Prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości. Na co należy uważać, zaciągając taką pożyczkę?

Opublikowano: 08 Lut 2024 Dagmara Konik 11 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Aktualnie sektor usług finansowych dość silnie się rozwinął. Stał się bardziej elastyczny dla potencjalnego konsumenta oferując mu większą dostępność w wyborze kredytów lub pożyczek pod zastaw nieruchomości. Wiele instytucji finansowych czy to banki lub firmy pożyczkowe rozszerzyło swoją ofertę o nowe produkty. A co za tym idzie zwiększyła się liczba osób wnioskujących. Nie maleje jednak ilość ofert pożyczek oferowanych przez prywatnych inwestorów. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zaciągnąć prywatną pożyczkę pod zastaw nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rodzaju produktem finansowym jest pożyczka pod zastaw nieruchomości,
  • czy możesz starać się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości,
  • jak starać się o tego typu finansowanie.
Prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości. Na co należy uważać, zaciągając taką pożyczkę?

Co trzeba wiedzieć o pożyczce pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to szerokie pojęcie. Przeznaczeniem tego produktu finansowego jest uzyskanie gotówki na dowolny cel. Jej zabezpieczeniem i zastawem jest nieruchomość, której jesteśmy właścicielem. Rozróżniamy pożyczkę pod zastaw nieruchomości, pożyczkę hipoteczną i prywatną pożyczkę pod zastaw domu.

Pożyczka pod zastaw domu to produkt finansowy, który w przypadku skierowania wniosku do firmy pożyczkowej może nie wymagać od nas przedstawienia dokumentów dochodowych. Część firm dokonuje również weryfikacji wniosku bez sprawdzania baz, w tym bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK). W rezultacie oznacza to, że do starania się o pożyczkę pod zastaw domu mogą przystąpić osoby będące w trudnej sytuacji finansowej lub z innymi zobowiązaniami kredytowymi lub pożyczkowymi, którzy posiadają nieruchomość na własność.

Dla kogo dostępna jest pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Usługi pożyczkowe pod zastaw nieruchomości są dostępne właściwie dla większości z nas (osób fizycznych), jak również dla przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie nie mogą uzyskać finansowania z banku z powodu np. obciążeń komorniczych. Dla osób posiadających działalność gospodarczą firmy pozabankowe mają bardzo atrakcyjne oferty. Właściciele firm mogą uzyskać bardzo wysoką pomoc finansową. W wielu ofertach instytucji pożyczkowych mogą być to nawet pożyczki wielomilionowe. Jeszcze jedną ważną cechą pożyczki pod zastaw jest to, że może pełnić funkcję pożyczki konsolidacyjnej. Dzięki temu można spłacić już zaciągnięte kredyty.

Gdzie i jak można uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw domu jest dostępna zarówno w bankach jako pożyczka hipoteczna i w firmach pozabankowych.

W przypadku pożyczek hipotecznych z banku, niestety bank weryfikuje dokładnie nasze dane, zbiera wszystkie informacje na temat naszej nieruchomości. Wymaga operatu szacunkowego. Tu jest wymagana zdolność kredytowa, ponieważ dla banku ważne jest to, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt. Poza tym pracownicy tej instytucji weryfikują naszą historię kredytową w BIK i innych bazach gospodarczych. Dlatego tak ważne jest przy wnioskowaniu w banku zbudowanie dobrej historii kredytowej, bez opóźnień w spłatach z poprzednich zadłużeń.

Oprócz pożyczki pod zastaw nieruchomości zaciąganej w firmie pożyczkowej możemy uzyskać pożyczkę od osoby prywatnej. Działa ona na podobnej zasadzie co pożyczka pod zastaw domu z tym wyjątkiem, że nie zgłaszamy się po nią do odpowiedniej firmy pozabankowej tylko decydujemy się na uzyskanie jej od rodziny, znajomych lub przedsiębiorcy. Nie ma tutaj żadnych zabezpieczeń prawnych. Pożyczkodawca nie wymaga dokumentów. Strony spisują między sobą tylko umowę, na podstawie której pożyczkobiorca jak nie spłaci zadłużenia to straci majątek, który zastawił. Po taką formę gotówki zgłaszają się najczęściej osoby, które mają naprawdę ciężką sytuację lub nie chcą korzystać z firm pożyczkowych. Tutaj ryzykiem jest utrata nieruchomości.

Jeśli okaże się, że z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie spłacać zaciągniętej pożyczki pod zastaw nieruchomości to firma pozabankowa nie zabierze nam od razu naszej własności. Tu nastąpi najpierw wszczęcie odpowiednich procedur prawnych, więc jeszcze będziemy mieli czas na uiszczenie wpłaty za zaległe raty. Natomiast przy pożyczce prywatnej pod zastaw domu wierzyciel może już nie być nam tak przychylny jak firma pożyczkowa. Poza tym zachodzi tu obawa, że osoba prywatna może nas oszukać.

Jak wygląda proces wnioskowania o pożyczkę pod zastaw domu?

Zanim zaczniemy starać się o pożyczkę po zastaw nieruchomości to powinniśmy na początku dobrze rozeznać się w ofertach produktów pożyczkowych. Wiele firm na rynku finansowym oferuje pożyczki pod zastaw domu. Należy się zorientować jakie warunki trzeba spełniać, aby sfinalizować wypłatę świadczenia. Wystarczy poszukać ofert online, wpisać swoje dane do formularza, wpisać kwotę pożyczki pod zastaw nieruchomości, która nam jest potrzebna. W krótkim czasie skontaktuje się z nami konsultant pożyczkowy, aby poznać nasze dane osobowe i informacje dotyczące naszej nieruchomości. Otrzymamy listę niezbędnych dokumentów, które skanujemy i wysyłamy ekspertowi pożyczkowemu do wydania wstępnej decyzji. Możemy się też spotkać z przedstawicielem firmy albo naszym agentem kredytowym.

Czas oczekiwania na decyzję w przypadku firmy pożyczkowej jest bardzo krótki. Poza tym większość spraw związanych z pożyczką pod zastaw nieruchomości jesteśmy w stanie załatwić przez internet. Po otrzymaniu pozytywnej oceny, podpisaniu umowy pozostaje nam już tylko oczekiwanie na wypłatę kwoty pożyczki.

Czy pozyskanie prywatnej pożyczki pod zastaw nieruchomości jest bezpieczne dla konsumenta?

Kiedy zdecydujemy się już na to, aby zaciągnąć pożyczkę, to wcześniej zastanówmy się dobrze z jakiego źródła uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości. Sprawdźmy firmę pożyczkową, która oferuje nam swój produkt. Jest wiele podmiotów, które podszywają się pod takie instytucje. Szczególnie jeśli chodzi o prywatną pożyczkę pod zastaw domu. Występuje duże ryzyko utraty naszej zastawionej nieruchomości. A osoby, które nam udzielają takiej pożyczki niejednokrotnie wykorzystują naszą ciężką sytuację finansową i nasze chwilowe załamanie spowodowane brakiem gotówki. Warto zawsze dokładnie czytać umowę, którą przedstawia nam druga strona, tu wierzyciel. Jeśli czegoś nie rozumiemy, to należy pytać, aby mieć pewność, że dobrze wybraliśmy. Poza tym możemy jak najbardziej udać się do prawnika, aby wyjaśnił nam wszelkie zawiłości tej umowy.

Wiadomo, że osoby, które pilnie potrzebują pieniędzy mogą podejmować pochopne decyzje. Zalecana jest wówczas rozwaga.

Z jakimi opiniami możemy się spotkać na temat prywatnej pożyczki pod zastaw domu?

Opinie na temat prywatnych pożyczek, nie tylko pożyczek pod zastaw nieruchomości są różne. Jeden może sobie chwalić taką formę spłaty, bo na przykład nie musi nigdzie szukać ofert i jest mu to na rękę. Dogada się z osobą prywatną, spłaci ją i po kłopocie. Ale są osoby, które nie znają się dobrze na ofertach pożyczek pod zastaw, nie wiedzą co faktycznie trzeba zrobić by ją uzyskać, jakie trzeba wypełnić dokumenty. Często wierzą osobom prywatnym na „słowo”. Potem jednak okazuje się, że tracą nieruchomość i dopiero wtedy są świadomi błędu, jaki popełnili.

Wybierając pożyczkę pod zastaw nieruchomości warto w pierwszej kolejności zwrócić się do banku. Jeśli nasza sytuacja na to nie pozwala, bo mamy zaległości warto skorzystać z oferty dużej firmy pożyczkowej, która posiada wieloletnie doświadczenie na rynku.

Pożyczka od instytucji czy od osoby prywatnej? Co lepsze?

Pamiętaj, że zawsze, jeśli pożyczasz pieniądze od instytucji jesteś pod ochroną prawną. Przepisy uwzględniające interes klienta znajdują się zarówno w Prawie bankowym, Ustawie o kredycie konsumenckim oraz w Ustawie o kredycie hipotecznym. Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach decydujące będą dość istotne szczegóły, określone parametrami produktu. I tak np. istotna jest maksymalna wysokość zobowiązania. W przypadku kredytów hipotecznych możesz się starać nawet o 10 000 000 zł. W przypadku pożyczek prywatnych maksymalna dostępna kwota będzie na pewno niższa. 

Podsumowanie

Zawsze przed podjęciem decyzji warto przejrzeć wszystko dokładnie i pochopnie nie podejmować decyzji w sprawie pozyskania pożyczki pod zastaw domu, bo można stracić wszystko, szczególnie z rąk prywatnych, gdzie taką osobę nie interesuje nasz stan obecny. Należy uważać u kogo się pożycza pieniądze. Każde zaciąganie pożyczki jest związane z ryzykiem dlatego trzeba przeglądać oferty z rozsądkiem.

Dodano: 15.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top