Kredyt gotówkowy Alior Bank

Opublikowano: 26 Maj 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Klient, który rozważa zaciągnięcie kredytu gotówkowego często stawia sobie szereg pytań. Do jakiej kwoty może wnioskować? Ile będą wynosić raty? Czego bank będzie wymagał przy udzielaniu pożyczki? Lepiej wziąć kredyt w banku, w którym ma się otwarty rachunek czy w innym banku? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi pomoże udzielić pośrednik finansowy.

Alior Bank jest jednym z banków działających na terenie Polski. Na pewno większość czytelników go kojarzy, chociażby z licznych reklam emitowanych w telewizji. W swojej ofercie Alior Bank ma między innymi kredyty gotówkowe, kredyt ratalny, kredyt hipoteczny czy oferty pożyczki internetowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt gotówkowy Alior Bank

Parametry kredytu gotówkowego w Alior Bank 

Przede wszystkim klient powinien pamiętać, że w Alior Banku może wziąć kredyt gotówkowy na bardzo różne kwoty. Wszystko zależy od potrzeb. Jeżeli te są stosunkowo nieduże, można pożyczyć od 500 zł.  Przy nieco większych potrzebach będą to sumy rzędy kilku, kilkunastu tysięcy. A kiedy klient przewiduje naprawdę bardzo duże wydatki, może wnioskować o maksymalnie 200 000 zł. Okres spłaty kredytu wynosi od 3 do 144 miesięcy. To zależy od rodzaju kredytu oraz sumy, którą kredytobiorca zechce pozyskać. Na jednej umowie kredytowej mogą widnieć podpisy aż czterech kredytobiorców (maksymalnie dwóch gospodarstw domowych). Zdolność kredytowa klienta będzie uwzględniała więcej niż jedno źródło dochodów, jeżeli kredytobiorca osiąga dochód z więcej niż jednego (akceptowanego przez bank źródła).

W przypadku sum powyżej 20 000 zł i kiedy klient jest w związku małżeńskim, musi uzyskać zgodę współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Nie dotyczy to małżeństw z rozdzielnością majątkową oraz osób pozostających w separacji.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne i zrozumiałe. Jednak praktyka jest nieco inna. Poszczególne parametry kredytu są o wiele głębiej złożone, czego nie sposób opisać szczegółowo i punkt po punkcie w jednym artykule. Na szczęście już na etapie rozważania, czy w ogóle chce wziąć kredyt gotówkowy klient może skonsultować się z pośrednikiem finansowym.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego, w oparciu o które wyliczana jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, może być stałe albo zmienne. Oprocentowanie zmienne dotyczy okresu kredytowania, gdzie kredyt gotówkowy rozkładamy na więcej niż 24 miesięczne raty.

Jakie rodzaje kredytu gotówkowego oferuje Alior Bank?

Pośrednik pomoże dobrać najlepszą ofertę dla klienta. Omówi wszystkie szczegóły, oceni szanse na uzyskanie pożyczki i poprowadzi krok po kroku przez proces wnioskowania. Pokrótce oferty Alior Banku prezentują się następująco:

Oferta standardowa

 • najpopularniejsza wśród klientów,
 • skierowana do każdego klienta bez wyszczególnień,
 • niezbędne jest posiadanie stałego źródła dochodów,
 • można spodziewać się stałego oprocentowania,
 • korzystna dla klienta przy długim okresie kredytowania.

Alior Bank oferuje kredyty dla klientów tzw. wrażliwych cenowo. Chodzi o tych kredytobiorców, którzy szczególną wagę przywiązują do kosztów kredytu. Zainteresować ich mogą:

Oferta HIP

 • skierowana do posiadaczy aktywnego kredytu hipotecznego,
 • dochód musi być uzyskiwany z umowy o pracę,
 • dochód dla pojedynczego klienta musi wynosić min. 5000 zł netto,
 • dochód dla gospodarstwa domowego musi wynosić min. 4000 zł netto,
 • nie dotyczy klientów posiadający pożyczkę gotówkową zabezpieczoną nieruchomością.

VIP pożyczka

 • również dochód musi pochodzić z umowy o pracę,
 • dla pojedynczego klienta: 5000 zł netto,
 • dla gospodarstwa domowego: 6000 zł netto,
 • w przeciwieństwie do oferty hipotecznej nie dotyczy posiadania kredytu hipotecznego.

Pierwsza pożyczka 

 • oferta dla klientów zainteresowanych kwotą do 10 tys. brutto, 
 • udzielana do 36 miesięcy okresu kredytowania, 
 • Z oferty PIERWSZA POŻYCZKA mogą skorzystać klienci indywidualni, którzy nie posiadali w Alior Bank pożyczek lub kredytów konsolidacyjnych (warunek dotyczy również pożyczek i kredytów przejętych przez Alior Bank) - warunek automatycznie weryfikowany przez system.

Czy klient może liczyć na ofertę specjalną?

Jak najbardziej. Alior Bank przygotował jeszcze jedną, specjalną ofertę skierowaną również do klientów wrażliwych cenowo. Oferta nosi nazwę „Pośrednik” i jest to kredyt, który będzie spłacany w maksymalnie 12 ratach. Prowizja wynosi wówczas 0%. Dotyczy to większości grup klientów, a grupy te są oznaczane na podstawie scoringu. Niestety, jeżeli klient wnioskuje o kredyt, którego okres kredytowania wynosi więcej niż 1 rok, wówczas już musi liczyć się z prowizją, ale jest ona niższa niż w innych ofertach.

Dopasowanie do klienta a scoring

Każda z ofert kredytu gotówkowego Alior Banku jest dopasowana do innego rodzaju klienta. Jednakże dopasowanie nie jest tożsame z tym, że klient, który odpowiada danemu dopasowaniu otrzyma kredyt. Mało tego – nie jest pewne czy ten klient pasuje do warunków danej pożyczki. Właśnie w tym momencie bank sięga po kolejne narzędzie.

Scoring jest to metoda oceny wiarygodności klienta. Konkretnie oznacza to, że bank bierze pod uwagę różne czynniki, dotyczące potencjalnego kredytobiorcy a następnie przyznaje punkty w zależności od tego jak dany czynnik wygląda. Czynnikami są tu m.in.:

 • wysokość dochodów,
 • historia kredytowa,
 • liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytu,
 • dane dotyczące źrodła dochodu. 

Za to wszystko klient otrzymuje punkty, których ostateczna suma decyduje o poziomie wiarygodności. Dzięki temu bank jest w stanie ocenić ryzyko kredytowe. Jeżeli to plasuje się na odpowiednim poziomie, wówczas kredytobiorca powinien otrzymać kredyt bez większych problemów. Ale jeśli ryzyko jest zbyt duże, wówczas niestety – bank nie udzieli pożyczki.

Oczywiście bank może brać pod uwagę jeszcze inne czynniki, na przykład kwotę o którą się wnioskuje, rodzaj umowy zatrudnienia czy okres zatrudnienia. Wszystkie te aspekty wymieni i dokładnie omówi pośrednik finansowy, zorientowany w ofertach konkretnego banku. Oprócz tego można z nim porozmawiać o scoringu i potencjalnym wynikiem ryzyka kredytowego w indywidualnym przypadku klienta.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Od wspomnianego już scoringu (wiarygodności kredytowej klienta) zależy, czy klient dostanie kredyt. Co zatem może zrobić, aby jego szanse na otrzymanie pożyczki były większe? Najlepiej jest spełnić kilka warunków:

 • posiadanie stałego, stabilnego dochodu np. zatrudnienie na umowie o pracę,
 • posiadanie dochodu o odpowiedniej wysokości,
 • trzeba mieć dobrą historię kredytową, czyli spłacać w terminie wszystkie zobowiązania, które powstały przed wnioskowaniem o kredyt gotówkowy,
 • w przypadku wystąpienia opóźnień w płatnościach w przeszłości, klient musi się upewnić czy nie figuruje w bazie dłużników,
 • w przypadku, kiedy klient pozostaje w związku małżeńskim, postarać się o zgodę współmałżonka na wzięcie kredytu.

Każdy rodzaj kredytu gotówkowego posiada swoją szczegółową specyfikację. W związku z tym również proces decyzyjny banku jest bardzo skomplikowany. Każdy z opisanych wyżej aspektów wymaga szerszego, bardziej dogłębnego omówienia. Dlatego uzasadnione jest skorzystanie z usług pośrednika finansowego. Jest to specjalista, który działa na korzyść klienta. Warto więc o tym pomyśleć przed bezpośrednim złożeniem wniosku do banku, gdyż wówczas zyskuje się pewność co do doboru najkorzystniejszej oferty.

Tagi: Alior Bank

Zaktualizowano: 07.09.2022

Dodano: 23.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top