Rządowy pakiet pomocowy - na jaką pomoc mogę liczyć?

Opublikowano: 24 Marzec 2020 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Pakiet pomocowy przygotowany przez rząd został nazwany Tarczą Antykryzysową. Pakiet pomocowy ma wspomóc polskich przedsiębiorców oraz konsumentów, którzy zmagają  codziennie się z efektami koronowirusa w Polsce. W środę 18.03 zostało zwołane posiedzenie Rady Gabinetowej. Celem posiedzenia Rady Gabinetowej było omówienie szczegółów paktu pomocowego. Prezydent i Premier spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast ministrowi oraz eksperci ze względu na pandemię koronowirusa łączyli się z nimi za pośrednictwem łączy  internetowych . Aktualna sytuacja gospodarcza bardzo negatywnie wpływa na przedsiębiorców, zwłaszcza na tych małych. Bardzo dramatyczna jest sytuacja małych firm usługowych np. zakłady fryzjerskie oraz osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz osób samozatrudnionych .

 

rządowy pakiet pomocowy

Tarcza Antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to pakiet antykryzysowy, który zawiera  takie działania aby w jak najkrótszym czasie zaradzić kryzysowi gospodarczemu wywołanemu koronawirusem . Pakiet został przygotowany w szerokim zakresie tak aby objąć wszystkie dziedziny życia. Został wprowadzony system wypłat wynagrodzeń dla osób, które nie mogą świadczyć pracy . Rząd wprowadził Tarczę Antykryzysowa, której wartość wynosi 212 mld złotych .

Pięć filarów pakietu pomocowego  

Pierwszy filar to bezpieczeństwo pracowników – na co może liczyć pracownik w czasie pandemii koronowirusa

- dofinansowanie elastycznego zatrudnienia

- przesunięcie płatności za media

- finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych

- dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12 roku życia na okres 14 dni

- wakacje kredytowe

- wakacje od obowiązków administracyjnych

- ochronę konsumentów i pożyczkobiorców

- wydłużenie elastycznego czasu pracy

- dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych

 

W przedsiębiorstwach, które maja problemy finansowe Rząd dofinansuje 40 procent wynagrodzenia za pracę pracownika. Należy jednak pamiętać, że w przedsiębiorstwie obrót w okresie dwóch miesięcy spadł o 15 procent i przedsiębiorstwo wykazało stratę w tym okresie, a obrót w okresie miesiąca spadł o 25 procent w stosunku do poprzedniego można skrócić czas pracy pracownika do 0,8 etatu. Wysokość wynagrodzenia pracownika nie może być niższa niż praca minimalna. Aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe pracownika Państwo pokryje 40 procent przeciętnego wynagrodzenia .

Dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie, umowę o dzieło, samozatrudnionych ZUS zagwarantował wypłatę  świadczenia w wysokości 2000 zł brutto. Kwota ta to 80 procent kwoty 2600 zł, czyli  minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku. Warunek wypłaty to rozpoczęcie stosunku pracy lub samozatrudnienia przed 1 marca 2020roku . Powstały  dodatkowe zasiłki opiekuńcze, które pozwolą rodzicom dzieci do 8 roku życia na pozostanie w domu i na sprawowaniu opieki nad swoimi dziećmi. Pracownicy otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe . Banki szybko rozpatrują wnioski o odroczenie rat kredytów mieszkaniowych, kredytów dla klientów indywidualnych oraz dla przedsiębiorców w związku z sytuacja finansową kredytobiorcy spowodowaną pandemia koronowirusa. Banki nie będą pobierać opłat oraz prowizji za rozpatrzenie wniosku o zawieszenie rat .

W czasie wprowadzenia rządowego pakietu pomostowego UOKiK będzie chronił konsumentów oraz pożyczkobiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen i opłat. Będzie przeprowadzał kontrole oraz monitorował ceny . W uzasadnionych przypadkach związanych z pandemią koronowirusa rządowy pakiet pomocowy wprowadza możliwość  przesunięcie w czasie płatności za media np. za gaz. Dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych – ok 600 mln zł.

Drugi filar to Finansowanie przedsiębiorstw

- finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty

- finansowanie leasingu dla firm transportowych

- pożyczkę 5 000 zł dla mikrofirm

- odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat

- brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych

- automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych

- rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku

- politykę drugiej szansy

 

Pakiet rządowej pomocy zapewnia finansowanie instytucji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Zapewnia pomoc przy kredytach, ubezpieczeniach, finansowaniu leasingu dla firm transportowych. Tarcza Antykryzysowa wprowadza pożyczkę w kwocie 5000 zł dla mikrofirm oraz odroczenie lub rozłożenie składek ZUS. W okresie  działania pakietu pomocowego  za opóźnienia w przetargach publicznych nie będą wprowadzane kary. Kredyty obrotowe zostaną z automatu przedłużone. Zapewnienie polityki drugiej szansy , czyli pomoc przy zrestrukturyzowaniu małej firmy, pomoc aby dalej działała i zasilała budżet państwa .  

polski parlament

Trzeci filar to Ochrona Zdrowia

Wsparcie  finansowania służby zdrowia, wszystkich działań służby zdrowia związanych z walką z koronawirusem, cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej, rozwojem infolinii dla pacjentów .

Czwarty filar to Wzmocnienie Systemu Finansowego

Zostało wprowadzone obniżenie bazowej stopy procentowej z 1,5 procent  na 1  procent oraz stopy rezerwy obowiązkowej z poziomu 3,5 procent do 0,5 procent .

Piaty filar to  Program Inwestycji Publicznych

Rządowy pakiet pomocy  wprowadził program inwestycji publicznych finansowanych z Funduszu Inwestycji Publicznych. Pomoc będzie przekazana przedsiębiorstwom, tak aby mogły utrzymać miejsca pracy oraz tworzyć nowe miejsca pracy.  Środki z Programu Inwestycji Publicznych zostaną przekazane na:

- infrastrukturę

- modernizację szkół i szpitali

- transformację energetyczna

- cyfryzację

- biotechnologię i farmację

- politykę ochrony środowiska

 

W czasie trwania pandemii koronowirusa rząd wprowadził pakiet pomocowy. Jako pracownik mogę obecnie liczyć na utrzymanie mojego stanowiska pracy. Główna część rządowego pakietu pomocowego to filar ochrony pracowników przed utrata pracy. Zostały wprowadzone działania osłonowe na rynku pracy, tak jak i w przypadku samozatrudnienia . Rządowy pakiet przedłuża wypłatę zasiłku opiekuńczego nad dziećmi do 8 roku życia na kolejne dwa tygodnie, ponieważ został przedłużony okres zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. Tarcza Antykryzysowa wspiera służbę zdrowia, zapewnia bezpieczeństwo lokat oraz usprawnia odroczenie rat kredytów .

Tagi: pożyczkarządpandemiatarcza antykryzysowa

Zaktualizowano: 16.11.2021

Dodano: 24.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy na kredyt dla firm ma szanse firma z krótkim stażem? Kiedy można wziąć kredyt firmowy?

Czy na kredyt dla firm ma szanse firma z krótkim stażem? Kiedy można wziąć kredyt firmowy?

05 Gru 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każda firma, aby się rozwiać potrzebuje w tym celu środków. Dla nowych firm to szczególnie ważna sprawa, aby móc konkurować na rynku z innym przedsiębiorstwami z ich branży. Czasem już młode firmy potrzebują  dodatkowego finansowania do inwestowania i ulepszenia swojego biznesu. Jednakże ba(...)

Czytaj więcej
Kiedy warto brać kredyt firmowy?

Kiedy warto brać kredyt firmowy?

09 Maj 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Prowadząc firmę musimy trzymać rękę na pulsie. Firmy mogą osiągać spektakularne sukcesy, ale również może spotkać je niespodziewany upadek. Może nadejść taki czas gdy będziemy potrzebować dodatkowych środków. Pieniędzy będziemy potrzebować z różnych powodów. Ale kiedy warto brać kredyt firmowy? Jaki(...)

Czytaj więcej
Top