Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty dla firm?

Opublikowano: 15 Gru 2023 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Przedsiębiorcy decydują się wnioskować o kredyt dla firm z różnych powodów. Niekiedy dalszy rozwój firmy wymaga zainwestowania, na co potrzebne są dodatkowe środki, innym razem - w wyniku przejściowych kłopotów wymagana jest poprawa płynności finansowej firmy. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku nie brakuje opcji, z których z pożytkiem mogą skorzystać przedsiębiorcy. W związku z tym, niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo ma długi staż na rynku, czy jest całkiem nowe oraz niezależnie od sytuacji finansowej firmy warto zajrzeć na stronę wnioskomat.com i poszukać najkorzystniejszej propozycji. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • który produkt bankowy skierowany jest do firm,
 • czy istnieją kredytu dla firm na start,
 • czy firma może się starać o kredyt hipoteczny,
 • o czym należy pamiętać, decydując się na kredyt firmowy,
 • kto udzieli zobowiązania firmie.

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty firmowe?"

Kredyt firmowy - dla kogo?

O kredyt firmowy może się starać  każdy przedsiębiorca bez względu w jakiej branży jest  prowadzona działalność gospodarcza. Niestety w czasie kryzysu część branż może spotkać się z ograniczeniami w uzyskiwaniu finansowania. By skorzystać z takiego rodzaju kredytu wymagane jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej albo spółki. Trzeba również spełniać podstawowe wymogi banków np. w zakresie czasu trwania działalności np. prowadzić firmę od określonego czasu.

Środki z kredytu dla firm muszą być przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą. Jest to bardzo ważna uwaga i przy podpisywaniu umowy kredytowej trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy bank nie będzie wymagał rozliczenia się z otrzymanych środków np. w formie faktur czy zawartych umów kupna-sprzedaży np. na sprzęt biurowy czy maszyny i inne urządzenia. Również w trakcie wnioskowania o kredyt analityk czy weryfikator terenowy z banku może nas zapytać o planowane przeznaczenie środków.

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Dla tego typy kredytów formalności mogą być bardziej złożone niż przy staraniu się o kredyt gotówkowy dla osoby indywidualnej. Są różne rodzaje kredytów dla firm. Każdy z nich jest przeznaczony na inny cel. Poniżej przedstawiamy przykłady kredytów firmowych:

 • kredyt inwestycyjny - środki z tego kredytu są przeznaczone na inwestycje firmy np. zakup maszyn czy urządzeń, jest on kredytem celowym,
 • kredyt obrotowy - przeznaczony na codzienne wydatki firmy związane z bieżącą działalnością, zwykle cel określany jest bardzo ogólnie i nie jest szczegółowo kontrolowane wykorzystanie środków; taki kredyt możemy uzyskać w formie kredytu spłacanego w ratach albo limitu w rachunku firmowym,
 • kredyt/ pożyczka hipoteczna – produkt ściśle powiązany z posiadaną nieruchomością, może być przeznaczony na: remont, zakup nieruchomości oraz zmodernizowanie już posiadanego budynku.   

Na co należy zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o kredyt firmowy?

Niezależnie od rodzaju kredytu o jaki się ubiegamy bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej będzie sprawdzał zdolność kredytową firmy. Warto wiedzieć, że jest ona uzależniona od różnych czynników. Ważnym dla instytucji finansującej jest wysokość osiąganych przychodów, ale też sprawdzane są nasze miesięczne wydatki i koszty prowadzenia działalności. Banki często mają warunek by firma istniała 12 miesięcy na rynku. Wtedy mogą oszacować jej roczny przychód i łatwiej im zweryfikować czy firma uzyskuje odpowiednią kondycję finansową.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby wnioskować o kredyt firmowy?

Poniżej wymieniamy najczęściej potrzebne dokumenty, aby otrzymać konkretną ofertę z banku:

 • dowód osobisty właściciela albo reprezentantów firmy,  
 • dokumenty dotyczące założenia działalności np. wydruk z bazy CEIDG albo KRS, czy też umowa spółki,
 • deklaracja PIT 36/36L wraz z potwierdzeniem złożenia w urzędzie skarbowym (za ostatni zamknięty rok),
 • dokumenty finansowe za okres bieżący np. podsumowanie książki przychodów i rozchodów,
 • dowód opłacenia podatku lub zaświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • w niektórych przypadkach wymagane będą prognozy finansowe na okres kredytu albo krótki opis planowanego wykorzystania środków z kredytu,
 • wniosek kredytowy zawierający wszystkie wymagane przez bank dane.

Bank może poprosić nas o dostarczenie innych dodatkowych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy przedmiotem kredytu (np. w przypadku kredytów inwestycyjnych).

Kredyt hipoteczny dla firm. Czy jest możliwy? Jaki to rodzaj produktu?

W większości przypadków, gdy mówimy o kredytach firmowych mamy na myśli różnego rodzaju rozwiązania gotówkowe. Pod pewnymi aspektami są one podobne do produktów skierowanych do klientów indywidualnych, jakimi są kredyty konsumenckie. Przykładem może być klasyczny kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym. Jednakże są zobowiązania, gdzie bank będzie wymagał od przedsiębiorcy dodatkowego zabezpieczenia.

Najbardziej podstawowy kredyt hipoteczny dla firm zakłada, że przedsiębiorstwo pożyczka z banku pieniądze, za którą kupuje nieruchomość, przeznaczoną do działalności gospodarczej. Kredytodawca ma ustalone zabezpieczenie hipoteczne na tejże nieruchomości, po czym firma spłaca kapitał z odsetkami i może już korzystać z nieruchomości. Innym przykładem może być kredyt inwestycyjny, gdzie bank wymaga zarówno zabezpieczenia jak i wpłaty wkładu własnego. Bank przeznacza środki w wysokości najczęściej do 80-90% wartości na pokrycie inwestycji. 

Nie należy zapominać o tym, by odpowiednio przygotować się do wnioskowania o taki produkt. Trzeba mieć wszystkie dane firmy na podorędziu, a także dokumenty finansowe, dochodowe, podatkowe, PIT za ostatni rok, wyciąg z rachunku bankowego czy zestawienie przychodów i rozchodów za zeszły rok rozliczeniowy. 

Przegląd wybranych ofert kredytowych dla firm.

Każdy Bank ma swoją propozycję kwoty i warunków kredytu dla klientów posiadających działalność gospodarczą. Poniżej trzy przykładowe banki i ich propozycje kredytów dla firm. Pamiętajmy, że nie każdy będzie mógł skorzystać z podanych maksymalnych parametrów. Banki sprawdzą naszą zdolność i na jej podstawie przedstawią konkretną propozycję:

 1. mBank - kredyt firmowy. W tym banku możemy zyskać dla naszej firmy 200 000 zł na maksymalny okres 84 miesięcy. Możemy sami wybrać jakie chcemy płacić raty równe czy malejące. Wniosek kredytowy możemy złożyć w oddziale, aplikacji mobilnej lub na stronie banku. W przypadku podpisywania umowy nie zawsze jest wymagana obecność w oddziale banku, istnieje możliwość zawarcia umowy elektronicznie. W mBanku możemy starać się tez o kredyt w rachunku bieżącym nawet do 500 000 zł bez zabezpieczeń i odsetki są naliczane od wykorzystanej kwoty.
 2. ING Bank Śląski - kredyt dla firm. Ta instytucja proponuje kwotę nawet do 500 000 złotych bez zabezpieczenia z maksymalnym okresem 120 miesięcy. Możemy te środki przeznaczyć na dowolny cel firmy. Dla kredytu z zabezpieczeniem można uzyskać nawet do 1,2 mln złotych na 120 miesięcy. Kredyt jest przeznaczony dla osób prowadzącą działalność gospodarcza w wielu branżach. Szczegółowe warunki można poznać w oddziale Banku lub na stronie internetowej.
 3. Alior Bank - kredyt dla firm. Alior Bank posiada bardzo atrakcyjną propozycję. Mikroprzedsiębiorcy mogą się starać nawet o kwotę 1 000 000 zł, natomiast mali przedsiębiorcy aż o 5 000 000 zł. Decyzja zapada bardzo szybko, bo w zaledwie 20 minut. Gdyby tego było mało, to w Alior Banku masz zerową prowizję za kredyt.
 4. VeloBank - kredyt dla firm. Produkt od VeloBanku może być bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców działających za granicą. Można bowiem starać się o finansowanie zarówno w złotówkach, jak i dolarach amerykańskich i euro. Okres spłaty kredytu wynosi 36 miesięcy z możliwością przedłużenia. 

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kredyt dla nowych firm czy jesteś przedsiębiorcą długo już działającym na rynku, możesz skorzystać z ofert banków współpracujących z platformą wnioskomat, a więcej produktów dla Twojego przedsiębiorstwa znajdziesz tutaj: Zestawienie firm współpracujących.

Procedura ubiegania się o kredyt dla Twojej firmy na platformie wnioskomat

Jeżeli jesteś blisko, aby się zdecydować na zaciągnięcie kredytu firmowego z wnioskomat.com, to możesz wybrać którąś z powyższych ofert. Wystarczy kliknąć w nazwę, a strona sama przekieruje Cię do profilu kredytodawcy na naszej platformie. Tam możesz wybrać komendę ZŁÓŻ WNIOSEK. Wówczas pojawi Ci się formularz, który musisz uzupełnić, a następnie przesłać niezbędne dokumenty oraz przejść weryfikację tożsamości. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, Twój wniosek zostanie przekazany do banku, do rozpatrzenia.

Podsumowanie

Przed skorzystaniem z oferty warto rozejrzeć się na rynku albo skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który posiada aktualną wiedzę na temat dostępnych ofert. W sytuacji gdzie firma ma staż dłuższy niż 12 miesięcy ofert będzie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego dla firm i porównanie ofert. Przy okazji można też przejrzeć rankingi kredytów firmowych, co jest najbardziej korzystne i co może zaoferować nam dany bank. Przy takim poznaniu rynku dowiemy się gdzie udać się w pierwszej kolejności i jakie warunki możemy otrzymać Jednak nie wszyscy otrzymamy kredyt na tych samych parametrach. Warunki na jakich jest przyznawany kredyt firmowy są indywidualne i są zależne od wielu czynników.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorców

Dodano: 14.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top