Przedsiębiorcy decydują się wnioskować o kredyt dla firm z różnych powodów. Niekiedy dalszy rozwój firmy wymaga zainwestowania, na co potrzebne są dodatkowe środki, innym razem - w wyniku przejściowych kłopotów wymagana jest poprawa płynności finansowej firmy. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku nie brakuje opcji, z których z pożytkiem mogą skorzystać przedsiębiorcy. W związku z tym, niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo ma długi staż na rynku, czy jest całkiem nowe oraz niezależnie od sytuacji finansowej firmy warto zajrzeć na stronę wnioskomat.com i poszukać najkorzystniejszej propozycji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
O kredyt firmowy może się starać każdy przedsiębiorca bez względu w jakiej branży jest prowadzona działalność gospodarcza. Niestety w czasie kryzysu część branż może spotkać się z ograniczeniami w uzyskiwaniu finansowania. By skorzystać z takiego rodzaju kredytu wymagane jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej albo spółki. Trzeba również spełniać podstawowe wymogi banków np. w zakresie czasu trwania działalności np. prowadzić firmę od określonego czasu.
Środki z kredytu dla firm muszą być przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą. Jest to bardzo ważna uwaga i przy podpisywaniu umowy kredytowej trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy bank nie będzie wymagał rozliczenia się z otrzymanych środków np. w formie faktur czy zawartych umów kupna-sprzedaży np. na sprzęt biurowy czy maszyny i inne urządzenia. Również w trakcie wnioskowania o kredyt analityk czy weryfikator terenowy z banku może nas zapytać o planowane przeznaczenie środków.
Dla tego typy kredytów formalności mogą być bardziej złożone niż przy staraniu się o kredyt gotówkowy dla osoby indywidualnej. Są różne rodzaje kredytów dla firm. Każdy z nich jest przeznaczony na inny cel. Poniżej przedstawiamy przykłady kredytów firmowych:
Niezależnie od rodzaju kredytu o jaki się ubiegamy bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej będzie sprawdzał zdolność kredytową firmy. Warto wiedzieć, że jest ona uzależniona od różnych czynników. Ważnym dla instytucji finansującej jest wysokość osiąganych przychodów, ale też sprawdzane są nasze miesięczne wydatki i koszty prowadzenia działalności. Banki często mają warunek by firma istniała 12 miesięcy na rynku. Wtedy mogą oszacować jej roczny przychód i łatwiej im zweryfikować czy firma uzyskuje odpowiednią kondycję finansową.
Poniżej wymieniamy najczęściej potrzebne dokumenty, aby otrzymać konkretną ofertę z banku:
Bank może poprosić nas o dostarczenie innych dodatkowych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy przedmiotem kredytu (np. w przypadku kredytów inwestycyjnych).
W większości przypadków, gdy mówimy o kredytach firmowych mamy na myśli różnego rodzaju rozwiązania gotówkowe. Pod pewnymi aspektami są one podobne do produktów skierowanych do klientów indywidualnych, jakimi są kredyty konsumenckie. Przykładem może być klasyczny kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym. Jednakże są zobowiązania, gdzie bank będzie wymagał od przedsiębiorcy dodatkowego zabezpieczenia.
Najbardziej podstawowy kredyt hipoteczny dla firm zakłada, że przedsiębiorstwo pożyczka z banku pieniądze, za którą kupuje nieruchomość, przeznaczoną do działalności gospodarczej. Kredytodawca ma ustalone zabezpieczenie hipoteczne na tejże nieruchomości, po czym firma spłaca kapitał z odsetkami i może już korzystać z nieruchomości. Innym przykładem może być kredyt inwestycyjny, gdzie bank wymaga zarówno zabezpieczenia jak i wpłaty wkładu własnego. Bank przeznacza środki w wysokości najczęściej do 80-90% wartości na pokrycie inwestycji.
Nie należy zapominać o tym, by odpowiednio przygotować się do wnioskowania o taki produkt. Trzeba mieć wszystkie dane firmy na podorędziu, a także dokumenty finansowe, dochodowe, podatkowe, PIT za ostatni rok, wyciąg z rachunku bankowego czy zestawienie przychodów i rozchodów za zeszły rok rozliczeniowy.
Każdy Bank ma swoją propozycję kwoty i warunków kredytu dla klientów posiadających działalność gospodarczą. Poniżej trzy przykładowe banki i ich propozycje kredytów dla firm. Pamiętajmy, że nie każdy będzie mógł skorzystać z podanych maksymalnych parametrów. Banki sprawdzą naszą zdolność i na jej podstawie przedstawią konkretną propozycję:
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kredyt dla nowych firm czy jesteś przedsiębiorcą długo już działającym na rynku, możesz skorzystać z ofert banków współpracujących z platformą wnioskomat, a więcej produktów dla Twojego przedsiębiorstwa znajdziesz tutaj: Zestawienie firm współpracujących.
Jeżeli jesteś blisko, aby się zdecydować na zaciągnięcie kredytu firmowego z wnioskomat.com, to możesz wybrać którąś z powyższych ofert. Wystarczy kliknąć w nazwę, a strona sama przekieruje Cię do profilu kredytodawcy na naszej platformie. Tam możesz wybrać komendę ZŁÓŻ WNIOSEK. Wówczas pojawi Ci się formularz, który musisz uzupełnić, a następnie przesłać niezbędne dokumenty oraz przejść weryfikację tożsamości. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, Twój wniosek zostanie przekazany do banku, do rozpatrzenia.
Przed skorzystaniem z oferty warto rozejrzeć się na rynku albo skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który posiada aktualną wiedzę na temat dostępnych ofert. W sytuacji gdzie firma ma staż dłuższy niż 12 miesięcy ofert będzie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego dla firm i porównanie ofert. Przy okazji można też przejrzeć rankingi kredytów firmowych, co jest najbardziej korzystne i co może zaoferować nam dany bank. Przy takim poznaniu rynku dowiemy się gdzie udać się w pierwszej kolejności i jakie warunki możemy otrzymać Jednak nie wszyscy otrzymamy kredyt na tych samych parametrach. Warunki na jakich jest przyznawany kredyt firmowy są indywidualne i są zależne od wielu czynników.
SPRAWDŹ TAKŻE
Jeśli interesują Cię alternatywne do kredytu firmowego sposoby na pokrycie bieżących potrzeb, to koniecznie przeczytaj także następujące artykuły:
Dodano: