Decydując się na kredyt musimy mieć świadomość, że zwrócić będziemy musieli nie tylko zaciągnięty kapitał, ale również wszystkie koszty kredytu, na które zgodzimy się podpisując umowę z bankiem. Jednym z kosztów, który będziemy musieli ponieść jest prowizja. Jeszcze do niedawna przy wcześniejszej spłacie nie należał się nam zwrot prowizji. Aktualnie sytuacja uległa zmianie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Na umowie kredytowej zawsze widoczny jest całkowity koszt kredytu gotówkowego lub kredytu konsolidacyjnego. Oprócz odsetek znajdzie się jeszcze jeden koszt, a mianowicie koszt prowizji bankowej. Jest to jednorazowy koszt, który bank pobiera za obsługę oraz wszystkie czynności związane z uruchomieniem kredytu. Kwota prowizji jest ustalana indywidualnie przez każdy bank i zazwyczaj jest ona uzależniona od kwoty kredytu oraz wybranej oferty. Jak zostało napisane powyżej każdy bank sam reguluje wysokość prowizji, jednak zgodnie z ustawą antylichwiarską z marca 2016 roku, nie może ona przekraczać 25% pożyczonej kwoty i 30% całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym.
W kalkulatorze kredytu gotówkowego dostępnego na stronie wnioskomat.com można zobaczyć, jak kształtuje się prowizja dla różnych kwot i okresów kredytowania. Mogą Państwo również samodzielnie i w łatwy sposób obliczyć koszty dla innych parametrów kredytu korzystając z tego kalkulatora.
Na koniec warto jeszcze dodać, iż niektóre banki mogą pobierać dużo niższe prowizje lub w ogóle zrezygnować z prowizji jeśli klient zdecyduje się np. skorzystać z oferty promocyjnej w określonej kwocie, skorzystać z ubezpieczenia kredytu gotówkowego czy złożyć wniosek online.
O zwrot części kosztów poniesionej prowizji możemy się ubiegać przy wcześniejszej spłacie kredytu. Jednak jeszcze do niedawna bardzo wielu klientów nie miało takiej możliwości.
Kwestia zwrotu prowizji była o tyle skomplikowana, iż banki uważały, że klientom przy wcześniejszej spłacie zaciągniętego kredytu należy się jedynie zwrot odsetek. Argumentowały to faktem, że prowizja jest jednorazową opłatą uzależnioną od kwoty kredytu a nie od tego na jak długo zaciągnięte jest zobowiązanie.
W związku z wieloma wątpliwościami, jakie budził temat zwrotu prowizji w 2019 roku został wydany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który w jednoznaczny sposób wypowiedział się, iż kredytobiorca przy wcześniejszej spłacie kredytu, w przypadku spłaty całości kredytu ma prawo do proporcjonalnego zwrotu wszystkich kosztów, jakie poniesie zaciągając kredyt w tym również prowizji. Dodać należy, że wyrok Trybunału dotyczył kredytów konsumenckich.
Banki jeszcze jakiś czas temu nie uznawały rozliczenia prowizji, gdy miała miejsce wcześniejsza spłata kredytu. Jednak po wyroku TSUE nie mają już możliwości odmowy. Pamiętać jednak trzeba, iż mimo wszystko klient musi spełniać pewne warunki, mianowicie:
Każdy z banków może ustalić sobie swoją procedurę dotycząca sposobu zwrotu prowizji przy wcześniejszej spłacie. Niektóre z nich zwracają nam ją automatycznie. Jeszcze inne wymagają od klienta podjęcia konkretnych działań. Zobaczmy w takim razie, jak wygląda proces wnioskowania o zwrot prowizji w poszczególnych bankach:
Zawsze warto mieć świadomość, jakie koszty ponosimy biorąc kredyt. Warto również wiedzieć, czy choć część tych środków możemy odzyskać przy wcześniejszej spłacie. Jeszcze jakiś czas temu banki same regulowały takie przepisy. Od 2019 roku, od czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, proporcjonalny zwrot prowizji to ich obowiązek. Co więcej zwrot prowizji możemy wnioskować do 6 lat od momentu wcześniejszej spłaty kredytu. Warto więc przy wcześniejszej spłacie kredytu dowiedzieć w jaki sposób wnioskować o jej zwrot, aby kredyt był dla nas jeszcze tańszy.
Zaktualizowano:
Dodano: