NBP zwiększył swoje rezerwy złota

Opublikowano: 29 Cze 2024 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Rezerwy złota NBP zwiększył swoje rezerwy złota z 11,682 mln uncji (w kwietniu) do 12,013 mln uncji. Zakupy te są dość spore, a Bank Centralny dąży do tego, by udziału złota w całych rezerwach było jak najwięcej. Nic dziwnego, gdyż taka inwestycja jest zrozumiała wobec niestabilnej sytuacji na rynkach światowych oraz niepewnej przyszłości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda polityka NBP względem złota,
  • jak jest cel NBP względem rezerw walutowych,
  • dlaczego inwestowanie w złoto jest opłacalne. 
złoto

Największy miesięczny zakup złota od pół roku

W maju 2024 roku Narodowy Bank Polski kupił 331 tys. uncji złota. Oznacza to, że zasoby królewskiego metalu wzrosły o ok. 10,29 tony. Jest to największy miesięczny zakup od ostatniego pół roku. Zasoby złota są powiększanie przez NBP sukcesywnie od 2018 roku. Polska wraz z Węgrami stała się państwem dokonującym takiego ruchu po raz pierwszy od 20 lat w Unii Europejskiej. 

Ile udziału złota będzie w rezerwach walutowych?

Wedle swoich własnych zapowiedzi w przyszłości NBP zwiększy ilość złota do 20 proc. udziałów w całych rezerwach walutowych. Pod koniec maja było to 13,54 proc. całego udziału. Oznacza to, że Bank Centralny musiałby dokonać jeszcze znaczniejszych zakupów - byłoby to ponad 178 ton. Choć obecny stan złota w naszym narodowym skarbcu może wydawać się imponujący, to do światowej czołówki jeszcze nam sporo, niestety brakuje.

Czy Polska stanie się potęgą w posiadaniu złota?

Międzynarodowe rankingi podają, że pod koniec 2023 r. Polska była na 17 miejscu pod względem największych rezerw złota, wliczając w to międzynarodowe instytucje. Znacznie większy udział od nas mają Włochy i Francja - po 57 proc. udziału złota w rezerwach, dalej jest Holandia - 58 proc., Austria - 60 proc., Niemcy - 69 proc. i Stany Zjednoczone - 70 proc. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, jak zwiększały się rezerwy złota Banku Centralnego. Otóż, pod koniec 2022 r. było to 7,35 mln uncji złota, natomiast pod koniec 2023 r. było to 11,53 mln uncji. wzrost jest więc znaczny, choć nie wiadomo czy o takiej samej dynamice będziemy mogli mówić pod koniec bieżącego roku. 

Czy inwestycja w złoto opłaca się także przeciętnemu obywatelowi?

Nie bez powodu NBP inwestuje właśnie w złoto, a nie w inne rzeczy, materiały, kruszce czy papiery wartościowe. Złota inwestycja jest najbezpieczniejsza i generuje bodaj największy zysk - bowiem wartość kruszcu stale rośnie. Również zwykły obywatel może zakupić złoto. Problemem może okazać się jednak przechowywanie. W domu należy posiadać odpowiednie zabezpieczenie, np. sejf, a wiemy że taki mebel raczej nie jest na wyposażeniu standardowego mieszkania. Z kolei deponowanie złota w banku generuje dość duże koszty. Jeśli jednak masz takowe możliwości, to jak najbardziej warto zainwestować w złoto, gdyż może to uratować Twoje finanse w obliczu poważnego kryzysu. 

Dodano: 05.07.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top