Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska

Opublikowano: 07 Paź 2022 Dagmara Konik 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Wielu klientów Santander Bank Polska chciałoby dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego bądź gotówkowego. Taka operacja kusi większymi oszczędnościami na dłuższą metę. Jednakże, aby efektywnie wykonać nadpłatę kredytu należy najpierw zgromadzić odpowiedni kapitał. Nie wszyscy klienci posiadają wolne środki finansowe, które w każdej chwili mogłyby posłużyć do wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co może Ci dać nadpłata kredytu,
  • jak wygląda wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska,
  • jak wygląda nadpłata kredytu gotówkowego w Santander Bank Polska,
  • gdzie szukać źródła środków na nadpłatę.
Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska

Wcześniejsza spłata kredytu – jak to działa?

Nadpłata, czyli inaczej mówiąc wcześniejsza spłata kredytu jest mechanizmem w gruncie rzeczy łatwym do wyjaśnienia. Mianowicie możemy dokonać spłaty kwoty kredytu w całości albo w części. Jeśli zdecydujemy się na całościową spłatę, wówczas cały kapitał kredytu, który jesteśmy dłużni bankowi zostanie wyzerowany.

Częściowa spłata kredytu może zaś wywołać jeden z dwóch skutków. Pierwszy z nich polega na tym, że raty kredytu ulegają obniżeniu, natomiast liczba miesięcy pozostałych do całkowitej spłaty kredytu nie ulegnie zmianie. Drugi możliwy skutek spowoduje to, że okres kredytowania się skróci, za to raty pozostaną bez zmian.

Nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska

Osoby posiadające kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska mogą dokonać wcześniejszej spłaty w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zalogują się w aplikacji banku. Następnie należy wybrać produkt, a potem podać kwotę, którą chcemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Nadpłaty można dokonać BLIK-iem.

W Twojej umowie kredytowej będzie widniał zapis o tym, jaki rodzaj rat spłacasz: malejące czy równe. Niezależnie od tego czy będą to raty równe, czy raty malejące zawsze możesz wybrać bądź to skrócenie okresu spłaty, bądź obniżenie wysokości raty.

Nadpłata kredytu gotówkowego w Santander Bank Polska

Jeśli spłacasz kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska, to tutaj również masz możliwość dokonać nadpłaty. Odbywa się to w sposób równie prosty, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Logujesz się do aplikacji, wybierasz kredyt gotówkowy, który chcesz wcześniej spłacić, podajesz kwotę i dokonujesz nadpłaty.

Ustawowe wakacje kredytowe, a nadpłata kredytu hipotecznego

Jak można wygenerować kapitał na wcześniejszą spłatę? To pytanie zadaje sobie niejeden klient banku Santander. Nadpłata kredytu hipotecznego będzie od nas wymagała wpłaty znacznej sumy pieniędzy. Praktyka pokazuje, że otwiera się tutaj pewne pole dla klientów, którzy zdecydowali się na rządowe wakacje kredytowe.

Ustawowe wakacje kredytowe to rozwiązanie, z którego skorzystać może bardzo wielu klientów, którzy obecnie spłacają kredyt mieszkaniowy. Dzięki niemu możemy odroczyć płatność aż 8 rat. Nie anuluje to konieczności spłaty, po prostu spowoduje, że spłacimy odroczone raty w późniejszym terminie – ergo cały kredyt będzie spłacony później.

Jeżeli rata naszego zobowiązania wynosi przykładowo 2000 zł, to – jak łatwo policzyć – odroczenie 8 rat spowoduje, że uzyskamy 16 000 zł na nadpłatę kapitału. Jeśli więc chcesz nadpłacić kredyt hipoteczny, to warto się stanowić nad wykorzystaniem środków pozyskanych z rządowych wakacji kredytowych.

Nie starałeś się jeszcze o ustawowe wakacje kredytowe? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Bank Polska.

Sprawdź, jakie korzyści da ci nadpłata!

Skorzystaj z kalkulatora nadpłaty kredytu, który jest darmowym narzędziem dla naszych Czytelników. Po wpisaniu w kalkulator kwoty kredytu, oprocentowania, liczby rat do spłaty i kwoty nadpłaty możesz wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwsza to krótszy okres spłaty przy takich samych ratach, natomiast druga to niższe raty przy takim samym okresie kredytowania. W zależności od Twojego wyboru narzędzie określi nowy terminarz spłaty albo zweryfikuje kwotę ratalną.

Nadpłata kredytu – rozwiązanie, które się opłaca

Dlaczego wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalnym rozwiązaniem? Jest tak, ponieważ dzięki temu wysokość odsetek do spłaty ulega zmianie – są one naliczane na nowo od kwoty kredytu pomniejszonej o kwotę nadpłaty. A zatem, jeśli odsetki są naliczane od niższej wartości, to siłą rzeczy odsetki także będą niższe. Inaczej mówiąc obniżeniu ulegnie całkowity koszt kredytu hipotecznego jak i gotówkowego. W perspektywie długoterminowej da nam to spore oszczędności.

Nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska – czy to coś kosztuje?

Jeśli chcesz wcześniej spłacić zobowiązanie, które posiada oprocentowanie stałe przez pięć lat, wówczas nie zapłacisz nic ani za częściową ani za całkowitą nadpłatę kredytu. Jest to darmowe również w przypadku kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem, o ile nadpłata nie będzie wyższa niż 50% kwoty kredytu hipotecznego.

W innych przypadkach bank naliczy prowizję w wysokości 1%. Jednakże prowizja ta nie może być wyższa niż odsetki, które pozostały do końca umowy, odsetki od całej lub częściowej kwoty kredytu, które byłyby naliczane w ciągu 12 miesięcy od dnia nadpłaty oraz prowizja nie może być wyższa niż 3% kwoty kredytu pozostałej do spłaty, jeśli umowa kredytowa kończy się za mniej niż 12 miesięcy. Jest to związane z wynikającą z przepisów prawa rekompensatą dla banku

Tagi: kredytsantander banknadpłata kredytukredyt hipoteczny

Dodano: 09.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top