Kto to jest konsument i na jakie finansowanie może liczyć?

Opublikowano: 25 Lip 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych możemy liczyć na otrzymanie finansowania niezależnie od tego, czy jesteśmy firmą, czy jesteśmy konsumentem. To o czym musimy jednak pamiętać, to fakt, że dla każdej z tych dwóch grup Klientów przygotowane zostały różne produkty. Jak zatem potraktuje mnie bank lub firma pozabankowa, jeżeli zwrócę się po finansowanie jako osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, prezes firmy lub współwłaściciel firmy? Czy w takiej sytuacji będą dla instytucji konsumentem czy firmą?

konsument

Kto to jest konsument?

Zgodnie z definicją zawartą w artykule 22 Kodeksu cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej z przedsiębiorcą w celach bezpośrednio niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub zawodową. Co oznacza ta definicja? Przeanalizujmy przykład. Załóżmy, że prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i udaję się do sklepu na zakupy. Kupuję kawę. Zakup kawy w tym przypadku będzie czynnością prawną, której dokonuję z przedsiębiorcą. Przedsiębiorcą będzie bowiem sklep, który mi ją sprzedaje i wystawia mi potwierdzenie zakupu. Pytanie jednak, kim ja będę w tej transakcji – konsumentem czy również przedsiębiorcą. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, muszę zastanowić się, jaki jest cel zakupu tej kawy. Jeżeli kupuję ją po to, aby wypić ją prywatnie w domu to będę konsumentem. Dokonałem bowiem czynności prawnej w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Jeżeli jednak kupuję tą kawę, aby ją wypić w trakcie pracy, częstować ją swoich kontrahentów w biurze lub pracowników, będę w tej transakcji występował jako przedsiębiorca. Jako przedsiębiorca poproszę również sklep o wystawienie faktury, abym mógł tą kawę wprowadzić w koszt prowadzonej działalności.

konsument

Jak to się ma do kredytów i pożyczek?

Podobnie, jak w opisanym powyżej przykładzie, sytuacja będzie wyglądała, jeżeli wnioskuję o finansowanie w banku lub firmie pozabankowej. To czy będę traktowany jako konsument czy jako firma będzie determinował cel, na który będę chciał przeznaczyć pieniądze pochodzące z kredytu lub pożyczki. Jeżeli zatem, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą idę do banku i mówię, że chciałbym kredyt na zakup nieruchomości bank spyta mnie co to za nieruchomość i w jakim celu chce ją kupić. Jeżeli ma to być dom jednorodzinny, w którym planuję zamieszkać z rodziną, będę traktowany w tej transakcji jak konsument i bank zaproponuje mi finansowanie zakupu kredytem hipotecznym. Jeżeli natomiast nieruchomość ma posłużyć jako siedziba mojej firmy lub np. planuję w niej otworzyć warsztat samochodowy, ponieważ jestem mechanikiem, to bank potraktuje mnie jak firmę i zaproponuje np. kredyt inwestycyjny.

To, czy w danej transakcji będę występował jako konsument czy jako firma uzależnione jest od celu, w którym transakcję zawieram. Jeżeli cel jest konsumpcyjny - będę konsumentem, jeżeli cel jest związany z prowadzeniem firmy (np. jakaś inwestycja, zakup pojazdu do celów firmowych itp.) będę traktowany jako przedsiębiorca.

Wybrane oferty dla konsumenta w Alior Bank 

(dane na podstawie przykładów reprezentatywnych)

KREDYT HIPOTECZNY
alior logotyp

310 200

Kwota

1460,8 PLN

Rata

360 rat

Okres

4,75%

RRSO
KREDYT GOTÓWKOWY
ALIOR LOGOTYP

17 900

Kwota

445,12 PLN

Rata

53 raty

Okres

9,43%

RRSO
KREDYT ODNAWIALNY
alior bank

4 000

Kwota

33,33 PLN

Rata

12 miesięcy

Okres

12,83%

RRSO
KARTA KREDYTOWA
alior bank logotyp

14 100

Kwota

1258,74 PLN

Rata

12 miesięcy

Okres

13,71%

RRSO

Inne produkty dla konsumenta, inne dla firmy

Banki i firmy pozabankowe dobrze znają potrzeby konsumentów i firm. Konsument najczęściej pożycza pieniądze, aby konsumować, czyli wydawać – kupić samochód, mieszkanie, w którym będzie mieszkał, pojechać na wakacje. Firm z drugiej strony zadłuża się najczęściej po to, aby inwestować – kupić towar do obrotu, rozbudować posiadaną siedzibę, stworzyć nowe stanowisko pracy. Realizacja celów konsumenta i firmy wymaga zatem różnych produktów, konstrukcji, form spłaty i harmonogramów spłaty. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby już na początku rozmowy z pośrednikiem kredytowym lub instytucją doprecyzować czy będziemy występować w transakcji jako konsument czy jako firma oraz jaki cel chcemy zrealizować z pożyczonych pieniędzy.

Tagi: konsumentkredytkredyt hipotecznykredyt inwestycyjnyAlior Bank

Zaktualizowano: 09.09.2021

Dodano: 25.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

08 Kwi 2020Autor: Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiamy się, w jaki sposób sfinansować pojazd niezbędny do prowadzenia biznesu. Wśród najpowszechniejszych opcji wymienia się: zakup za gotówkę, kredyt, najem długoterminowy, a także leasing.Na czym polega każda z tych form? Czym się różnią?(...)

Czytaj więcej
A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

08 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając, pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie - inwestycji. Poszczególne elementy rozpatru(...)

Czytaj więcej
Top