Pożyczka bez zdolności kredytowej – gdzie i na jakich warunkach można ją uzyskać?

Opublikowano: 10 Wrz 2020 Agata Dymara 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Zdarzają się sytuacje, kiedy wnioskując o kredyt bankowy nasza aplikacja zostaje odrzucona, a za powód odmowy podawana jest nasza niska zdolność kredytowa. Czym jest wspominany brak zdolności kredytowej? Czy w takim wypadku jest szansa na otrzymanie pożyczki gotówkowej w innej instytucji?  Jakie warunki zostaną nam zaproponowane? Na właśnie pytania postaramy odpowiedzieć się w poniższym artykule.

pozyczka bez zdolnosci

Czym jest brak zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc możliwość spłaty przez nas kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami i opłatami. Instytucja u której wnioskujemy o finansowanie bada, czy najprościej mówiąc, będzie stać nas na spłatę zadłużenia. Obliczając zdolność kredytową banki biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość naszych zarobków, koszty utrzymania oraz inne zobowiązania finansowe. Na podstawie analizy powyższych czynników podjęta zostaje ostateczna decyzja kredytowa. Jeśli nasze comiesięczne wydatki przekraczają dochody albo zobowiązań jest zbyt wiele nie zostanie nam udzielone finansowanie. W takim wypadku najzwyczajniej bank obawia się, że możemy mieć problem ze zwrotem pożyczonych środków.

Oczywiście jest szansa na poprawę swojej zdolności kredytowej. Dzieje się to zwykle w długiej perspektywie czasu, gdy np. nasze dochody systematycznie rosną. Jednak w wypadku, kiedy środki potrzebne są nam w krótkim czasie skorzystać możemy z wielu firm pozabankowych dostępnych na rynku. Firmy te oferują produkty finansowe również dla klientów bez zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy bez zdolności czy jest możliwy?

Rozwiązaniem dla osób bez zdolności, które chcą ubiegać się o pożyczkę gotówkową są firmy pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym. Instytucji tych nie dotyczy ustawa o Prawie Bankowym, a więc same ustalają swoje regulacje i procedury na podstawie których udzielają finansowania swoim klientom.

W zawiązku z tym często przez firmy pozabankowe przy aplikacji o pożyczkę brane pod uwagę są różne źródła dochodu np. alimenty, zasiłki, czy nawet dochody których nie jesteśmy w stanie udokumentować. Ma wtedy zastosowanie tzw. „oświadczenie o dochodach”. Jednak zazwyczaj najważniejsze wymaganie, jakie musi spełnić klient to pełnoletność, a także obywatelstwo polskie.

Dużym atutem takich firm jest również fakt, iż często są to pożyczki online, czyli takie o które możemy zawnioskować przez internet nie wychodząc z domu. Zarówno proces złożenia wniosku, jak również potwierdzenia umowy odbywa się całkowicie zdalnie. Dostępne są również pożyczki, gdzie wniosek składamy on-line, a umowę finalizujemy u agenta w najbliższym biurze kredytowym.

Większość instytucji pozabankowych, jak już zostało wspomniane ma dużo bardziej liberalne podejście do klienta niż sektor bankowy, jednak osoby bez zdolności finansowej muszą mieć świadomość, że warunki jakie zaproponuje im instytucja mogą różnić się od tych które zaoferował bym im bank.

Pożyczka gotówkowa bez zdolności  – na jakich warunkach?

Klienci którzy borykają się z dużymi trudnościami finansowymi powinni mieć świadomość, że mogą nie uzyskać oferty pożyczki na wiele rat. Zazwyczaj oferta która zostaje przedstawiona klientowi jest na niska kwotę i krótki czas. Na spłatę pożyczki zazwyczaj wyznaczany jest termin 30 dni. Chociaż zdarzyć się może, że niektóre z tych firm za dodatkowa opłata przesuną termin spłaty zadłużenia.

Udzielenie finansowania klientowi, który boryka się z dużymi problemami finansowymi dla instytucji to duże ryzyko. Dzieje się tak zwłaszcza w wypadkach, gdy kredyt gotówkowy, który otrzymaliśmy był udzielany na oświadczenie i nie mieliśmy obowiązku przedstawiać dokumentów dochodowych lub nie zweryfikowano naszych aktualnych zadłużeń. W takim wypadku można spodziewać się, że jako zabezpieczenie firma zastosuje większe oprocentowanie czy opłaty. Instytucje te mogą stosować również dodatkowe zabezpieczenie np. zastaw albo weksel.

Może nam się wydawać, że porównując koszty kredytów udzielanych osobom bez zdolności są dużo wyższe. Trzeba pamiętać, iż owy kredyt jak już było wspominane udzielony został na niską kwotę i krótki okres, a więc nawet wyższe oprocentowanie nie jest, aż tak odczuwalne jak w przypadku wysokich kwot. 

Podsumowanie

Pożyczki dla osób bez zdolności dają dużą możliwość finansowania osobom, które nie miałyby szans na otrzymanie kredytu gotówkowego w banku. Uproszczone procedury, akceptacja różnych źródeł dochodu (często niestandardowych), możliwość wnioskowania online,  szybka decyzja i natychmiastowy przelew środków na konto zachęcają do wzięcia pożyczki.

Pożyczki firm pozabankowych są doskonałym rozwiązaniem przy ratowaniu budżetu domowego,  jednak  bezwzględnie należy pamiętać o przestrzeganie terminowej spłaty pożyczki.

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 10.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top