O rodzajach kredytów bankowych

Opublikowano: 08 Lip 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczneKarty kredytoweKredyty gotówkoweKredyty samochodoweKredyty hipoteczne

Podziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku wraz z ogrodami, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając ,pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie - inwestycji. Poszczególne elementy rozpatruję tylko z punktu widzenia rodzajów dostępnych kredytów bankowych odnosząc je do współcześnie znanego podziału.

Nawet dziś chcąc mieć zapewnione wszelkie potrzeby i wygody, może z ciut mniejszym rozmachem niż rodzina Habsburgów, chcąc uzyskać środki posiłkujemy się kilkoma rodzajami kredytów bankowych oraz finansowaniem z instytucji pozabankowych. Przy czym dziś mamy o wiele łatwiej: nie musimy wybierać się w długie podróże i na polowania, aby dobić targu. Często od gotówki dzieli nas „jeden klik”- wszak możemy skorzystać z kredytów online.

Wróćmy na chwilę do naszego zwiedzania i spójrzmy na pewne elementy przez pryzmat rodzajów kredytów.

Rodzaje kredytów na pałac – kredyt hipoteczny

Chcąc posiadać nieruchomość niezależnie od tego, czy będzie to nasza własna budowa, czy zakup z rynku potrzebna będzie całkiem spora kwota środków. Obecnie najbardziej popularną formą finansowania na rynku nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Charakteryzuje się on tym, że bank udzieli nam kredytu pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia na tzw. hipotece. W przypadku braku spłaty bank ma dzięki temu prawo do realizacji wierzytelności z kredytu z nieruchomości, która pośrednio jest własnością banku, do czasu spłaty kredytu. Aktualnie kredyty hipoteczne pozwalają na sfinansowanie wielu rodzajów nieruchomości. Z kredytu możemy sfinansować zarówno dom całoroczny, jak również nieruchomość letniskową. A pamiętajmy o tym, że Schönbrunn był miejscem letniego wypoczynku rodziny cesarskiej i jedną z wielu rezydencji.

Rodzaje kredytów bankowych na cesarskie apartamenty – pożyczka hipoteczna

Wyposażenie naszej nieruchomości możemy sfinansować w dwojaki sposób: zarówno kredytem hipotecznym, jak również pożyczką hipoteczną. Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny możemy wskazać wartość nieruchomości z uwzględnieniem planowanego remontu i wyposażenia nieruchomości uzyskując dzięki temu finansowanie w ramach tego produktu kredytowego. Możemy być również posiadaczami nieruchomości, która w żaden sposób nie jest obciążona hipoteką. Wtedy możemy sfinansować jej wyposażenie dzięki pożyczce hipotecznej. Jest jeden z rodzajów kredytów, gdzie otrzymujemy środki z banku na dowolny cel np. remont czy spłatę zobowiązań, a zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość, której jesteśmy właścicielami. Wartość pożyczki hipotecznej stanowi zazwyczaj kilkadziesiąt procent wartości nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem.

Ogród – kredyt konsumpcyjny

Kredyt gotówkowy możemy zgodnie z definicją wykorzystać na dowolny cel związany z naszymi bieżącymi potrzebami, wydatkami, planami. Bank nie pyta nas wtedy szczegółowo na co i kiedy chcemy wykorzystać kredyt – oddaje środki do naszej dyspozycji po przeprowadzonej analizie kredytowej z wykorzystaniem danych z raportu Biura Informacji Kredytowej. Wysokość kredytu, jaką możemy uzyskać jest zależna od naszej zdolności kredytowej. Zapewne cesarska rodzina nie miała takich zmartwień (albo historia o nich nie wspomina), ale mając reprezentacyjną nieruchomość warto też zadbać o jej otoczenie. Dziś piękny ogród możemy sfinansować dzięki dowolnemu kredytowi konsumpcyjnemu. Warto również pamiętać, że obecnie równie szybko i sprawnie możemy sfinansować nasze plany dzięki wykorzystaniu kredytów on-line.

Powozownia – kredyt samochodowy

Patrząc na prawą stronę od wejścia na plac znajdujący się przed pałacem widzimy budynki, które obecnie mieszczą zbiór powozów i pojazdów charakterystycznych dla epoki. Na zapewnienie środków na nasze potrzeby związane z pojazdami banki oferują dedykowany produkt – kredyt samochodowy. Obecnie kredyty samochodowe posiadają kryterium wieku pojazdy więc karocy raczej nie sfinansujemy (pamiętajmy, że są jeszcze opisane wyżej kredyty konsumpcyjne na dowolny cel). Dowolny pojazd typu: samochód, czy motocykl może liczyć na finansowanie z banku. Kredyty te charakteryzują się niższym oprocentowaniem niż standardowe kredyty konsumpcyjne. Warunkiem uzyskania kredytu samochodowego jest obowiązkowa cesja z polisy AC, która stanowi zabezpieczenie dla banku.

Podróże – karta kredytowa

Powoli kończymy zwiedzanie. Jeszcze raz spoglądam na pałac i myślę o tym, jak z dziedzińca odjeżdżały karety z rodziną cesarską i całą świtą. Jak wówczas finansowali podróże? Pewnie kilka kufrów było sowicie zaopatrzonych w złoto i kosztowności. Dziś mamy ze sobą mały kawałek plastiku z przypisanym limitem środków – karty kredytowe. Karta jest rodzajem limitu odnawialnego powiązanego z plastikową kartą, którą możemy płacić zarówno w sklepach, jak i online (doskonale sprawdza się przy płatnościach za bilety lotnicze czy rezerwację hoteli). Karta kredytowa jest rodzajem kredytów bankowych, który charakteryzuje się również tzw. „okresem bezodsetkowym”. Oznacza to, że jeśli spłacimy zadłużenie wynikające ze wszystkich transakcji np. z naszych podróży bank nie naliczy nam dodatkowych odsetek. Karta kredytowa jest bezpieczną i wygodą formą finansowania nie tylko dla podróżujących.

Ta krótka przygoda pozwoliła nam poznać podstawowe rodzaje kredytów występujących na rynku bankowym. Wplatając tą wiedzę w krótką wycieczkę poznaliśmy podział kredytów z punktu widzenia celu finansowania. Jak każdą klasyfikację możemy dzielić ją z różnych punktów widzenia: rodzaju, przedmiotu finansowania, okresu kredytowania, podmiotu wnioskującego o kredyt. A gdyby tak potraktować całą wycieczkę jako wizytę w sprawnie działającym przedsiębiorstwie? O kredytach dla przedsiębiorców zapewne napiszemy niedługo.

Zaktualizowano: 31.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top