A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

Opublikowano: 02 Lut 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając, pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie - inwestycji. Poszczególne elementy rozpatruję tylko z punktu widzenia rodzajów dostępnych kredytów bankowych odnosząc je do współcześnie znanego podziału. Nawet dziś chcąc mieć zapewnione wszelkie potrzeby i wygody, może z ciut mniejszym rozmachem niż rodzina Habsburgów, chcąc uzyskać środki posiłkujemy się kilkoma rodzajami kredytów bankowych oraz finansowaniem z instytucji pozabankowych. Przy czym dziś mamy o wiele łatwiej: nie musimy wybierać się w długie podróże i na polowania, aby dobić targu. Często od gotówki dzieli nas „jeden klik”- wszak możemy skorzystać z kredytów online.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich formach występuje i czym jest kredyt bankowy,
  • na co można przeznaczyć środki z każdego rodzaju kredytu,
  • który kredyt najlepiej wybrać.
A gdyby to wszystko było na kredyt? Czyli o rodzajach kredytów bankowych dla konsumentów

Rodzaje kredytów na pałac – kredyt hipoteczny

Chcąc posiadać nieruchomość niezależnie od tego, czy będzie to nasza własna budowa, czy zakup z rynku potrzebna będzie całkiem spora kwota środków. Obecnie najbardziej popularną formą finansowania na rynku nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Charakteryzuje się on tym, że bank udzieli nam kredytu pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia na tzw. hipotece. Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się on tym, że bank udzieli nam kredytu pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia na tzw. hipotece.

W przypadku braku spłaty bank ma dzięki temu prawo do realizacji wierzytelności z kredytu z nieruchomości, która pośrednio jest własnością banku, do czasu spłaty kredytu. Aktualnie kredyty hipoteczne pozwalają na sfinansowanie wielu rodzajów nieruchomości. Z kredytu możemy sfinansować zarówno dom całoroczny, jak również nieruchomość letniskową. A pamiętajmy o tym, że Schönbrunn był miejscem letniego wypoczynku rodziny cesarskiej i jedną z wielu ich rezydencji.

Musimy powiedzieć, że ze względu na aktualnie dość trudną sytuację gospodarczą do wzięcia kredytu hipotecznego często jest potrzebna bardzo wysoka zdolność kredytowa.

Rodzaje kredytów bankowych na cesarskie apartamenty – pożyczka hipoteczna

Wyposażenie naszej nieruchomości możemy sfinansować w dwojaki sposób: zarówno kredytem hipotecznym, jak również pożyczką hipoteczną. Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny możemy wskazać wartość nieruchomości z uwzględnieniem planowanego remontu i wyposażenia nieruchomości uzyskując dzięki temu finansowanie w ramach tego produktu kredytowego. Nie możemy zapomnieć jednak o odpowiednio wysokim wkładzie własnym. 

Możemy być również posiadaczami nieruchomości, która w żaden sposób nie jest obciążona hipoteką. Wtedy możemy sfinansować jej wyposażenie dzięki pożyczce hipotecznej. Jest jeden z rodzajów kredytów, gdzie otrzymujemy środki z banku na dowolny cel np. remont czy spłatę zobowiązań, a zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość, której jesteśmy właścicielami. Wartość pożyczki hipotecznej stanowi zazwyczaj kilkadziesiąt procent wartości nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem.

Ogród – kredyt konsumpcyjny

Kredyt gotówkowy możemy zgodnie z definicją wykorzystać na dowolny cel związany z naszymi bieżącymi potrzebami, wydatkami, planami. Bank nie pyta nas wtedy szczegółowo na co i kiedy chcemy wykorzystać kredyt – oddaje środki do naszej dyspozycji po przeprowadzonej analizie kredytowej z wykorzystaniem m.in. danych z raportu Biura Informacji Kredytowej. Wysokość kredytu, jaką możemy uzyskać jest zależna od naszej zdolności kredytowej.

Zapewne cesarska rodzina nie miała takich zmartwień (albo historia o nich nie wspomina), ale mając reprezentacyjną nieruchomość warto też zadbać o jej otoczenie. Dziś piękny ogród możemy sfinansować dzięki dowolnemu kredytowi konsumpcyjnemu. Warto również pamiętać, że obecnie równie szybko i sprawnie możemy sfinansować nasze plany dzięki wykorzystaniu kredytów on-line.

Powozownia – kredyt samochodowy

Patrząc na prawą stronę od wejścia na plac znajdujący się przed pałacem widzimy budynki, które obecnie mieszczą zbiór powozów i pojazdów charakterystycznych dla epoki. Na zapewnienie środków na nasze potrzeby związane z pojazdami banki oferują dedykowany produkt – kredyt samochodowy. Obecnie kredyty samochodowe posiadają kryterium wieku pojazdy więc karocy raczej nie sfinansujemy (pamiętajmy, że są jeszcze opisane wyżej kredyty konsumpcyjne na dowolny cel).

Dowolny pojazd typu: samochód czy motocykl może liczyć na finansowanie z banku. Kredyty te charakteryzują się niższym oprocentowaniem niż standardowe kredyty konsumpcyjne. Warunkiem uzyskania kredytu samochodowego jest obowiązkowa cesja z polisy AC, która stanowi zabezpieczenie dla banku.

Podróże – karta kredytowa

Powoli kończymy zwiedzanie. Jeszcze raz spoglądam na pałac i myślę o tym, jak z dziedzińca odjeżdżały karety z rodziną cesarską i całą świtą. Jak wówczas finansowali podróże? Pewnie kilka kufrów było sowicie zaopatrzonych w złoto i kosztowności. Dziś mamy ze sobą mały kawałek plastiku z przypisanym limitem środkówkarty kredytowe.

Karta jest rodzajem limitu odnawialnego powiązanego z plastikową kartą, którą możemy płacić zarówno w sklepach, jak i online (doskonale sprawdza się przy płatnościach za bilety lotnicze czy rezerwację hoteli). Karta kredytowa jest rodzajem kredytów bankowych, który charakteryzuje się również tzw. okresem bezodsetkowym. Oznacza to, że jeśli spłacimy zadłużenie wynikające ze wszystkich transakcji np. z naszych podróży bank nie naliczy nam dodatkowych odsetek. Karta kredytowa jest bezpieczną i wygodą formą finansowania nie tylko dla podróżujących.

Warto wiedzieć, że karty kredytowe posiadają także limity odnawialne. To powoduje, że ten produkt niekiedy rozumiany jest jako kredyt odnawialny. Po spłaceniu zadłużenia limit nam się odnawia i możemy swobodnie dalej korzystać ze środków finansowych.

Inne rodzaje zobowiązań bankowych

Marzysz o tym, aby wyjechać na wakacje, ale masz już długi i koszty, które co miesiąc ponosisz są zbyt duże? Pomóc Ci może tutaj kolejny produkt bankowy - kredyt konsolidacyjny. Pozwoli on nie tylko obniżyć comiesięczne koszty, wydłużyć okres kredytowania, ale też pozyskać dodatkową gotówkę - w sam raz na wyjazd urlopowy.

Bardzo ciekawą formą kredytu gotówkowego jest Ekokredyt. Dostępny on jest coraz częściej. W ramach tego produktu bank daje pieniądze klientowi, a ten zobowiązuje się za określony procent kwoty do zakupu produktów i technologii odnawialnych źródeł energii takich jak np. fotowoltaika czy instalacja pompy ciepła.

Kredyt celowy czy na dowolny cel?

Kiedy marzymy o zwiedzaniu to wówczas weźmy kredyt gotówkowy z dowolnym celem finansowania. Warto wiedzieć, że jest to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Natomiast w przypadku celowych zobowiązań - takich jak kredyt hipoteczny - nie ma dowolności. Środki muszą zostać przeznaczone na konkretny cel. Jeśli więc finansowanie danego celu zgadza się z Twoimi marzeniami, a oferta jest korzystniejsza wybierz kredyt celowy. W pozostałych przypadkach lepiej starać się o kredyt przewidujący dowolność finansowania.

A co z kredytami dla przedsiębiorców?

Ta krótka przygoda pozwoliła nam poznać podstawowe rodzaje kredytów występujących na rynku bankowym. Wplatając tą wiedzę w krótką wycieczkę poznaliśmy podział kredytów z punktu widzenia celu finansowania. Jak każdą klasyfikację możemy dzielić ją z różnych punktów widzenia: rodzaju, przedmiotu finansowania, okresu kredytowania, podmiotu wnioskującego o kredyt. A gdyby tak potraktować całą wycieczkę jako wizytę w sprawnie działającym przedsiębiorstwie? O produktach bankowych dla przedsiębiorców - takich jak np. kredyt obrotowy albo kredyt pomostowy - zapewne napiszemy niedługo.

Tagi: kredyt samochodowykarta kredytowakredyt bankowypozyczka hipotecznakredyt hipotecznykredyt konsumpcyjny

Dodano: 08.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Proces w kredycie hipotecznym, czyli kilka kroków do własnego "m"

Proces w kredycie hipotecznym, czyli kilka kroków do własnego "m"

27 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jako Klienci mamy wiele możliwości wyboru rodzajów nieruchomości wybierając spośród: bloków mieszkalnych, przestronnych apartamentów, domów wolnostojących czy w zabudowie szeregowej. Każda z tych nieruchomości może pochodzić z rynku pierwotnego np. od dewelopera czy też wtórnego (kupno nieruchomości(...)

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

27 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jak najkorzystniej sfinansować zakup auta. Warto wiedzieć, że jako klienci mamy parę możliwości do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się: jakim kredytem można sfinansować zaku(...)

Czytaj więcej
Top