Nadpłata kredytu w ING Banku Śląskim

Opublikowano: 05 Paź 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

ING Bank Śląski umożliwia swoim klientom nadpłatę kredytu zarówno hipotecznego jak i gotówkowego. Jest to rozwiązanie, które w bardzo wielu przypadkach niesie ze sobą realne, finansowe korzyści dla kredytobiorcy. Jednakże sama nadpłata wymaga posiadania wolnego kapitału, który można pozyskać z wakacji kredytowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa wcześniejsza spłata kredytu,
  • jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim,
  • jak wygląda nadpłata kredytu gotówkowego w ING Banku Śląskim,
  • jak zgromadzić kapitał na nadpłatę.
Nadpłata kredytu w ING Bank Śląski

Nadpłata kredytu – co to właściwie jest?

Nadpłatą kredytu nazywamy wcześniejszą spłatę kredytu. Takiej wcześniejszej spłaty możemy dokonać w całości lub w części. Jeśli zdecydujemy się w całości nadpłacić kredyt, to wówczas zobowiązanie się skończy. Natomiast w przypadku częściowej spłaty – powiedzmy kilku rat – mogą się wydarzyć dwie rzeczy. Nastąpi skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu pozostałych rat w tej samej wysokości albo raty będą niższe, za to okres kredytowania pozostanie ten sam.

Nadpłata kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim

Klienci, którzy posiadają kredyt hipoteczny od ING Banku Śląskiego mogą dokonać jego nadpłaty. Można to zrobić przez internet w ramach bankowości elektronicznej. Możemy tam złożyć dyspozycję i podać kwotę nadpłaty. Należy pamiętać, że ING Bank Śląski automatycznie obniży wysokość raty. Jeśli wolelibyśmy, aby rata pozostała na tej samej wysokości, ale okres kredytowania był krótszy, to wówczas konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy kredytowej – w tym celu należy złożyć wniosek.

Oczywiście powyższy mechanizm dotyczy częściowej wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli chcielibyśmy dokonać całościowej nadpłaty kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim, to jest to również jak najbardziej możliwe. W takim przypadku uczynisz to za pośrednictwem serwisu Moje ING.

Nadpłata kredytu gotówkowego w ING Banku Śląskim

Jeżeli masz zaciągniętą pożyczkę gotówkową w ING Banku Śląskim, to tutaj także możesz dokonać wcześniejszej spłaty kapitału. Mechanizm jest dokładnie taki sam, tzn. wpłacamy określoną kwotę i możemy dzięki temu uregulować zobowiązanie w całości albo w części. W tym drugim przypadku z dokonaniem nadpłaty wiążę się skrócenie okresu kredytowania albo obniżenie wysokości rat.

Jak mogę nadpłacić kredyt w ING?

Tak jak już zdążyliśmy wspomnieć – w praktyce pomoże Ci w tym bankowość internetowa. Aby dokonać wcześniejszej spłaty kredytu:

  • wejdź na swoje konto Moje ING,
  • kliknij w zakładkę „Kredyty” – wyświetlą Ci się zobowiązania, które aktualnie spłacasz,
  • wybierz kredyt, który obecne spłacasz, a który chcesz nadpłacić,
  • wybierz opcję „Nadpłać kredyt”,
  • złóż dyspozycję wraz z kwotą nadpłaty.

Gotowe! W ten sposób możesz szybko i bezpiecznie wcześniej spłacić swoje zobowiązanie.

Nadpłata kredytu, a wakacje kredytowe

Kredyt hipoteczny, który spłacamy w ING Banku Śląskim możemy nadpłacić ze środków pozyskanych z wakacji kredytowych. Wiele osób może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych, których obligatoryjnie musi udzielić każdy polski bank. Dzięki temu można odroczyć spłatę nawet 8 rat i tym samym zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Środki te można potem wykorzystał jako nadpłatę kapitału. Pieniądze zainwestowane w ten sposób sprawią, że będziesz spłacać mniejsze odsetki, a co za tym idzie, co miesiąc wygenerujesz oszczędności nawet do kilkuset złotych. Jest więc to rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Jeśli jeszcze nie skorzystałeś z tego rozwiązania, to zawsze możesz dowiedzieć się, jak wyglądają wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim.

Nadpłata kredytu – ile mogę zyskać?

W teorii zawsze wszystko brzmi pięknie, ale tak rzeczywiście to ile klient może zyskać na nadpłacie kredytu? Można to wyliczyć. Proponujemy skorzystanie z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu. Jest to narzędzie bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Wpisując odpowiednie parametry, takie jak pozostała kwota kredytu do spłaty, oprocentowanie, liczba rat pozostałych do spłaty, kwota nadpłaty można dowiedzieć się, jakie realne korzyści nam to przyniesie. W zależności od wybranej opcji kalkulator pokaże nam o ile skróci się okres kredytowania albo wyliczy dla nas nową, obniżoną kwotę raty. Korzystanie z narzędzia jest bezpłatne.

Nadpłata kredytu w ING – ile to kosztuje?

Czy nadpłata kredytu w ING Banku Śląskim będzie coś kosztować? To zależy od tego, kiedy podpisaliśmy naszą umowę kredytową. Jeśli nastąpiło to po 21 lipca 2017 roku to wówczas jesteśmy zwolnieni od jakichkolwiek dodatkowych opłat. Ale, jeśli umowa została podpisana przed 21 lipca 2017 roku, to wówczas będziemy musieli zapłacić prowizję. Wartość tej prowizji widnieje w Tabeli Opłat i Prowizji, która została załączona do umowy kredytowej.

Jeśli chcesz podpisać aneks do umowy, ale zrobić to w czasie dłuższym niż 3 miesiące od dokonania nadpłaty, to wówczas również za to zostanie naliczona opłata. Będzie to koszt 200 zł. W innym przypadku aneks jest darmowy.

Tagi: nadpłata kredytu

Dodano: 09.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top