Wszystko wskazuje na to, że widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę staną się obowiązkowe dla pracodawców. Projekt ustawy wprowadzającej te zmiany mają jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu złożyć posłowie KO. Dotychczas, kiedy poszukujemy nowego zatrudnienia - zwłaszcza przez internet - nie zawsze spotykamy się z informacją o wynagrodzeniu. Zmienione prawo poskutkuje tym, że takie dane zagoszczą w każdym ogłoszeniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Członkowie Koalicji Obywatelskiej zamierzają złożyć do Marszałka Sejmu projekt ustawy "Jasne zarobki" na początku grudnia 2024 roku. Projekt został już zaakceptowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Pracodawcy, którzy zamieszczają ogłoszenia o pracę, będę musieli podawać zarówno dolne jak i górne granice wynagrodzenia, które przewidują dla danego stanowiska. Będzie to dotyczyło zarówno sektora publicznego jak i prywatnego.
Według posłów Koalicji Obywatelskiej nowa ustawa:
Nie, nie wszystkie zarobki zostaną ujawnione. Pracownik, który już znalazł się w danej firmie i podpisał umowę, nie musi się obawiać, że jego płaca zostanie upubliczniona. Dotyczyć to będzie jedynie wolnych stanowisk, na które ktoś będzie chętny. Warto w tym miejscu dodać, że rzeczone zmiany w polskim prawie niejako wymusza dyrektywa Unii Europejskiej z kwietnia 2023 roku. Wskazuje ona, że jawność wysokości zarobków musi zostać wprowadzona w państwach członkowskich najpóźniej do połowy 2026 roku.
Nie ulega wątpliwości, że z perspektywy osób poszukujących pracy lub chcących zmienić miejsce zatrudnienia takie zmiany wydają się korzystne. Od razu bowiem będzie wiadomi, jaki dochód osiągniemy. To niezwykle ważne również dla klientów, którzy chcieliby zaciągnąć kredyt hipoteczny lub gotówkowy i w związku z tym zastanawiają się jaka będzie ich zdolność kredytowa po znalezieniu albo zmiany pracy.
Z drugiej strony nakłada to kolejny obowiązek prawny na pracodawcę. Dotychczas szefowie mieli wolną rękę - mogli, ale nie musieli zamieszczać widełek płacowych w ogłoszeniach. Jest to kolejna regulacja prawna i kolejny wpływ prawa unijnego na polskie. Choć biorąc pod uwagę zwykłą uczciwość wydaje się, że pracodawcy powinni od początku jasno mówić o wynagrodzeniach w swoich firmach, to jednak dodatkowy przymus prawny budzi wątpliwości.
Dodano: