Jak nadpłacać kredyt gotówkowy? Co warto wiedzieć o nadpłacie kredytu?

Opublikowano: 17 Lut 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W obecnych czasach często mamy coraz więcej wydatków, a potrzeby rosną z dnia na dzień. Posiadając kredyt w banku może nam się przytrafić możliwość nadpłaty zobowiązania. Jak dokonać nadpłaty kredytu? Co powinniśmy wiedzieć o nadpłacie kredytu gotówkowego? Czy jest możliwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy?

Czy można nadpłacać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który jest jednym z chętniej wybieranych produktów służący zaspokojeniu bieżących potrzeb finansowych. Często przeznaczamy go na podstawowe cele konsumpcyjne jak większe zakupy np. sprzętu do domu czy remonty.

Większość konsumentów, którzy zdecydowali się na kredyt gotówkowy, ma szansę na nadpłatę zobowiązania. Kredytobiorcy gwarantuje to ustawa o kredycie konsumenckim. Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się w banku, w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy na jakich zasadach odbywa się nadpłata kredytu gotówkowego. Z pewnością ważne jest także zapoznanie się z warunkami umowy kredytowej.

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy?

Zanim zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę lub nadpłatę zadłużenia w banku zorientujmy się w jakiej formie możemy przeprowadzić tą operację. Wyróżnia się dwa sposoby na szybszą spłatę kredytu gotówkowego. Jest to:

  • nadpłata kredytu – pozwala obniżyć wysokość kolejnych rat, najbardziej opłaca się to w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada stosunkowo niewielką nadwyżkę gotówki, której nie chce wydawać na przykład na inne opłaty lub nie chce ponieść innych dodatkowych kosztów. Niższa rata to niższe odsetki. Nadpłata to rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy środków na całościową spłatę kredytu,
  • wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – nie obniża miesięcznych rat ponieważ zamykamy zobowiązanie względem banku, ale za to ograniczy czas spłaty zadłużenia i pomoże uniknąć odsetek. To, ile pieniędzy zaoszczędzimy zależy także od podstawowych parametrów kredytu - znaczenie ma na przykład oprocentowanie kredytu. Przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego możemy także liczyć (w pewnych przypadkach) na odzyskanie prowizji opłaconej przez klienta na początku wnioskowania.

Dobrym rozwiązaniem do wykonania nadpłaty kredytu gotówkowego jest posiadanie w banku konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, z którego można dokonać ustalonej przez kredytobiorcę nadpłaty zobowiązania na techniczne konto kredytu. Wystarczy wpłacić na konto nadprogramową gotówkę i cyklicznie nadpłacać kolejne raty z ustalonego harmonogramu rat w umowie kredytowej. Warto wiedzieć, że każda nadpłata kolejnej raty kredytu prowadzi do wcześniejszej spłaty całego zobowiązania.

W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem, widniejącym umowie obniżeniu ulega całkowity koszt kredytu. Dotyczy to ściśle czasu o jaki został skrócony termin spłaty kredytu. Mowa tu także o tych kosztach, które kredytobiorca poniósł przed wcześniejszą spłatą kredytu gotówkowego. Szczegółowo określa art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim

Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Perspektywa spłaty kredytu gotówkowego przed terminem wydaje się bardzo kusząca. Co kredytobiorca może na tym zyskać? Kolejne nadpłaty comiesięcznych rat dają nam szansę na zmniejszenie kolejnej raty kredytu albo skrócenie okresu kredytowania, a co się z tym wiąże w konsekwencji prowadzi do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Wcześniej „pozbywamy” się zobowiązania więc zwiększamy swoją zdolność kredytową i budujemy pozytywną historię spłaty.

Nadpłata kredytu oprócz wymiaru psychologicznego ma również aspekt finansowy. Posiadając nadwyżki, które przeznaczymy na spłatę kredytu gotówkowego, a w konsekwencji jego wcześniejszą spłatę możemy ubiegać się o zwrot prowizji jeśli nasz kredyt posiada te cechy, które na zwrot prowizji pozwalają. Więcej o zwrotach prowizji można przeczytać w powiązanych artykułach poniżej. Jeśli nasz budżet domowy na to pozwoli to nadpłata może być dla nas dobrym rozwiązaniem.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji

Jeśli zdecydujemy się wcześniej spłacić kredyt w całości, to mamy szansę na częściowe odzyskanie prowizji od kredytu. Wystarczy spłacić całe zobowiązanie i wysłać do banku prośbę o wyliczenie prowizji i innych opłat, które ponieśliśmy przy spłacie zadłużenia. Na rozpatrzenie naszego wniosku bank ma zwykle 30 dni.

Możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania finansowego konsumentowi gwarantuje ustawa o kredycie konsumenckim. Obecnie większość banków posiada w swej ofercie podobne produkty, ale to od banku zależy jak wysokie będą koszty całkowite m.in. opłaty pozakredytowe i prowizja.

Podsumowanie

Banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych chcąc zachęcić potencjalnych kredytobiorców do skorzystania z ich usług. W trakcie spłaty może wydarzyć się wiele różnych sytuacji, które pozwolą wcześniejszą, całkowitą bądź częściową spłatę kredytu. To czy wybierzemy nadpłatę czy wcześniejszą spłatę kredytu zależy od naszej indywidualnej sytuacji materialnej. Warto wziąć również pod uwagę to, co w danej chwili będzie nam najbardziej odpowiadało. Możliwość wcześniejszej spłaty lub nadpłaty istnieje zawsze i niesie ze sobą wiele korzyści. Z punktu ekonomicznego, bardziej opłaca się wcześniej spłacić kredyt, ponieważ mniej rat oznacza mniej odsetek.

Tagi: nadpłata kredytu

Zaktualizowano: 15.12.2021

Dodano: 17.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?

Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?

21 Sty 2021Autor: Agata Dymara

Decydując się na kredyt musimy mieć świadomość, że zwrócić będziemy musieli nie tylko zaciągnięty kapitał, ale również wszystkie koszty kredytu, na które zgodzimy się podpisując umowę z bankiem. Jednym z kosztów, który będziemy musieli ponieść jest prowizja. Jeszcze do niedawna przy wcześniejszej sp(...)

Czytaj więcej
Pismo do banku o zwrot prowizji bankowej. Wszystko o zwrocie prowizji bankowej

Pismo do banku o zwrot prowizji bankowej. Wszystko o zwrocie prowizji bankowej

22 Paź 2020Autor: Anna Krzysteczko

Biorąc kredyt, musimy mieć świadomość, że na całkowity koszt kredytu prócz kwoty kapitału, składa się koszt prowizji, odsetki a czasem także i ubezpieczenie. Jeszcze do niedawna w przypadku spłaty całości kredytu przed czasem nie było oczywiste jakie koszty bank mus rozliczyć proporcjonalnie. W 2(...)

Czytaj więcej
Top