Wakacje kredytowe w Santander Bank Polska

Opublikowano: 17 Lip 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Budżet domowy zawsze będzie ograniczony przez maksymalną pulę dochodów, jakie każdy z nas jest w stanie wygenerować w ciągu każdego miesiąca. Obciążeniami domowych finansów są konieczne wydatki, rachunki, a także koszty zobowiązań, które wcześniej zaciągnęliśmy. Rosnące w ostatnich miesiącach raty kredytów zdecydowanie przyczyniły się do tego, że nasz budżet rodzinny stanowczo ucierpiał. Czy klienci Santander Bank Polska mogą w jakikolwiek sposób odetchnąć? Tak! Wystarczy, że skorzystają z dostępnych w tym banku wakacji kredytowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest karencja spłaty kredytu,
  • ile może wynieść odroczenie spłaty zobowiązania,
  • czy wakacje kredytowe przysługują również Tobie.
Wakacje kredytowe w Santander Bank Polska

Co to są wakacje kredytowe?

Każdy, kto ma zaciągnął w Santander Bank Polska kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Jest to, inaczej mówiąc zawieszenie spłaty kredytu na określony czas, czy też karencja w spłacie kredytu. Oznacza to, że przez jakiś okres nie musimy płacić rat, ale tak czy inaczej będziemy musieli je w końcu zapłacić. Nastąpi to jednak później niż początkowo widniało to na naszej umowie kredytowej.

Wakacje kredytowe w przypadku kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie każdego zobowiązania w Santander Bank Polska wiąże się z tym, by nasze regulowanie kredytu było zgodne z terminową spłatą rat. Wszystko to widnieje w harmonogramie spłaty rat. Przykładowo, jeśli następnym terminem płatności raty będzie 12 sierpnia, to wówczas przekroczenie tego terminu będzie wiązało się z tym, że klient dokonał opóźnienia w spłacie. Jednakże Santander Bank Polska przewiduje, iż niektóre raty kredytu gotówkowego można spłacić nieco później.

Wakacje kredytowe będą trwały:

  • 3 miesiące – w przypadku, kiedy do końca spłaty kredytu pozostało więcej niż 4 miesiące,
  • 3 albo 6 miesięcy (do wyboru) – w przypadku kiedy do końca spłaty kredytu zostało więcej niż 6 miesięcy.

Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się na przykładzie. Pan Czesław spłaca kredyt gotówkowy. Do spłaty ma jeszcze 12 rat, każda po 876,37 zł. Pan Czesław ostatecznie spłaci kredyt 12 sierpnia 2023 roku. Jest on klientem Santader Bank Polska, z związku z tym decyduje, że skorzysta z wakacji kredytowych. Rat nie będzie płacił we wrześniu, październiku oraz listopadzie 2022 roku. To znaczy, że ostateczny termin spłaty jego kredytu przesunie się na dzień 12 listopada 2023 roku.

Wakacje kredytowe w przypadku kredytu hipotecznego

Co do zasady, w Santander Bank Polska wakacje kredytowe dla kredytu hipotecznego przyznawane są na taki sam okres jak przy kredycie gotówkowym. Oznacza to, dla osób spłacających kredyty hipoteczne jeszcze przez co najmniej 4 miesiące maksymalne wakacje kredytowe wyniosą 3 miesiące, a dla tych, co zobowiązanie będą jeszcze spłacać co najmniej pół roku, wakacje kredytowe mogą wynieść 3 albo 6 miesięcy. Zobaczmy przykład.

Pani Walentyna posiada kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska. Będzie go spłacała jeszcze przez 15 lat, a pojedyncza rata kredytu wynosi 1530,31 zł. Ostateczny termin spłaty przypada na 12 sierpnia 2037 roku. Pani Walentyna w przyszłym roku zdecyduje się na skorzystanie z 6-miesięcznych wakacji kredytowych i przypadną one na: styczeń, luty, marzec, czerwiec, lipiec i sierpień 2023 roku. W związku z tym odroczenie spłaty zobowiązania również będzie półroczne, a zatem termin ostatecznej spłaty kredytu dla Pani Walentyny wypadnie na dzień 12 lutego 2038 roku.

Ustawowe wakacje kredytowe dla kredytu hipotecznego

Santander Bank Polska tak, jak każdy bank w Polsce będzie musiał honorować karencję spłaty kredytu w formie ustawowych wakacji kredytowych. Jest to rozwiązanie rządowe, które ma pomóc szczególnie tym kredytobiorcom, których trudna sytuacja finansowa nie będzie pozwalała im na terminową spłatę kredytu.

Nowe wakacje kredytowe mają obowiązywać w 2022 oraz w 2023 roku. Łącznie, kredytobiorca może przesunąć spłatę aż 8 rat. Oczywiście, to wciąż nie anuluje obowiązku spłaty kredytu, a jedynie przesuwa to w czasie. Czyli jeśli skorzystamy w pełni z tej formy pomocy, to wówczas spłacimy nasze zobowiązanie 8 miesięcy później. Ustawowe wakacje kredytowe przysługują tylko w przypadku kredytu hipotecznego.

Wspomniana wyżej pomoc dla kredytobiorców ma być realizowana w pakiecie tzw. tarczy antykryzysowej. W jej ramach ma nastąpić także:

Jak wnioskować o wakacje kredytowe w Santander Bank Polska?

Procedura wnioskowania o udzielenie wakacji kredytowych w Santander Bank Polska jest bardzo prosta. Możemy skorzystać z jednego z trzech dostępnych sposobów:

  1. Osobiście w oddziale banku. Możemy złożyć wniosek na piśmie w dowolnej placówce banku. Lista oddziałów wraz z lokalizacjami dostępna jest na stronie internetowej banku.
  2. Poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację. Tutaj skorzystamy z Santader internet lub Santander mobile. Musimy posiadać aktywne konto. Po zalogowaniu się na konto musimy kliknąć zakładkę „Twoje sprawy”. Tam można wybrać opcję wnioskowania o wakacje kredytowe. SMS-em otrzymamy potwierdzenie, że nasz wniosek został zaakceptowany albo że trafił do dalszej analizy. W przypadku akceptacji wniosku przez bank w zakładce „Twoje produkty” zobaczysz nowy harmonogram spłat.
  3. Poprzez infolinię. Dzwoniąc na numer infolinii Santander Bank Polska również możesz wnioskować o wakacje kredytowe.

I gotowe! Nie pozostaje Ci już nic innego jak czekać na rozpatrzenie wniosku. Pamiętajmy, że nie ponosimy żadanych dodatkowych opłat z tego tytułu. 

Wakacje kredytowe a moja historia kredytowa

Santander Bank Polska przekazuje informacje o udzieleniu wakacji kredytowych klientowi do Biura Informacji Kredytowej. Jednakże w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na naszą historię kredytową. Mówi tak oficjalne stanowisko BIK, wedle którego skorzystanie z wakacji kredytowych nie może być utożsamiane z brakiem spłaty zobowiązania w terminie.

Tagi: santander bankwakacje kredytowekredyt hipotecznyustawowe wakacje kredytowe

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 08.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top