Nadpłata kredytu w PKO BP

Opublikowano: 10 Paź 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Klienci PKO BP, którzy aktualnie wywiązują się ze spłaty zobowiązań mogą chcieć zdecydować się na nadpłatę kredytu hipotecznego bądź gotówkowego. Jest to rozwiązanie, które może przynieść klientowi wymierne korzyści finansowe, ale pojawia się tu bardzo ważna kwestia. Mianowicie chodzi o zgromadzenie odpowiednich środków finansowych w celu dokonania nadpłaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega nadpłata,
  • jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP,
  • jak wygląda nadpłata kredytu gotówkowego w PKO BP,
  • jak z korzyścią możesz pozyskać środki na nadpłatę.
Nadpłata kredytu w PKO BP

Nadpłata kredytu – co to właściwie znaczy?

Kiedy mówimy o nadpłacie zobowiązania, to mamy na myśli dokładnie wcześniejszą spłatę kredytu. Prościej mówiąc: regulujemy płatność przed terminem. W praktyce nadpłata tyczy się przedterminowej całościowej bądź częściowej spłaty kapitału. W tym pierwszym przypadku od razu spłacamy całą kwotę i już nasze zobowiązanie przestaje obowiązywać.

Natomiast jeśli przeznaczymy środki na poczet spłaty kapitału w części to wówczas mamy do czynienia z jednym z dwóch scenariuszy. W pierwszym okres kredytowania pozostaje bez zmian, za to raty stają się niższe. Zaś w drugim to raty pozostają bez zmian, a okres kredytowania się skraca.

Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP

Każdy, to posiada kredyt hipoteczny, może dokonać jego wcześniejszej spłaty. W tym celu należy wypełnić wniosek, dostępny na stronie internetowej banku, a we wniosku zamieścić takie informacje jak:

  • swoje imię i nazwisko,
  • adres,
  • nr PESEL,
  • nr telefonu,
  • data złożenia wniosku,
  • podpis wnioskującego.

Skutkiem złożenia wniosku będzie pobranie przez PKO BP z rachunku, który wskażemy określonej przez nas kwoty celem nadpłaty kredytu hipotecznego. Jeżeli spłacamy w PKO BP więcej niż jeden kredyt hipoteczny, to musimy wybrać jeden z nich.

Równie ważne będzie tutaj złożenie dyspozycji nadpłaty kredytu hipotecznego w PKO BP. Taką dyspozycję możemy złożyć po zalogowaniu się na nasze konto iPKO i wybraniu kredytu, którego ma dotyczyć. Dzięki temu przekażemy odpowiednie środki na rachunek kredytowy tytułem całkowitej albo częściowej spłaty zobowiązania.

Nadpłata kredytu gotówkowego w PKO BP

Możliwa jest także wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, udzielonego nam przez PKO BP. Aby zacząć nadpłacać kredyt gotówkowy musimy wypełnić praktycznie ten sam wniosek, co w przypadku kredytu hipotecznego, tylko ze wskazaniem innego rodzaju zobowiązania. Wniosek również bez bez problemu pobierzemy ze strony banku – jest to ten sam wzór.

Jak zgromadzić kapitał na nadpłatę kredytu hipotecznego?

No dobrze, jesteśmy zdecydowani, by nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO PB. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Otóż okazuje się, że bardzo pomocne jest tutaj skorzystanie z kapitału, który możemy zgromadzić w czasie rządowych wakacji kredytowych. Jest to nic innego jak ustawowo określone odroczenie w spłacie zobowiązania.

Ustawowe wakacje kredytowe pozwalają nam odroczyć płatność nawet 8 rat. To w praktyce oznacza, że po ich zakończeniu na naszym koncie pozostaną środki, które normalnie przeznaczylibyśmy na spłatę tychże rat. Czyli, przykładowo jeżeli 1 rata wynosi 2000 zł, to po pełnym wykorzystaniu rządowych wakacji kredytowych, zaoszczędzimy 16 000 zł.

Wakacje kredytowe nie anulują nam rat kredytu. Będziemy musieli je spłacić, tylko że później. W efekcie trudno tu mówić o jakiejś korzyści na dłuższą metę – poza oczywiście 8-miesięcznym wytchnieniem dla budżetu domowego. Natomiast, jeśli te środki przeznaczylibyśmy na spłatę części kredytu hipotecznego, to wówczas moglibyśmy faktycznie zaoszczędzić znaczą sumę pieniędzy.

Jeśli jesteś klientem PKO BP, a jeszcze nie korzystasz z rządowych wakacji kredytowych, to koniecznie przeczytaj ten wpis.

Jak wyliczyć skutki nadpłaty?

Klientom PKO BP zainteresowanym nadpłatą kredytu hipotecznego bądź gotówkowego polecamy nasz kalkulator nadpłaty kredytu . Jest to narzędzie, z którego każdy może za darmo i w dowolnym momencie skorzystać w celu obliczenia skutków nadpłaty. Kalkulator obsługuje się bardzo prosto – wystarczy uzupełnić dane dotyczące kredytu, kwoty pozostałej do spłaty, jak i liczby rat. Następnie możemy wybrać, co nas interesuje: niższa rata albo skrócony okres kredytowania. W pierwszym przypadku kalkulator obliczy za nas nową ratę, natomiast w drugim przedstawi nowy harmonogram spłat.

Nadpłata kredytu w PKO BP – czy to się opłaca?

To, co warto wiedzieć o nadpłacie kredytu hipotecznego bądź gotówkowego w PKO BP to fakt, że operacja ta najczęściej będzie bardzo opłacalna. Dzięki temu możemy będziemy spłacać kredyt z niższymi odsetkami, dzięki czemu obniży się całkowity koszt kredytu. Wprawdzie bank może naliczyć prowizję za nadpłatę, ale w przypadku umów zawartych po 21 lipca 2017 roku PKO BP nie pobiera żadnych prowizji.

Tagi: nadpłata kredytuPko Bpkredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 09.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top