Finanse osobiste to nic innego jak zarządzanie swoimi środkami , ochrona swoich środków i wykorzystanie pieniędzy w odpowiedni sposób. Aby zarządzać finansami osobistymi , należy je w pierwszej kolejności zaplanować , czyli ułożyć plan finansowy. Planowanie budżetu gospodarstwa domowego, można porównać do działania małej firmy. Osiągamy jakieś dochody, mamy jakieś koszty stałe, które musimy ponieść, aby normalnie funkcjonować, są pieniądze, które nam zostają i je oszczędzamy, jest część środków, którą możemy wydać na rzeczy dodatkowe. Gorzej, jeżeli ten dochód zostanie zmniejszony lub zniknie na skutek nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich może być obowiązujący obecnie z naszym kraju stan zagrożenia epidemiologicznego.
Spis treści
Plan finansowy to zestawienie planowanych dochodów i wydatków na dłuższy okres ( np .na rok). Niestety pandemii koronowirusa nikt nie przewidział kiedy planowaliśmy finanse osobiste. Pojawiła się niespodziewanie i wprowadziła znaczące zmiany w naszym sposobie życia, zarabiania pieniędzy i ich wydawania.
O planowaniu finansów najlepiej pomyśleć na początku roku kalendarzowego. Wielu z nas rozpoczyna rok od nowych postanowień, zastanawiamy się co chcielibyśmy przez najbliższe 12 miesięcy osiągnąć – to dobry moment, aby zaplanować nasze finanse. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nasz plan musimy zrewidować. Jedną z nich może być utrata dochodów. U części osób z powodu pandemii koronawirusa właśnie nastąpił taki moment.
Koronawirus w Polsce wywołała chaos na rynku pracy. Wielu pracowników z dnia na dzień straciło źródło utrzymania, a także wielu pracowników z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 obawia się utraty pracy lub opóźnień wypłat. W każdym momencie warto wykorzystać dodatkowe dochody i zbudować dodatkowe oszczędności które uratują nasz budżet domowy w takim momencie jakim jest pandemia koronowirusa .
Najłatwiej zaplanować wydatki stałe , ponieważ wystarczy przeanalizować wydatki z poprzedniego miesiąca. Część wydatków pojawia się co jakiś czas i są to wydatki cykliczne np. ubezpieczenie mieszkania, samochodu, wydatki na zaplanowane wakacje. W pewnym momencie mogą pojawić się wydatki nieplanowane, które musimy pokryć z oszczędności. W czasie nasilonego zachorowania koszty leczenia są wydatkiem nieplanowanym a pochłaniającym dużo środków z naszej „rezerwy budżetowej”.
W normalnych warunkach łatwo zaplanować spłatę kredytów. Ułatwia nam to harmonogram spłat rat. Problem w spłacie pojawia się kiedy wynagrodzenie nie jest na takim samym poziomie jak w momencie zaciągania zobowiązania - jest niższe, nie otrzymujemy go regularnie lub w ogóle jak niektóre osoby w czasie pandemii koronowirusa. W momencie kiedy popadniemy w kłopoty finansowe w związku z pandemią koronowirusa należy zwrócić się do banku w celu odroczenia raty np. na 3 miesiące. Niestety przerwa w racie nie oznacza umorzenia raty, a tylko odłożenie terminu spłat rat kredytowych.
W odpowiedzi na potencjalne problemy finansowe kredytobiorców Rada Polityki Pieniężnej dokonała 17 marca 2020 roku obniżki stóp procentowych. Oznacza to, że oprocentowanie naszych kredytów spadnie, co wpłynie na zmniejszenie wysokości raty. Nie popadajmy jednak w skrajny optymizm – obniżka stóp procentowych zawsze jest odpowiedzią na zmianę podstawowych wskaźników makroekonomicznych w gospodarce. W najbliższym czasie możemy się zatem spodziewać wzrostu cen.
Gromadzenie majątku w postaci oszczędności nie jest z pewnością tym co daje nam poczucie szczęścia. Ale niestety życie jest nieprzewidywalne i ciągle coś się zmienia. W finansach osobistych każdy może mieć inny cel, oraz inne możliwości , w związku z czym inaczej będzie planował i zarządzał swoimi finansami. Czas pandemii koronowirusa pokazuje, że namnażają się wydatki nieplanowane a dochody różnią się od tych planowanych. Niestety osoby zaczynają interesować się finansami osobistymi wówczas, gdy pojawiają się problemy finansowe. W dobie pandemii COVID-19 musimy powrócić do planowania dochodów i wydatków. Musimy skoncentrować się na wydatkach stałych. a zrezygnować z wydatków na wakacje , podróże. Musimy nauczyć się zarządzać gotówką. Zgromadzenie rezerwy finansowej ułatwia utrzymanie płynność finansowej, w takiej sytuacji awaryjnej jaką jest pandemia koronowirusa
Zaktualizowano:
Dodano:
Domowy budżet kształtuje się jako wypadkowa wszystkich zysków oraz wydatków, liczonych w konkretnym okresie. Niekiedy mogą pojawić się problemy w planowaniu finansów, związane m.in. z koniecznością spłaty zadłużenia. Dziś mamy dla Was garść porad na temat zarządzania budżetem domowym. Z tego (...)
Czytaj więcej