Nadpłata kredytu w Alior Bank

Opublikowano: 03 Paź 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jeżeli jesteś klientem Alior Banku i w tym momencie spłacasz zobowiązanie to musisz wiedzieć wszystko o możliwościach, jakie daje Ci nadpłata kredytu. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką rozwiązanie, które pozwoli Ci na wcześniejsze uregulowanie długu. Dziś omówimy sobie także kwestię gromadzenia kapitału na nadpłatę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa nadpłata kredytu w Alior Banku,
 • czy możesz nadpłacać kredyt hipoteczny w Alior Banku,
 • czy możesz nadpłacać kredyt gotówkowy w Alior Banku,
 • jak możesz pozyskać pieniądze na nadpłatę.
Nadpłata kredytu w Alior Bank

Nadpłata kredytu – czym tak właściwie jest?

Najprościej rzecz ujmując nadpłata jest to przedterminowe spłacanie zobowiązania. Ze względu na stosunek nadpłaconej kwoty do wartości całości kwoty kredytu pozostałej spłaty możemy się zdecydować na:

 • wcześniejszą częściową spłatę kredytu,
 • wcześniejszą całościową spłatę kredytu.

Działa to w ten sposób, że przy całościowej nadpłacie od razu regulujemy cały dług w całości, czyli spłacamy 100% kwoty pozostałej do spłaty. Natomiast przy częściowej nadpłacie spłacamy tylko część kwoty pozostałej do spłaty. Wówczas następuje albo skrócenie okresu kredytowania, albo raty stają się mniejsze.

Nadpłata kredytu hipotecznego w Alior Banku

Alior Bank pozwala swoim klientom na nadpłatę kredytu hipotecznego. Jeśli tylko posiadasz wolne środki bank nie będzie miał nic przeciwko takiej decyzji.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Zasadniczo trzeba pamiętać o dość prostym wnioskowaniu, dzięki któremu można nadpłacić kredyt hipoteczny. Alior Bank przewiduje następującą procedurę:

 • klient wpłaca kwotę nadpłaty,
 • klient składa dyspozycję – można to zrobić dzwoniąc na infolinię 19 502 albo złożyć dyspozycję osobiście w oddziale banku.

Dyspozycja nadpłaty kredytu hipotecznego pozwoli nam zdecydować czy chcemy skrócić okres kredytowania, czy też płacić mniejsze raty. Jeżeli nie złożymy takiej dyspozycji Alior Bank sam wybierze jedną z tych opcji na zasadach, na jakich zaciągałeś kredyt.

Skąd wziąć środki na nadpłatę kredytu hipotecznego w Alior Banku?

Decydując się na nadpłatę w kredycie hipotecznym możemy wykorzystać środki z rządowych wakacji kredytowych. Przysługują one większości klientów. Dzięki nim możesz dokonać zawieszenia spłaty kredytu nawet na 8 miesięcy. Czyli, przykładowo, jeśli Twoja rata wynosi 2000 zł, to wówczas zgromadzisz 16 000 zł. Już masz środki na poczet spłaty kapitału przed terminem.

Jeśli interesują Cię ustawowe wakacje kredytowe, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Nadpłata kredytu gotówkowego w Alior Banku

Klienci posiadający kredyt gotówkowy w Alior Banku również mogą go nadpłacić. Zasada będzie taka sama – albo skróci się czas kredytowania albo rata będzie mniejsza. Oczywiście przy częściowej wcześniejszej spłacie. Przy spłacie całościowej kredyt jest zamykany.

Dla zobowiązań gotówkowych Alior Bank ustala domyślny skutek nadpłaty na podstawie daty umowy kredytowej. Jeśli była zawarta przed 20 grudnia 2019 roku to wówczas rata pozostanie bez zmian, a okres kredytowania się skróci. Natomiast dla umów podpisanych po 20 grudnia 2019 roku automatycznie rata się zmniejsza, a okres kredytowania pozostaje bez zmian.

Jeżeli chcesz podjąć inną decyzję co do tego, czym ma skutkować Twoja nadpłata, to tutaj musisz złożyć dyspozycję na jeden z poniższych sposobów:

 • pocztą na adres: Alior Bank, ul. Postępu 18B, 02-767 Warszawa,
 • poprzez infolinię: 12 19 502 albo 12 370 70 00,
 • osobiście w oddziale banku.

Z doświadczenia wiemy, że ten ostatni sposób jest najlepszy. Wówczas na miejscu wszystko załatwimy od ręki i unikniemy sytuacji, w której wyślemy do banku gotową dyspozycję, ale z popełnionymi przypadkowo błędami. Wówczas będziemy zmuszeni ją poprawić.

Nadpłata kredytu w Alior Banku – jak obliczyć?

Zanim dokonamy nadpłaty zapewne będziemy chcieli zorientować się jakie skutki finansowe dla nas może to wywołać. Bardzo przydatny okazuje się wówczas kalkulator nadpłaty kredytu. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy, że w odpowiednie rubryki wpiszesz:

 • kwotę kredytu,
 • okres kredytu,
 • marżę,
 • WIBOR 3M – automatycznie jest już wpisany aktualny, możesz także zmienić stawkę na WIBOR 6M, 
 • kwotę nadpłaty.

Następnie możesz wybrać jedną z dwóch opcji – zależy czy chcesz, aby rata kredytu hipotecznego lub gotówkowego była niższa, czy okres kredytowania ma być krótszy. Kalkulator wyliczy wszystko za Ciebie, przedstawi podsumowanie oraz pokaże, jak zmieni się harmonogram spłat.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – przykłady

Przykład 1. Załóżmy, że małżeństwo Państwa Kowalskich ma zaciągnięty kredyt hipoteczny w Alior Banku. Skorzystali oni z wakacji kredytowych, dzięki czemu mają środki na częściową nadpłatę kapitału. Do spłaty pozostaje im 150 000 zł przez 10 lat, natomiast jedna rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 1968,17 zł. Jako, że mają 15 000 zł wolnych środków decydują się na nadpłatę. Chcą, aby rata pozostała bez zmian, natomiast żeby skrócił się okres kredytowania. W efekcie zamiast spłacać kredyt przez jeszcze 120 miesięcy, będą go spłacać przez 102 miesiące.

Przykład 2. Zostańmy przy Państwu Kowalskich i ich kredycie z kwotą pozostałą do spłaty równą 150 000 zł. Wszystkie parametry pozostają takie same, tylko w tym scenariuszu Państwo Kowalscy decydują się na nadpłatę, chcąc dalej spłacać kredyt przez 120 miesięcy, ale za to z niższą ratą. Po nadpłaceniu 15 000 zł zamiast raty 1968,17 zł będą spłacać 1770,38 zł. Jest więc to prawie 200 zł comiesięcznych oszczędności.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – przykłady

Przykład 1. Pan Maciej ma do spłaty 20 000 zł kredytu gotówkowego, który wcześniej zaciągnął w Alior Banku. Zobowiązanie to będzie spłacał jeszcze przez 52 miesiące. Miesięczna rata wynosi w tym momencie 462,94 zł. Panu Maciejowi udało się zgromadzić nieco wolnego kapitału w kwocie 4000 zł. Chce on nadpłacić kredyt jednocześnie skrócić okres kredytowania przy tej samej racie. Dzięki temu Pan Maciej będzie spłacał kredyt już tylko przez 41 miesięcy.

Przykład 2. A co jeśli Pan Maciej zdecyduje się na zmniejszenie rat? Wówczas wciąż będzie spłacał kredyt przez 52 miesiące. Załóżmy, że bez zmian pozostają wszystkie parametry z powyższego przykładu. Jak zmieni się rata? Otóż po nadpłacie 4000 zł zostanie ona zmniejszona z 462,94 zł do 368,68 zł

Nadpłata kredytu w Alior Banku – czy to się opłaca?

Generalnie rzecz biorąc nadpłata zawsze nam opłaci, bo dzięki temu odsetki będą niższe. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, kiedy do zakończenia spłaty kredytu pozostało nam stosunkowo niedużo czasu, czyli kilka miesięcy to wówczas faktycznie może nam się bardziej opłacać spłacanie kredytu już normalnym trybem do końca, a wolne środki możemy zainwestować czy przeznaczyć na inny cel. Jednakże, jeśli kredyt będziemy musieli spłacać jeszcze przez 5, 10 czy 20 lat to w tej perspektywie czasowej nadpłata da nam realne oszczędności.

Tagi: Alior Banknadpłata kredytu

Dodano: 09.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top