Nadążanie za konkurencją jest koniecznością w prowadzeniu firmy na wolnym rynku. Skuteczne konkurowanie nie jest jednak możliwe bez rozwoju, które zapewniają nowe technologie. Niestety, inwestycje technologiczne często są bardzo kosztowne i nie każde przedsiębiorstwo posiada tyle wolnego kapitału, by móc ponieść taki wydatek. Na szczęście można na ten cel zaciągnąć korzystny kredyt, co zapewniają banki komercyjne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt na innowacje technologiczne jest rodzajem kredytu firmowego. Jest to produkt dostępny w bankach komercyjnych, ale przysługuje tutaj dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja jest możliwa dzięki środkom z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Kredyt technologiczny udzielany jest przedsiębiorcom, a nie osobom prywatnym, a cele jego finansowania obejmują szeroko pojęte nowe technologie, które będą wdrażane w firmie.
Ogólnie rzecz biorąc finansowanie z kredytu technologicznego ma umożliwić wdrożenie nowej technologii albo wdrożenie własnej nowej technologii, w wyniku czego w przedsiębiorstwie dojdzie do ulepszenia produkcji. To z kolei ma w założeniu przyczynić się do stwarzania znacząco ulepszonych towarów albo usług. Idąc bardziej w konkretny właściciel firmy może przeznaczyć na takie cele jak:
W przeszłości zdarzało się tak, że niektórzy właściciele firm w pewnym odcinku czasowym kilkukrotnie skutecznie wnioskowali o kredyt na wdrożenie nowych technologii w swoim przedsiębiorstwie.
WARTO WIEDZIEĆ
Istnieją pewne ograniczenia, co do celu finansowania z kredytu technologicznego. Takie zobowiązanie nie zostanie udzielone, jeśli wnioskodawca będzie chciał nabyć środek trwały już z wdrożoną technologią, będącą przedmiotem inwestycji technologicznej.
Jak już wspomnieliśmy jest to produkt przeznaczony dla osób prawnych, a nie fizycznych. W związku z tym należy mieć firmę zarejestrowaną na terenie Polski. Ważne jest też to, że musi być to firma należąca do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – MŚP, co jest określone w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej 651/2014. Oczywiście, aby uzyskać kredyt przedsiębiorstwo musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, której oceny dokonuje bank komercyjny.
Kredyt technologiczny nie jest permanentną ofertą. Jest on uruchamiany w ramach edycji konkursu organizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W 2023 roku kolejna edycja została uruchomiona 23 marca, a ostatni dzień na składanie wniosków przypadnie 31 maja. Warto wiedzieć, że według regulaminu końcowy termin naboru wniosków może się skrócić lub wydłużyć, jeśli powstaną wpływające na to okoliczności.
Udzielenie kredytu technologicznego będzie możliwe tylko wtedy, jeśli przedsiębiorca oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku kredytowego przygotuje takie dokumenty jak:
Po skompletowaniu powyższej dokumentacji należy udać się do banku komercyjnego.
Wnioski o kredyt technologiczny są rozpatrywane przez konkretne instytucje. Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego widnieje informacja, że są to następujące banki:
Należy zaznaczyć, że w przypadku VeloBanku wnioskować można jedynie o kredyt ekologiczny.
Jeśli mamy już wszystkie dokumenty, to powinniśmy złożyć je wraz z wnioskiem kredytowym do jedno z wyżej wymienionych banków komercyjnych. Gdy bank uzna nas na klienta wiarygodnego i wypłacalnego, wówczas nastąpi udzielenie zobowiązania albo podpisanie warunkowej umowy kredytu technologicznego. W taki oto sposób kończy się I etap procedury pozyskiwania kredytu na innowacje technologiczne.
W II etapie wnioskodawca będzie się starał o premię technologiczną z Banku Gospodarstwa Krajowego. Potrzebna będzie więc kopia promesy kredytu technologicznego albo warunkowa umowa zawarcia kredytu. Jeśli BGK wyda pozytywną decyzję, wówczas wnioskodawca zyska promesę premii technologicznej, co ułatwi mu sfinansowanie inwestycji.
Premia technologiczna jest to dofinansowanie udzielanie przez BGK. Może być przeznaczona tylko na spłatę kapitału kredytu technologicznego. Jest to więc pewne odciążenie wydatków przedsiębiorcy, poniesionych z racji spłaty zobowiązania. Jednakże nigdy nie zostanie ona wypłacona jako zaliczka przed rozpoczęciem inwestycji. Wypłacana jest ona w całości już po zakończeniu przedsięwzięcia albo w ratach, przy czym wówczas pierwsza rata będzie wypłacona nie wcześniej niż po zakończeniu 25% realizacji inwestycji.
Aby otrzymać premię technologiczną trzeba mieć promesę kredytu albo warunkową umowę kredytu technologicznego. Premia nie może wynieść więcej niż 70% wartości kosztów kwalifikowanych. Premia nie zostanie przyznana, nawet jeśli właściciel firmy uzyskał kredyt technologiczny, w sytuacji, gdy zobowiązanie zostanie spłacone ze środków własnych przedsiębiorstwa.
Dla wielu firm kredyt technologiczny i wypłacana premia technologiczna mogą być rozwiązaniami, które zwiększą efektywność produkcji, zapewnią nową jakość wytwarzanym produktom lub świadczonym usługom, a tym samym zwiększą konkurencyjność na rynku. Może to także przyczynić się do zwiększania wydajności pracy i pomóc przetrwać czas kryzysu. Oczywiście oprócz kredytu technologicznego dostępne są także inne produkty finansowe dla firm, dlatego zawsze warto przeanalizować oferty i wybrać tę, która będzie najkorzystniejszą odpowiedzią na bieżące potrzeby.
Dodano:
Przedsiębiorcy decydują się wnioskować o kredyt dla firm z różnych powodów. Niekiedy dalszy rozwój firmy wymaga zainwestowania, na co potrzebne są dodatkowe środki, innym razem - w wyniku przejściowych kłopotów wymagana jest poprawa płynności finansowej firmy. Dobra wiadomość jest taka, że na ry(...)
Czytaj więcejCo każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o kredycie obrotowym, inwestycyjnym, linii kredytowej, faktoringu oraz leasingu? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając Wam najważniejsze informacje na ten temat. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są dostępne produkty dla fir(...)
Czytaj więcej