Jak nadpłacać kredyt gotówkowy? Co warto wiedzieć o nadpłacie kredytu?

Opublikowano: 17 Lut 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W obecnych czasach często mamy coraz więcej wydatków, a potrzeby rosną z dnia na dzień. Posiadając kredyt w banku może nam się przytrafić możliwość nadpłaty zobowiązania. Jak dokonać nadpłaty kredytu? Co powinniśmy wiedzieć o nadpłacie kredytu gotówkowego? Czy jest możliwa?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy?

Czy można nadpłacać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który jest jednym z chętniej wybieranych produktów służący zaspokojeniu bieżących potrzeb finansowych. Często przeznaczamy go na podstawowe cele konsumpcyjne jak większe zakupy np. sprzętu do domu czy remonty.

Większość konsumentów, którzy zdecydowali się na kredyt gotówkowy, ma szansę na nadpłatę zobowiązania. Kredytobiorcy gwarantuje to ustawa o kredycie konsumenckim. Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się w banku, w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy na jakich zasadach odbywa się nadpłata kredytu gotówkowego. Z pewnością ważne jest także zapoznanie się z warunkami umowy kredytowej.

Jak nadpłacać kredyt gotówkowy?

Zanim zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę lub nadpłatę zadłużenia w banku zorientujmy się w jakiej formie możemy przeprowadzić tą operację. Wyróżnia się dwa sposoby na szybszą spłatę kredytu gotówkowego. Jest to:

 • nadpłata kredytu – pozwala obniżyć wysokość kolejnych rat, najbardziej opłaca się to w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada stosunkowo niewielką nadwyżkę gotówki, której nie chce wydawać na przykład na inne opłaty lub nie chce ponieść innych dodatkowych kosztów. Niższa rata to niższe odsetki. Nadpłata to rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy środków na całościową spłatę kredytu,
 • wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – nie obniża miesięcznych rat ponieważ zamykamy zobowiązanie względem banku, ale za to ograniczy czas spłaty zadłużenia i pomoże uniknąć odsetek. To, ile pieniędzy zaoszczędzimy zależy także od podstawowych parametrów kredytu - znaczenie ma na przykład oprocentowanie kredytu. Przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego możemy także liczyć (w pewnych przypadkach) na odzyskanie prowizji opłaconej przez klienta na początku wnioskowania.

Dobrym rozwiązaniem do wykonania nadpłaty kredytu gotówkowego jest posiadanie w banku konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, z którego można dokonać ustalonej przez kredytobiorcę nadpłaty zobowiązania na techniczne konto kredytu. Wystarczy wpłacić na konto nadprogramową gotówkę i cyklicznie nadpłacać kolejne raty z ustalonego harmonogramu rat w umowie kredytowej. Warto wiedzieć, że każda nadpłata kolejnej raty kredytu prowadzi do wcześniejszej spłaty całego zobowiązania.

W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem, widniejącym umowie obniżeniu ulega całkowity koszt kredytu. Dotyczy to ściśle czasu o jaki został skrócony termin spłaty kredytu. Mowa tu także o tych kosztach, które kredytobiorca poniósł przed wcześniejszą spłatą kredytu gotówkowego. Szczegółowo określa art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim

Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Perspektywa spłaty kredytu gotówkowego przed terminem wydaje się bardzo kusząca. Co kredytobiorca może na tym zyskać? Kolejne nadpłaty comiesięcznych rat dają nam szansę na zmniejszenie kolejnej raty kredytu albo skrócenie okresu kredytowania, a co się z tym wiąże w konsekwencji prowadzi do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Wcześniej „pozbywamy” się zobowiązania więc zwiększamy swoją zdolność kredytową i budujemy pozytywną historię spłaty.

Nadpłata kredytu oprócz wymiaru psychologicznego ma również aspekt finansowy. Posiadając nadwyżki, które przeznaczymy na spłatę kredytu gotówkowego, a w konsekwencji jego wcześniejszą spłatę możemy ubiegać się o zwrot prowizji jeśli nasz kredyt posiada te cechy, które na zwrot prowizji pozwalają. Więcej o zwrotach prowizji można przeczytać w powiązanych artykułach poniżej. Jeśli nasz budżet domowy na to pozwoli to nadpłata może być dla nas dobrym rozwiązaniem.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot prowizji

Jeśli zdecydujemy się wcześniej spłacić kredyt w całości, to mamy szansę na częściowe odzyskanie prowizji od kredytu. Wystarczy spłacić całe zobowiązanie i wysłać do banku prośbę o wyliczenie prowizji i innych opłat, które ponieśliśmy przy spłacie zadłużenia. Na rozpatrzenie naszego wniosku bank ma zwykle 30 dni.

Możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania finansowego konsumentowi gwarantuje ustawa o kredycie konsumenckim. Obecnie większość banków posiada w swej ofercie podobne produkty, ale to od banku zależy jak wysokie będą koszty całkowite m.in. opłaty pozakredytowe i prowizja.

Podsumowanie

Banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych chcąc zachęcić potencjalnych kredytobiorców do skorzystania z ich usług. W trakcie spłaty może wydarzyć się wiele różnych sytuacji, które pozwolą wcześniejszą, całkowitą bądź częściową spłatę kredytu. To czy wybierzemy nadpłatę czy wcześniejszą spłatę kredytu zależy od naszej indywidualnej sytuacji materialnej. Warto wziąć również pod uwagę to, co w danej chwili będzie nam najbardziej odpowiadało. Możliwość wcześniejszej spłaty lub nadpłaty istnieje zawsze i niesie ze sobą wiele korzyści. Z punktu ekonomicznego, bardziej opłaca się wcześniej spłacić kredyt, ponieważ mniej rat oznacza mniej odsetek.

Zaktualizowano: 15.12.2021

Dodano: 17.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar fi

  fi
  05.05.2021 12:43:26

  które banki mają najlepszą ofertę kredytów?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor fi
  05.05.2021 14:24:58

  Zachęcamy do zapoznania się z rankingami kredytów gotówkowych czy hipotecznych dostępnych na stronie wnioskomat.com. Wybór najlepszej oferty zależy m.in. od kwoty kredytu czy wybranego okresu kredytowania.

 • Avatar hungry

  hungry
  10.04.2021 11:18:49

  miałem kredyt w banku i nadpłacałem sobie lepsze to, bo nie miałem dużej raty a nie mogłem sobie pozwolić na wczesniejsz cala splate kredytu

  Odpowiedź
 • Avatar JulianKról

  JulianKról
  05.04.2021 21:26:36

  no to co w końcu bardziej się oplaca? hm? no lepiej chyba szybciej splacic kredyt niż meczyc się z nim

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor JulianKról
  06.04.2021 02:23:25

  Wszystko zależy od sytuacji klienta. Oczywiście całkowita spłata zamyka temat zobowiązania wobec banku, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić więc woli małymi kwotami systematycznie nadpłacać kredyt i zamknąć go w krótszym czasie niż przewiduje umowa.

 • Avatar patka

  patka
  22.03.2021 14:30:30

  gdzie można sprawdzić ile wyniesie mnie wcześniejsza spłata kredytu?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor patka
  22.03.2021 17:25:44

  Takie zapisy znajdują się w umowach kredytowych. Warto wiedzieć, że obecnie większość umów zawiera zapisy o bezpłatnej całkowite lub częściowej spłacie kredytu gotówkowego. Inaczej sytuacja wygląda z kredytami hipoteczymi, gdzie zwykle w ciągu pierwszych kilku lat trwania umowy czynność ta związana jest z dodatkową prowizją naliczaną przez bank.

Artykuły powiązane

Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?

Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu?

21 Sty 2021Autor: Agata Dymara

Decydując się na kredyt musimy mieć świadomość, że zwrócić będziemy musieli nie tylko zaciągnięty kapitał, ale również wszystkie koszty kredytu, na które zgodzimy się podpisując umowę z bankiem. Jednym z kosztów, który będziemy musieli ponieść jest prowizja. Jeszcze do niedawna przy wcześniejszej spłacie nie należał się nam zwrot prowizji. Aktualnie sytuacja uległa zmianie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czytaj więcej
Pismo do banku o zwrot prowizji bankowej. Wszystko o zwrocie prowizji bankowej

Pismo do banku o zwrot prowizji bankowej. Wszystko o zwrocie prowizji bankowej

22 Paź 2020Autor: Anna Krzysteczko

Biorąc kredyt, musimy mieć świadomość, że na całkowity koszt kredytu prócz kwoty kapitału, składa się koszt prowizji, odsetki a czasem także i ubezpieczenie. Jeszcze do niedawna w przypadku spłaty całości kredytu przed czasem nie było oczywiste jakie koszty bank mus rozliczyć proporcjonalnie.

W 2019 roku Trybunału Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie polskiej spółki LExitor, gdzie orzekł, iż przy wcześniejszej spłacie kredytu konsument może ubiegać się nie tylko o proporcjonalny zwrot kosztów zmiennych, czyli rozłożonych w czasie, ale również jednorazowych to znaczy prowizji, ubezpieczenie itp. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć pojęcie wcześniejszej spłaty kredytu i przede wszystkim powiemy jak wypełnić oraz złożyć wniosek o zwrot prowizji bankowej. 

Jak otrzymać zwrot prowizji bankowej od kredytu - zobacz nasz poradnik wideo

Czytaj więcej
Top