Kalkulator nadpłaty kredytu wnioskomat.com pomoże Ci obliczyć, jak nadpłata kredytu wpłynie na wartość odsetek oraz jak skróci się okres kredytowania. Dowiesz się, w jakiej kwocie najlepiej nadpłacić kredyt, aby utrzymać korzystne warunki finansowania. 

Czym jest kalkulator nadpłaty kredytu?

Kalkulator nadpłaty kredytu jest to internetowe narzędzie, przygotowane dla klientów przez wnioskomat.com. Jego obsługa jest bardzo prosta, a obliczenia odbywają się z uwzględnieniem wszystkich czynników i składowych, które mają wpływ na kwotę odsetek naszego kredytu oraz wysokość rat. Jest to narzędzie przygotowane w sposób rzetelny i pozwalające Ci dowiedzieć się tego, jak zmieni się Twoje zobowiązanie, kiedy zdecydujesz się na nadpłatę kredytu.

Kalkulator nadpłaty – w przypadku jakich zobowiązań działa?

Nasze narzędzie to zarówno kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego i kalkulator nadpłaty kredytu gotówkowego. Jest to możliwe dzięki temu, że zasady obliczania skutków nadpłaty dla obu tych kredytów są identyczne. Różnice występują tutaj przy poszczególnych parametrach. Dotyczy to takich parametrów, jak: okres kredytowania, wysokość rat, oprocentowanie, itd., a te wystarczy wpisać zgodnie z tym, co dotyczy naszego zobowiązania.

Kalkulator nadpłaty kredytu – jak obsługiwać?

Pokażemy teraz jak krok po kroku obsługiwać nasze narzędzie. Dzięki temu każdy klient, nawet jeśli wcześniej nigdy nie miał styczności z takim kalkulatorem będzie w stanie dowiedzieć się, co go czeka przy nadpłacie kredytu. Instrukcja obsługi narzędzia wygląda następująco:

  1. Uruchom stronę z kalkulatorem nadpłaty kredytu. Wejdź na stronę wnioskomat.com i kliknij zakładkę KALKULATORY. Wyświetlą Ci się kalkulatory do wyboru, a wśród nich znajdziesz Kalkulator nadpłaty kredytu. Kliknij niego.
  2. Przygotuj dane dotyczące Twojego kredytu. Aby mieć 100% pewności, że kalkulator dokona prawidłowych obliczeń dla Twojego, konkretnego kredytu sięgnij po swoją umowę kredytową czy harmonogram spłaty kredytu, gdzie będą widniały wszystkie parametry.
  3. Wpisz dane w odpowiednie rubryki. W rubrykę "Kwota kredytu" wpisz kapitał kredytu hipotecznego albo kredytu gotówkowego, który jeszcze został Ci do spłaty. W rubryce "Okres kredytu" wpisz liczbę miesięcy, przez które jeszcze będziesz spłacać zobowiązania. Rubryka "Marża" określa wysokość marży banku, który udzielił Ci zobowiązania. Musisz wpisać także aktualny "WIBOR" – ile wynosi dzisiaj znajdziesz na stronie GPW Benchmark. W rubryce "Oprocentowanie" automatycznie wyliczy się wartość dla Twojego kredytu. W ostatniej rubryce wpisz prowizję Twojego banku, jeśli dotyczy, masz do wyboru opcję procentową albo kwotową.
  4. Wpisz wartość nadpłaty. Pod spodem wyświetli Ci się harmonogram spłat. W rubryce "Napłata" wpisz wartość nadpłaty, której chcesz dokonać dla poszczególnej raty lub dla większej liczby rat.
  5. Dokonaj obliczenia. Kalkulator wyliczy dla Ciebie, o ile zmniejszy się: wartość płaconych odsetek, kwota do spłaty oraz liczba rat. Będziesz miał możliwość porównania wartości przed i po nadpłacie. 

Zawsze warto bardzo dokładnie przepisywać dane z umowy i dwa razy sprawdzić, aby upewnić się, że obliczenia dla naszego kredytu będą w 100% prawidłowe.

Kalkulator nadpłaty kredytu – przykłady

Oprzemy się także na dwóch przykładach, dzięki którym każdy może zorientować się, jak w praktyce działa nasz kalkulator. Podane niżej dane klientów i ich zobowiązania są fikcyjne, natomiast wszystkie czynniki, takie jak WIBOR czy oprocentowanie są aktualne i zgodne z bieżącymi wartościami wskaźników jak i dostępnych ofert bankowych.

Przykład 1. Nadpłata kredytu hipotecznego

Pan Jerzy zaciągnął kredyt hipoteczny i spłacał go terminowo i zgodnie z harmonogramem przez pewien czas. Teraz chciałby on dla siebie obliczyć nadpłatę kredytu hipotecznego. Zdecydował się on skorzystać z naszego kalkulatora. Do spłaty pozostało mu 150 000 zł w 144 ratach równych. Wysokość marży banku wyniosła 2,30%, a aktualny WIBOR – stan na 28.07.2022 wynosi 7,30%. Oprocentowanie wynosi więc 9,60%. Rata, którą Pan Jerzy spłaca co miesiąc wynosi 1758,13 zł. Suma odsetek wynosi 103 170,45 zł.

Pan Jerzy zdecydował się na nadpłatę w swoim kredycie hipotecznym. Nadpłata wyniosła w jego przypadku 20 000 zł. Przy założeniu, że wysokość rat kredytu hipotecznego będzie taka sama i wyniesie 1758,13 zł miesięcznie, nastąpi skrócenie okresu kredytowania o 31 miesięcy. Wartość odsetek zmniejszyła się do 67 947,26 zł. Jak więc widać gołym okiem tak działa nadpłata kredytu hipotecznego w tym przypadku.

Przykład 2. Nadpłata kredytu gotówkowego

Pani Maria spłaca obecnie kredyt gotówkowy. Chciałaby dokonać nadpłaty. Do spłaty zostało jej 10 000 zł przez okres 12 miesięcy. Rata równa wynosi 881,95 zł miesięcznie. WIBOR wynosi 7,30%, marża banku 3,30%, oprocentowanie 10,60%. Wartość odsetek, które Pani Maria musi jeszcze zapłacić wynosi 583,42 zł.

Pani Maria dokonała nadpłaty w wysokości 5000 zł. Tym samym dokonała skrócenia okresu kredytowania o 6 miesięcy. Wartość odsetek spłacanych do banku zmniejszyła się do 198,83 zł.

Nadpłata kredytu – czy zawsze się opłaca?

Zarówno przy nadpłacie kredytu hipotecznego jak i gotówkowego możemy dużo zyskać, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze odsetki, które spłacimy do banku. Jednakże musimy posiadać odpowiednio duże środki, aby takiej nadpłaty dokonać. Zastanówmy się dobrze, czy wolne pieniądze, które posiadamy chcemy przeznaczyć akurat na ten cel. Może się okazać, że te finanse będą nam potrzebne na inny cel. Jeśli w Twojej głowie zapadła już decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu i Cię na to stać, to serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu, który na pewno okaże się pomocny.

Nadpłata kredytu, nawet w niewielkich kwotach, zawsze pozwala nie tylko na zmniejszenie ilości odsetek płaconych do banku, ale też pozwala na skrócenie okresu kredytowania albo zmniejszenie wysokości raty. To w jaki sposób zmieni się nasza rata zależeć będzie od ustaleń z bankiem oraz możliwości, jakie daje nam umowa kredytu. Pamiętajmy, aby zawsze przy nadpłacie kredytu skontaktować się z bankiem, aby środki z nadpłaty zostały zaliczone na poczet spłaty kapitału, a nie czekały na koncie technicznym do obsługi kredytu na pobranie kolejnej raty. 

Nadpłata kredytu hipotecznego jest też sposobem na rosnące raty kredytu w przypadku zwiększających się stóp procentowych, a co za tym idzie oprocentowania kredytu jeśli wybraliśmy kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Odpowiednio wysoki poziom nadpłat pozwala na zachowanie raty na tym samym poziomie niż przed serią podwyżek. 

 

Podobne artykuły

10 Paź 2022

Nadpłata kredytu w PKO BP

bądź gotówkowego polecamy nasz kalkulator nadpłaty kredytu . Jest to narzędzie, z którego każdy może za darmo i w dowolnym momencie skorzystać w celu

05 Paź 2022

Nadpłata kredytu w ING Banku Śląskim

z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu. Jest to narzędzie bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Wpisując odpowiednie parametry, takie jak pozostała kwota kredytu

07 Paź 2022

Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska

skutek spowoduje to, że okres kredytowania się skróci, za to raty pozostaną bez zmian. Nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska Osoby

05 Sie 2022

Czy opłaca się nadpłacać kredyt? Sprawdźmy na przykładach

czy nadpłata mu się opłaci? Oczywiście, że tak! W tym celu powinien skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator nadpłaty kredytu

03 Paź 2022

Nadpłata kredytu w Alior Bank

Nadpłata kredytu – czym tak właściwie jest? Najprościej rzecz ujmując nadpłata jest to przedterminowe spłacanie zobowiązania. Ze względu

15 Wrz 2022

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a rekompensata dla banku

bardzo prosto. Wystarczy, że zapłacimy tyle, ile zostało nam do spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu nazywana jest także nadpłatą kredytu.

26 Lip 2022

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – kiedy warto?

na lepszych warunkach. Przy obecnej sytuacji rynkowej należy również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Nadpłata kredytu hipotecznego, w czasie

17 Lut 2021

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy? Co warto wiedzieć o nadpłacie kredytu?

konsumenckim. Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się w banku, w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy na jakich zasadach odbywa się nadpłata kredytu

Top