedstawienie wpływów na rachunek wtedy ograniczamy zakres dostępnych na wyciągu informacji. Wówczas taki wyciąg z konta powinien zawierać tylko informację o wpływach wynagrodzenia bez uwzględniania pozostałych transakcji.

Kredyt gotówkowy na wyciąg – jak wygląda procedura wnioskowania?

W zależności od sposobu składania wniosku, tradycyjnie czy on-line, wnioskowanie o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta rozpoczyna się od złożenia wniosku kredytowego. Jest to wypełnienie formularza, papierowego lub elektronicznego, zawierającego informacje o nas jako kredytobiorcach oraz o źródle dochodu. Wniosek zawiera informacje o naszych danych osobowych, kosztach utrzymania, stanie cywilnym, posiadanych zobowiązaniach etc. Do wniosku jako dokument dochodowy dołączamy wyciąg z rachunku. Kredyt gotówkowy na wyciąg to alternatywa do kredytu z zaświadczeniem w sytuacji w której możemy mieć problem z uzyskaniem dokumentu np. z powodu urlopu księgowej czy długiego czasu oczekiwania na dokument, gdy pracujemy w oddziale firmy, a sprawami kadrowymi zajmuje się odległa centrala.

Po przekazaniu do banku dokumentów zarówno wniosek oraz wyciągi są analizowane tak, aby ocenić naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Analiza wyciągów może odbywać się automatycznie jeśli przekażemy je w procesie elektronicznym. Dzieje się to za pomocą aplikacji typu Kontomatik. Kiedy analiza naszego wniosku przebiegnie pomyślnie i bank wyda pozytywną decyzję kredytową pozostaje już tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na przelew środków na nasz rachunek bankowy. I tutaj okazuje się, jak dobrze mieć rachunek w banku: mamy dokument dochodowy w postaci wyciągu, który pozwala nam wnioskować o kredyt gotówkowy i na ten sam rachunek mogą wpłynąć środki z naszego kredytu.

A co to jest Kontomatik?

Kontomatik to określenie, które w świecie finansów funkcjonuje coraz powszechniej. Jest to narzędzie występujące w procesie wnioskowania o kredyt gotówkowy na wyciągi z konta, które pozwala na automatyczne potwierdzenie tożsamości i dochodów klienta. Po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy klient otrzymuje specjalny link, mailem lub sms, gdzie następnie jednorazowo loguje się do swojego rachunku, a aplikacja Kontomatik dokonuje sprawdzenia wartości wpływów wynagrodzenia. Wynik tej analizy przekazywany jest do banku w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy i na tej podstawie wydawana jest decyzja kredytowa.

Kontomatik to usługa działająca od 2009 roku. Dzięki niej banki w szybki sposób mogą dokonać identyfikacji klienta, a sam klient nie musi dostarczać żadnych dokumentów w wersji papierowej. Jest to też usługa całkowicie bezpieczna dla klienta. Oparta na zaawansowanych technologiach dotyczących bezpiecznego przesłania danych z odpowiednimi szyfrowaniami połączenia. Co ważne historia rachunku pobierana jest tylko raz w momencie logowania. Kontomatik nie ma ciągłego dostępu do rachunku.

Zalety wnioskowania o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta

  • Wyciąg z konta to dokument dostępny dla większości klientów „od ręki”.
  • Przyspiesza proces uzyskania kredytu – nie trzeba czekać na dokumenty z kadr.
  • Wykorzystanie procesu Kontomatik pozwala na jeszcze większe przyspieszenie procesu.
  • Proces Kontomatik ma aspekt ekologiczny – ogranicza zużycie papieru tylko do niezbędnych dokumentów.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 09.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top