Największe polskie banki podnoszą opłaty

Opublikowano: 21 Sie 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Choć wydawać by się mogło, że w ostatnich latach przywykliśmy do rosnących cen w niemal każdej dziedzinie gospodarki, to wiadomość o kolejnych podwyżkach, jakie fundują swoim klientom największe polskie banki nie należy do radosnych. Cenniki usług bankowych, z których chyba każdy z nas pragnie korzystać na co dzień już uległ zmianie. A to wcale nie koniec rosnących kosztów.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • co i o ile zdrożało w poszczególnych bankach,
  • czemu klienci banków muszą płacić więcej,
  • czy można uniknąć wyższych opłat bankowych.
największe polskie banki

Fala podwyżek idzie od czerwca

Pierwszą instytucją, która dała sygnał innym do rozpoczęcia podwyżek był PKO Bank Polski. Miało to miejsce w czerwcu 2023 roku. Wielu dotychczasowych klientów doświadczyło zamiany swoich produktów na Konto za Zero. Wprawdzie ten rachunek nadal nic nie kosztuje za jego prowadzenie, ale cena za kartę do tego rachunku już wynosi 10 zł. Tyle samo klient zapłaci, jeśli wypłaci gotówkę z bankomatu nienależącego do PKO. Wypłata i wpłata pieniędzy w oddziale banku nie kosztuje nic, ale jeśli zrobisz to drugi albo kolejny raz w miesiącu, to wówczas także zapłacisz 10 zł za taką operację. Natomiast wypłata pieniędzy u kasjera w sklepie, czyli popularny cashback będzie teraz kosztowała 2 zł za każdą taką transakcję. 

Drożej jest także w przypadku obsługi kart kredytowych. Obecnie najtańszy taki miesięczny koszt wynosi 40 zł, natomiast najdroższy - 80 zł. Jednakże jeszcze drożej jest w przypadku ekskluzywnych kart. Ich posiadacze mogą teraz zapłacić nawet 300 zł. 

Które opłaty są podnoszone?

W ślad za największym polskim bankiem poszły pozostałe instytucje. Ich klienci zaczęli odczuwać skutki podwyżek opłat w lipcu i sierpniu. Generalnie rzecz biorąc polegało to na zmianie nazw produktów oraz aktualizacji stawek widniejących w tabelach opłat i prowizji. A jak to wygląda w konkretach? Przyjrzeliśmy się poszczególnym bankom.

Wyższe stawki w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska zmienił nazwę rachunku Konto Jakie Chcę na Konto Santander. Prowadzenie rachunku kosztuje już 6 zł, a za kartę należy zapłacić 9 zł. Klienci posiadający Konto Select muszą się liczyć z nową ceną za rachunek wynoszącą 45 zł (wcześniej  było to 30 zł). Ponadto młodzi klienci, do 26 lat zapłacą 10 złotych za wypłatę pieniędzy w oddziale banku.

Zmiany w cenniku ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski również zmienia cennik jeśli chodzi o klienta indywidualnego. Ważne zmiany nastąpią już 29 sierpnia. Klienci posiadający Konta Direct oraz Konta Mobi i będący powyżej 26 r. życia zapłacą 10 zł za każdą wypłatę z bankomatu, który nie należy do banku ING. Wprawdzie nadal bez opłat będzie pierwsza wypłata BLIKIEM, ale już za drugą i każdą kolejną będzie trzeba zapłacić 5 zł.

Ponadto ING wprowadza nowe ceny za korzystanie z kart. Opłata warunkowa zdrożeje o 3 zł, więc będzie wynosiła 10 zł. Droższe będzie także korzystanie z bankomatów za granicą. Prowizja wzrośnie do 5% za każdą transakcję. Natomiast pakiet wypłat gotówki w ramach karty VISA wyniesie 25 zł.

Przedsiębiorcy już więcej płacą

W czerwcu i lipcu miały miejsce podwyżki opłat dla klientów firmowych, posiadających produkty dla przedsiębiorców oraz produkty ekskluzywne. We wspomnianym już banku ING posiadacze karty debetowej VISA Business muszą teraz płacić 10 zł. Nowy cennik obowiązuje także w Banku Pekao S.A. Konto Przekorzystne Biznes kosztuje teraz 12 zł. Drożej jest także za przelewy w oddziale banku - obecnie 17 zł. Zostały także wprowadzone opłaty za kody SMS. Od lipca wynoszą 0,30 zł, a wcześniej klient miał 20 pierwszych takich kodów bezpłatnie.

Co sprawy frankowe mają wspólnego z rosnącymi kosztami?

Przyczyny podwyżek oficjalnie można upatrywać w rosnącej inflacji oraz wysokich podatkach, jakimi są obarczone instytucje bankowe. Można się także spotkać z tezą, że takie korzyści dla klientów jak rządowe wakacje kredytowe powodują dodatkowe koszty. Ale to nie jedyny punkt widzenia. W przekazach medialnych przebrzmiewa echo coraz częściej przegrywanych w sądach przez banki spraw frankowiczów. Gdyby faktycznie tak było, to klienci banków niejako musieliby masowo za to zapłacić.

Czy zawsze trzeba więcej płacić w największych polskich bankach?

Większych opłat można uniknąć, jeśli spełni się warunki postawione przez instytucję. W PKO trzeba dokonać pięciu transakcji kartą w miesiącu, by nic nie płacić. Klienci biznesowi banku Santander, zapewniając wpływy w wysokości 10 tys. zł albo utrzymując aktywa na poziomie 150 tys. zł nie będą płacić za Konto Select. Brak opłat jest też możliwy w przypadku przedsiębiorców, którzy posiadają konto w Pekao S.A. i zapewnią wpływy na poziomie 2 tys. zł. Natomiast żeby nie płacić za kartę w ING trzeba w miesiącu zrobić transakcje na co najmniej 300 zł. 

We wrześniu kolejne podwyżki

Warto wiedzieć, że już niedługo czekają nas kolejne podwyżki, w kolejnych bankach. Credit Agricole zwiększy opłatę za korzystanie z Konta dla Ciebie do 10 zł, a także do 10 zł opłatę za korzystanie z karty. Jeśli jednak miesięczne wpływy na konto wyniosą co najmniej 1500 zł albo klient dokona pięciu transakcji kartą lub BLIKIEM, to wówczas nie poniesie tych kosztów. 

Dodano: 21.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top