Pożyczka online w czasie pandemii. Czy przez pandemię łatwiej o pożyczkę online?

Opublikowano: 12 Maj 2021 Ewelina Grzegorczyk 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Niespodziewany atak pandemii koronawirusa spowodował spore zachwiania finansowe w domowej budżetach. Skutkiem wprowadzenia lockdownu i obostrzeń stało się zmniejszenie aktywności wielu osób. Trochę inaczej niż wcześnie podchodzimy do pożyczania pieniędzy. Poprzez utratę pracy lub zmniejszeniu wynagrodzenia pandemia wymusiła poszukiwanie dodatkowego finansowania. Niestety wiele osób, które przed pandemią mogły korzystać z usług firm pozabankowych zostało wykluczonych z możliwości uzyskania pożyczki. Natomiast firmy, które mogły skorzystać z finansowania, aby móc wprowadzać innowacje i dalej się rozwijać utraciło szansę i walczy o przetrwanie.

Pożyczka online w czasie pandemii. Czy przez pandemię łatwiej o pożyczkę online?

Jak zmienił się rynek pożyczania online?

Z danych publikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, iż ogłoszenie stanu pandemii nie oszczędziło branży finansowej. Wiele firm udzielających pożyczek musiało przewartościować swoje priorytety. Nastąpiły zmiany, które ograniczyły działalność pośredników finansowych. Wprowadzenie obostrzeń zmusiło sektor finansowy do przejścia i pracy w trybie online oraz ograniczenia pracy stacjonarnych placówek. Poprzez pandemię zmniejszyła się również aktywność konsumencka. Co znowu zaważyło na zmniejszeniu się zaciąganych kredytów lub pożyczek. Jednak instytucje finansowe przeorganizowały się i zaczęły szerzej udostępniać klientom swoje produkty online. Wzrosła także liczba użytkowników bankowości internetowej. Pojawienie się pandemii spowodowało przyspieszoną digitalizację procesów i wymogło na kliencie korzystanie z dobrodziejstw Internetu.  

Z drugiej jednak strony zostały wprowadzone regulacje związane ze zmianą stóp procentowych, co spowodowało spadek przychodów odsetkowych instytucji finansowych. W sumie straciły na tym firmy finansowe, które utraciły możliwość dodatkowego zarobku przy zwiększonym poziomie ryzyka i niepewności gospodarczej.

Poprzez pandemię sporo osób straciło pracę, a wiele branż jest zagrożonych, więc wymusiło to na firmach finansowych zmiany w modelach scoringowych tak, aby móc bezpiecznie pożyczać pieniądze dla określonych grup osób, z którymi nie wiąże się ryzyko niewypłacalności, a z drugiej strony, by nie wstrzymać akcji pożyczania całkowicie.

Tarcza antykryzysowa – jak regulacje zmieniły dostęp do szybkiej pożyczki online?

Przed wprowadzeniem zmian w tarczy antykryzysowej dostęp do wielu ofert pożyczek miała bardzo szeroka grupa klientów, również tych z nienajlepszą historią kredytową. Założeniem wprowadzonej tarczy antykryzysowej miało być obniżenie kosztów uzyskiwanych pożyczek. Co oznacza niższe zyski dla firm pozabankowych, ale z korzyścią dla konsumenta. Jakie istotne zmiany wprowadziła tarcza antykryzysowa? Przede wszystkim obniżyła:

  • limit kosztów pożyczek udzielanych na mniej niż 30 dni do 5%,
  • powyżej 30 dni i więcej wysokość kosztów może wynosić 15% plus 6% za każdy rok trwania pożyczki,
  • bez względu na okres trwania kredytu jego maksymalne koszty nie mogą przekroczyć 45%. 

Przed wprowadzonymi zmianami w tarczy antykryzysowej obowiązywały inne limity. Wcześniej maksymalne limity wynosiły 55% z czego 25% było kosztami stałymi. Z dniem publikacji artykułu wysokości limitów będą obowiązywały do czerwca 2021.

Gdzie łatwiej uzyskać pożyczkę online?

Przeszło rok pandemii za nami spowodował zmiany na wielu płaszczyznach także w firmach finansowych. Ten sektor został dotkliwie ograniczony. Większość firm zmieniło swój model biznesowy wypracowując nowe zasady i wprowadzając je w świat Internetu, tak, aby pożyczanie online było możliwe i skuteczne. Firmy finansowe wprowadziły zastosowanie nowoczesnych narzędzi weryfikacji jak Instantor lub Kontomatik, które usprawniają cały proces. Dzięki temu pożyczanie online stało się proste, szybkie i nie wymagające od nas dostarczania sporej ilości dokumentów do placówki firmy.

Z punktu widzenia konsumenta najłatwiejszą drogą do uzyskania środków w ramach pożyczki online jest skorzystanie z platform sprzedażowych, które pośredniczą pomiędzy klientem a firmą pozabankową czy bankiem. Po wypełnieniu jednego wniosku klient otrzymuje kilka ofert z możliwością porównania ich. Samo podpisanie umowy jest również bardzo proste: może odbyć się zarówno online, jak i stacjonarnie w biurze agenta.

Oprócz możliwości uzyskania pożyczki online istnieją jeszcze inne metody bardziej tradycyjne. Dla osób, które mimo wszystko nie mają możliwości skorzystania z Internetu lub nie potrafią go obsłużyć, wciąż są dostępni telefoniczni konsultanci, którzy przeprowadzą przez cały proces wnioskowania o pożyczkę. Poza tym stacjonarne biura agentów choć czasami pracują w zmienionym trybie, to nadal przyjmują klientów. Ponadto warto pamiętać, że praca pośrednika kredytowego to często dostosowanie się do potrzeb klienta więc możliwe jest również spotkanie w miejscu wskazanym przez klienta.  

Podsumowanie

Mimo pandemii nadal możemy korzystać z ofert firm pożyczkowych działając online. Jest to w większości z korzyścią dla klienta, który sięgając po produkty pożyczkowe w Internecie ma okazję na spokojnie, w zaciszu domowym z kawą w ręku poszukać dla siebie ciekawej i niedrogiej oferty pożyczki. Mimo wycofania wielu ofert z rynku finansowego nadal można znaleźć ciekawe propozycje ofert pożyczek online, a wiadomo, że z czasem będzie już tylko łatwiej i lepiej. Mamy czas na oswojenie się z nową rzeczywistością.

Tagi: tarcza antykryzysowa

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 12.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top