Mieszkanie na start – lepiej wnioskować z kimś, czy osobno?

Opublikowano: 22 Cze 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Praktyka pokazuje, że znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny, kiedy wnioskujemy z drugą osobą, a nie samemu. Czy jednak ta zasada sprawdzi się także w przypadku programu Mieszkanie na start?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy dwóm osobom opłaca się wnioskować o kredyt z Mieszkania na start,
 • czy trzeba być w związku małżeńskim by wspólnie wnioskować o kredyt,
 • jak podzielić własność mieszkania po zakupie,
 • czy w 2024 roku można wziąć wspólnie kredyt z programu Mieszkanie na start. 
wspólne wnioskowanie

Czy w programie Mieszkanie na start mogą wziąć udział dwie osoby?

Pojedynczy klient, wnioskując o kredyt hipoteczny może mieć problemy z uzyskaniem pozytywnej decyzji z banku. Ocena zdolności kredytowej musi być bardzo wysoka, a do tego dochodzi jeszcze konieczność posiadania dobrej historii kredytowej. Znacznie łatwiej jest więc wtedy, gdy wniosek składają razem dwie osoby. Przykładowo, starając się o kredyt na 500 000 zł pojedynczy klient musi zarabiać 7000 zł netto. Ale w przypadku dwóch osób, wystarczy, że średnie dochody wniosą po 4000 zł netto na głowę.

Również założenia programu rządowego Mieszkanie na start pozwalają wnioskować więcej niż jednej osobie. Oczywiście już po zakupie nieruchomości obaj wnioskodawcy muszą mieć do niej prawo własności. Pamiętaj także o tym, że duże znaczenie będzie miała Wasza sytuacja rodzinna. W zależności od tego ile osób zamieszka w gospodarstwie domowym, Wasze dochody łącznie nie mogą przekraczać kwoty:

 • 13 000 zł dla 2 osób w gospodarstwie domowym,
 • 16 000 zł dla 3 osób w gospodarstwie domowym,
 • 19 500 zł dla 4 osób w gospodarstwie domowym,
 • 23 000 zł dla 5 i więcej osób w gospodarstwie domowym.

Mowa tu oczywiście o stawkach netto. 

Czy pary bez ślubu mogą dostać kredyt z programu Mieszkanie na start?

Pozostawanie w sformalizowanym związku, jakim jest małżeństwo cywilne lub konkordatowe nie jest wymogiem. Istotny będzie fakt wspólnego życia, dzielenia własności nieruchomości oraz Waszej decyzji wspólnej partycypacji w programie. Poza tym Wasza relacja może przybierać dowolne formy: możecie być parą narzeczonych, konkubentów czy traktować się w stylu młodzieżowym jako chłopak i dziewczyna, którzy chodzą ze sobą. Rzecz jasna, małżonkowie także mogą skorzystać z programu, choć nikt do Waszej metryki ślubu zaglądać nie będzie. 

Czy można wnioskować o kredyt z innym członkiem rodziny albo z przyjacielem?

Jest to możliwe, gdyż program nie warunkuje tego, że Twoim współkredytobiorcą ma być życiowy partner czy partnerka. Możecie zaciągnąć kredyt, jeśli jesteście rodzeństwem lub kuzynostwem, istnieje także szansa wspólnego wnioskowania dziecka z rodzicami, wnuka z dziadkami, siostrzeńca lub siostrzenicy bądź bratanka lub bratanicy z ciotką lub wujem, itd. Ale tak naprawdę wcale nie muszą Was łączyć więzy krwi. W programie Mieszkanie na start możesz wnioskować z przyjacielem, kolegą, znajomym, a nawet z sąsiadem. Pamiętaj jednak, że będzie mu przysługiwało prawo do własności nieruchomości w takim samym stopniu jak Tobie. 

Jak wygląda kwestia własności przy wspólnym kredycie hipotecznym?

Jak już wspomnieliśmy każdy kredytobiorca nabywa prawo do własności nieruchomości po jej wspólnym zakupieniu. Należy tutaj zapoznać się z takimi pojęciami jak:

 1. Własność wspólna. Pojęcie oznaczające, że dana rzecz - w tym przypadku nieruchomość - jest wspólną własnością wszystkich współkredytobiorców. Właścicielem domu lub mieszkania będziesz Ty, ale także osoba, która wraz z Tobą złożyła wniosek do banku.
 2. Udziały we własności. Własność wspólna może prawnie określać jaki procent udziałów przypada każdemu właścicielowi. W programie Mieszkanie na start konieczne jest, aby każdy współkredytobiorca miał równy udział. Przykładowo, jeśli wnioskujesz z partnerem, to Wasze udziały wyniosą równo po 50%, a jeśli wnioskujesz z rodzicami, czyli we 3 osoby to będzie to po 33,33% udziałów na osobę. 
 3. Własność wspólna łączna. Jest to taka własność wspólna, gdzie wysokość udziałów nie została określona i rozdzielona między właścicieli. Jest to sytuacja, w której wszyscy macie po 100% prawa własności do nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że jedno z Was może dowolnie dysponować nieruchomością bez zgody drugiego. Przykładowo, jeśli kupisz dom z przyjacielem, a własność zostanie określona jako wspólna łączna, to nie możesz sprzedać domu bez zgody przyjaciela i odwrotnie - on nie może sprzedać nieruchomości bez Twojej zgody.

Określenie rodzaju własności jest bardzo ważne i rzutuje na różne sytuacje życiowe, np. gdy dochodzi do rozwodu i trzeba sądownie podzielić majątek pomiędzy byłych małżonków. 

Jakie są szanse w 2024 roku na wspólny kredyt w ramach programu Mieszkanie na start?

Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie pojawi się na rynku program Mieszkanie na start. Z różnych wypowiedzi polityków wynikało, że będzie to miało miejsce na wiosnę, a potem w połowie 2024 roku. Być może program zostanie wdrożony w życie jesienią 2024 roku, ale warto się nastawić także na taką ewentualność, że z Mieszkania na start będziemy mogli skorzystać dopiero w 2025 roku.

Dodano: 21.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top