Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty firmowe?

Opublikowano: 14 Lis 2020 Sylwia Chrószcz 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Decydując się na kredyt firmowy ważne jest by skorzystać z najlepszej dostępnej dla działalności gospodarczej propozycji. Każdemu z nas zależy, aby uzyskane finansowanie czy to prywatne czy firmowe było na jak najkorzystniejszych warunkach. Ta kwestia dotyczy zarówno kwoty finansowania, jak również oprocentowania czy prowizji. Równie często zależy nam na minimalnych wymogach dokumentowych: kredyt chcemy zwykle otrzymać szybko i bez skomplikowanych procedur i dokumentów. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę dobrze jest rozejrzeć się na rynku, gdzie szukać najlepszych ofert? Jak możemy znaleźć najlepsze kredyty firmowe?

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty firmowe?"

Kredyt firmowy - dla kogo?

O kredyt firmowy może się starać  każdy przedsiębiorca bez względu w jakiej branży jest  prowadzona działalność gospodarcza. Niestety obecnie w czasach pandemii część branż może spotkać się z ograniczeniami w uzyskiwaniu finansowania. By skorzystać z takiego rodzaju kredytu wymagane jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej albo spółki. Trzeba również spełniać podstawowe wymogi banków np. w zakresie czasu trwania działalności np. prowadzić firmę od określonego czasu.

Środki z kredytu dla firm muszą być przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą. Jest to bardzo ważna uwaga i przy podpisywaniu umowy kredytowej trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy bank nie będzie wymagał rozliczenia się z otrzymanych środków np. w formie faktur czy zawartych umów kupna-sprzedaży np. na sprzęt biurowy czy maszyny i inne urządzenia. Również w trakcie wnioskowania o kredyt analityk czy weryfikator terenowy z banku może nas zapytać o planowane przeznaczenie środków.

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Dla tego typy kredytów formalności mogą być bardziej złożone niż przy staraniu się o kredyt gotówkowy dla osoby indywidualnej. Są różne rodzaje kredytów dla firm. Każdy z nich jest przeznaczony na inny cel. Poniżej przedstawiamy przykłady kredytów firmowych:

  • kredyt inwestycyjny - środki z tego kredytu są przeznaczone na inwestycje firmy np. zakup maszyn czy urządzeń, jest on kredytem celowym,
  • kredyt obrotowy - przeznaczony na codzienne wydatki firmy związane z bieżącą działalnością, zwykle cel określany jest bardzo ogólnie i nie jest szczegółowo kontrolowane wykorzystanie środków; taki kredyt możemy uzyskać w formie kredytu spłacanego w ratach albo limitu w rachunku firmowym,
  • kredyt/ pożyczka hipoteczna – produkt ściśle powiązany z posiadaną nieruchomością, może być przeznaczony na: remont, zakup nieruchomości oraz zmodernizowanie już posiadanego budynku.   

Na co należy zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o kredyt firmowy?

Niezależnie od rodzaju kredytu o jaki się ubiegamy bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej będzie sprawdzał zdolność kredytową firmy. Warto wiedzieć, że jest ona uzależniona od różnych czynników. Ważnym dla instytucji finansującej jest wysokość osiąganych przychodów, ale też sprawdzane są nasze miesięczne wydatki i koszty prowadzenia działalności. Banki często mają warunek by firma istniała 12 miesięcy na rynku. Wtedy mogą oszacować jej roczny przychód i łatwiej im zweryfikować czy firma uzyskuje odpowiednią kondycję finansową.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby wnioskować o kredyt firmowy?

Poniżej wymieniamy najczęściej potrzebne dokumenty, aby otrzymać konkretną ofertę z banku:

  • dowód osobisty właściciela albo reprezentantów firmy,  
  • dokumenty dotyczące założenia działalności np. wydruk z bazy CEIDG albo KRS, czy też umowa spółki,
  • deklaracja PIT 36/36L wraz z potwierdzeniem złożenia w urzędzie skarbowym (za ostatni zamknięty rok),
  • dokumenty finansowe za okres bieżący np. podsumowanie książki przychodów i rozchodów,
  • dowód opłacenia podatku lub zaświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • w niektórych przypadkach wymagane będą prognozy finansowe na okres kredytu albo krótki opis planowanego wykorzystania środków z kredytu,
  • wniosek kredytowy zawierający wszystkie wymagane przez bank dane.

Bank może poprosić nas o dostarczenie innych dodatkowych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy przedmiotem kredytu (np. w przypadku kredytów inwestycyjnych).

Przegląd wybranych ofert kredytowych dla firm.

Każdy Bank ma swoją propozycję kwoty i warunków kredytu dla klientów posiadających działalność gospodarczą. Poniżej trzy przykładowe banki i ich propozycje kredytów dla firm. Pamiętajmy, że nie każdy będzie mógł skorzystać z podanych maksymalnych parametrów. Banki sprawdzą naszą zdolność i na jej podstawie przedstawią konkretną propozycję.

mBank

W tym banku możemy zyskać dla naszej firmy 200 000 zł na maksymalny okres 84 miesięcy. Możemy sami wybrać jakie chcemy płacić raty równe czy malejące. Wniosek kredytowy możemy złożyć w oddziale, aplikacji mobilnej lub na stronie banku. W przypadku podpisywania umowy nie zawsze jest wymagana obecność w oddziale banku, istnieje możliwość zawarcia umowy elektronicznie. W mBanku możemy starać się tez o kredyt w rachunku bieżącym nawet do 500 000 zł bez zabezpieczeń i odsetki są naliczane od wykorzystanej kwoty.

ING Bank Śląski

Ta instytucja proponuje kwotę nawet do 500 000 złotych bez zabezpieczenia z maksymalnym okresem 120 miesięcy. Możemy te środki przeznaczyć na dowolny cel firmy. Dla kredytu z zabezpieczeniem można uzyskać nawet do 1,2 mln złotych na 120 miesięcy. Kredyt jest przeznaczony dla osób prowadzącą działalność gospodarcza w wielu branżach. Szczegółowe warunki można poznać w oddziale Banku lub na stronie internetowej.

Nest Bank

W Nest Banku możemy uzyskać do 550 000 zł. W ofercie tego banku wniosek możemy składać online. Wstępną decyzję kredytową mogą podjąć nawet w 5 minut. Podpisanie umowy odbywa się w wybranej placówce Banku, a pieniądze możemy otrzymać nawet w 24 godziny. Oferta tego banku możliwa jest również do uzyskania przy udziale doradcy kredytowego. Nest Bank daje możliwość uwzględnienia innych źródeł dochodu do zdolności. 

Podsumowanie

Przed skorzystaniem z oferty warto rozejrzeć się na rynku albo skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który posiada aktualną wiedzę na temat dostępnych ofert. W sytuacji gdzie firma ma staż dłuższy niż 12 miesięcy ofert będzie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego dla firm i porównanie ofert. Przy okazji można też przejrzeć rankingi kredytów firmowych, co jest najbardziej korzystne i co może zaoferować nam dany bank. Przy takim poznaniu rynku dowiemy się gdzie udać się w pierwszej kolejności i jakie warunki możemy otrzymać Jednak nie wszyscy otrzymamy kredyt na tych samych parametrach. Warunki na jakich jest przyznawany kredyt firmowy są indywidualne i są zależne od wielu czynników.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 18.11.2021

Dodano: 14.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top