Czy na kredyt dla firm ma szanse firma z krótkim stażem? Kiedy można wziąć kredyt firmowy?

Opublikowano: 05 Gru 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Każda firma, aby się rozwiać potrzebuje w tym celu środków. Dla nowych firm to szczególnie ważna sprawa, aby móc konkurować na rynku z innym przedsiębiorstwami z ich branży. Czasem już młode firmy potrzebują  dodatkowego finansowania do inwestowania i ulepszenia swojego biznesu. Jednakże bardzo wielu początkujących biznesmanów martwi się tym, że krótki okres działalności firmy na rynku będzie pewną przeszkodą w uzyskaniu finansowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są formy finansowania młodych firm,
 • czy historia kredytowa jest ważna w staraniu się o kredyt firmowy,
 • w jaki sposób uzyskać finansowanie z banku,
 • jaką alternatywną formę finansowania wybrać.
kredyt dla firmy z krótkim stażem

Czym jest kredyt dla firm na start?

Jest to kredyt gotówkowy przeznaczony dla firm, które zaczynają swoją działalność. O taki kredyt można starać się już od pierwszych dni działalności. Są to często oferty specjalnie przygotowane przez Banki. Czasem wystarczy dowód zarejestrowania firmy lub pierwsza wystawiona faktura, aby go otrzymać.

Należy jednak pamiętać, że banki w przypadku finansowania nowo założonych firm zwykle bardziej ostrożnie podchodzą do tematu wysokich kwot kredytu. W takim przypadku firma może liczyć na niższe kwoty kredytu niż wynikające z maksymalnych dla danego produktu. Możliwe również, że będzie wymagany dokładny i bardzo szczegółowy biznesplan realizowanego przedsięwzięcia.

Gdy przedsiębiorca pilnie potrzebuje gotówki rozwiązaniem może być uzyskanie kredytu gotówkowego, gdzie źródłem dochodu będzie prowadzona indywidualna działalność gospodarcza. W przypadku takiego kredytu, w zależności od branży działalności, kredyt można otrzymać już po piewszych 6 miesiącach działalności. 

Kredyt gotówkowy - kwota: 25 000 zł, okres: 36 mies
Banki
Kwota kredytu: 25 000 zł
Ilość rat kredytu: 36 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 29 464,92 zł 818,47 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 30 103,92 zł 836,22 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 30 203,28 zł 838,98 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 16,55 % 5,00 % 31 383,00 zł 871,75 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 18,02 % 4,99 % 31 947,12 zł 887,42 zł

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z kredytów. Finansowanie z banku daje im szanse na szybszy rozwój, a co za tym idzie zwiększają szanse na większe i w krótszym czasie zyski.  Najczęściej spotykanymi rodzajami kredytu dla firmy są:

 • kredyt inwestycyjny - środki z tego kredytu są przeznaczone na inwestycje firmy np. zakup lepszych maszyn,
 • kredyt obrotowy - przeznaczony na codzienne wydatki firmy,
 • kredyt pomostowy - w przypadku przyznania dotacji na projekt, ale gdy przedsiębiorca nie otrzymał jeszcze fizycznie środków, kredyt technologiczny - celem tego kredytu jest wdrażanie nowych technologii do naszej działalności

W zależności, na jaki cel potrzebujemy środki bierzemy dedykowany ku temu kredyt spośród wymienionych powyżej.

Czy możliwy jest kredyt dla młodej firmy bez BIK?

Na rynku nie brakuje ofert nawet dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy, jednakże przedsiębiorca nie ma co liczyć na zobowiązanie, przy którym to bank nie sprawdzałby baz BIK. Stan zadłużenia przedsiębiorstwa oraz wcześniejsze wywiązywanie się z długów są niezbędne do ocenienia wiarygodności wnioskodawcy. Bank udzieli kredytu tylko tej firmie, która wcześniej terminowo regulowała swoje zobowiązania i nie miała wizyty komornika. Inna kwestia, że przedsiębiorstwa z dość krótkim stażem działalności mogą jeszcze nie mieć wyrobionej historii kredytowej - tzn. właściciel jeszcze nie zdążył się zadłużyć i terminowo spłacić wierzyciela. Wówczas nie wiadomo, czy taki klient jest wyplacalny.

Natomiast w przypadku takiego produktu jak pozabankowa pożyczka dla nowych firm szansa na uzyskanie zobowiązania może być wyższa, niemniej wciąż ważna jest historia kredytowa. Jeśli ktoś w przeszłości nie spłacał długów, to nawet firma pożyczkowa może spojrzeć na niego nieprzychylnym okiem,

Co trzeba zrobić, aby otrzymać zobowiązanie dla firmy z krótkim stażem?

Przedsiębiorca, który ma firmę ze stażem poniżej 12 miesięcy działalności - albo jeszcze krótszym - może otrzymać kredyt dla firm, pod warunkiem, że będzie postępował zgodnie ze schematem, krok po kroku:

 1. Rozpoznanie potrzeb finansowych firmy. Dobrze się zastanów jak konkretnie chcesz zaspokoić wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wspominaliśmy już o takich produktach jak kredyt inwestycyjny, obrotowy czy pomostowy. Potrzeba finansowa będzie determinowała nie tylko kwotę zobowiązania, ale też czas spłaty.
 2. Wybór oferty. Kredyty dla firm działających od 6-12 miesięcy w ofercie banków opiewają na różne kwoty i przez różny okres mogą być spłacane. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na koszty kredytowe, które Twoje przedsiębiorstwo poniesie, w związku z zaciągniętym zobowiązaniem.
 3. Wypełnienie formularza. Na drodze online wypełnij wszystkie dane dotyczące firmy. Pamiętaj o przygotowaniu nr NIP lub REGON, danych adresowych firmy, wpisie do KRS, itd.
 4. Dostarczenie dokumentów. Przygotuj dokumentację, wymaganą przez bank. Przede wszystkim chodzi tutaj o dokumenty finansowe i podatkowe firmy.
 5. Złóż wniosek. Wniosek o kredyt dla firmy możesz złożyć także przez internet.

Teraz nie pozostaje Ci już nic innego jak czekać na decyzję kredytową z banku. 

Inne formy otrzymania dodatkowych środków dostępne dla firm z krótkim stażem

Kredyt tylko dla nowych firm wśród ofert bankowych na rynku nadal należą do mniejszości. Banki wymagają najczęściej, aby firma istniała na rynku minimum 6 lub 12 miesięcy. W takim przypadku Bank ma informację, aby stwierdzić czy firma radzi sobie dobrze i jakie są jej wyniki finansowe. Nie jest tajemnicą, że im dłużej przedsiębiorstwo istnieje, posiada dobre wyniki finansowe tym lepiej ocenia go bank przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu.

Dla firm z krótki stażem nie jest łatwo uzyskać dużą kwotę kredytu, ponieważ bank nie ma pewności czy firma utrzyma się na rynku. Ponadto brakuje jasnego potwierdzenia, czy dochody będą wystarczające, aby pokryć ratę zaciągniętego zadłużenia. Dla młodych firm czasem szybciej dostępne będą inne produkty finansowe np. faktoring czy leasing.

Faktoring

Celem faktoringu jest rozwój działalności poprzez zachowanie płynności finansowej. Usługa ta polega ona na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) od przedsiębiorstwa nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów i usług. Korzyścią przy takim rozwiązaniu jest otrzymanie należności zaraz po wystawieniu faktury. Jest to alternatywa dla kredytu obrotowego. W niektórych firmach możemy starać się o faktoring już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Leasing

O taką formę wsparcia firma może się starać od pierwszego dnia działania, ale może wystąpić podwyższenie opłaty wstępnej. Do zawarcia umowy leasingowej będzie potrzebne dokumenty założenia firmy, dokument tożsamości i wniosek kredytowy. W zależności czego będzie dotyczył leasing będziemy potrzebować inne sprecyzowane dokumenty dotyczące przedmiotu leasingu np. samochodu. W przypadku produktów leasingowych ryzyko jest mniejsze ponieważ przedmiot zostaje nam użyczony w zamian za opłatę raty leasingowej. Przedłużające się braki płatności mogą spowodować odebranie przedmiotu i zerwanie umowy.  

Finansowanie ze środków unijnych  „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”

Takie rozwiązanie oferuje BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferta ma bardzo korzystne warunki: nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Pomoc skierowana jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

Podsumowanie

Kredyt dla nowych firm jest możliwy do uzyskania. Będzie on jednak trudniej dostępny niż dla firm z dłuższym stażem, ale nie niemożliwy. Trzeba wiedzieć, że kredyty na start mogą posiadać wyższe oprocentowanie czy prowizje niż inne np. kredyt inwestycyjny. Przyczyną tego jest większe ryzyko kredytowe to znaczy większe prawdopodobieństwo niespłacania kredytu. Natomiast dla niektórych Banków staż nie jest tak ważny jak dobry biznesplan i historia kredytowa właściciela działalności. Na tych informacjach niektóre z banków są w stanie podjąć decyzje dotyczącą udzielenia kredytu firmowego.

Dodano: 11.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top