Ulga na dziecko. Co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano: 30 Marzec 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Zbliża się czas rozliczenia PIT. Jak co roku w naszym zeznaniu możemy dokonać szeregu odpisów. Jednym z nich jest tzw. ulga na dziecko. Kto może z niej skorzystać? Ile wynosi?

ulga na dziecko

Ulga na dziecko 2019/2020

PIT w 2020 roku rozliczamy za przychody uzyskane w 2019 roku. Pracodawca był zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 2 marca 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019. Termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia 2019 roku upływa w dniu 30 kwietnia 2020 roku. O uldze należy pamiętać podczas rozliczania PIT. Ulga ta jest jedną z najpopularniejszych metod wsparcia rodzin. Dzięki niej możemy zapłacić niższy podatek.

Kto może z niej skorzystać z ulgi na dziecko

Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy. Warunkiem koniecznym jest  faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.  Ulga przeznaczona jest dla tych, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej, a swoje roczne zeznania podatkowe składają na druku PIT-36 lub PIT-37.

Dodatkowo, składający zeznanie podatkowe musi  wypełnić załącznik PIT/O. Do zeznania podatkowego nie trzeba dołączać innych dokumentów. W każdym momencie  na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej musimy przedstawić dokumenty, które są niezbędne do ustalenia prawa do ulgi, czyli potwierdzić  fakt wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

Ważne kwestie przy uldze na dziecko


O ulgę może wystąpić jedynie podatnik, nie może tego zrobić płatnik, który składa wniosek za podatnika. Kwota ulgi, którą otrzyma podatnik, nie może przekroczyć zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. Jeśli podatnik jest  w związku małżeńskim, to razem z małżonkiem otrzyma jedną ulgę. Jeśli rozlicza się wspólnie, wpisuje ulgę na każde dziecko. Jeśli każdy z współmałżonków rozlicza się oddzielnie, to współmałżonkowie muszą zadecydować  w jakich proporcjach ulgę wpiszą w swoich zeznaniach. Może to być np. po 50 proc.,  lub np. 80 proc. i 20 proc.

ulga

Ulga na dziecko - limit dochodu

Jeśli podatnik posiada  więcej niż jedno dziecko, wówczas ulgę uzyska bez względu na to, jakie wykazuje dochody. Powyżej jednego dziecka brak limitu dochodowego. Limit dochodowy obowiązują w przypadku wychowywania jednego dziecka:

 • Jeśli posiada jedno  dziecko i wychowujemy je samotnie, nie może zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł;
 • Jeśli ma jedno dziecko i jest w związku  małżeńskim  cały rok - razem z małżonkiem nie może łącznie rocznie zarabiać więcej niż 112 000 zł;
 • Jeśli ma jedno dziecko i nie jest w związku małżeńskim z rodzicem dziecka - nie może zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł;

Kwota ulgi na dziecko

 • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

Kwoty te sumują się. Jeśli podatnik wychowuje  dwójkę dzieci, będzie mógł odliczyć 2 224,08 zł.

 

Do jakiego wieku dziecka przysługuje ulga

Ulga przysługuje podatnikowi również  na dziecko pełnoletnie . Musi być jedna spełniony warunek – dziecko ciągle  uczy się  a jego dochód nie przekracza określonego limitu.

Ulga przysługuje:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Dochód dziecka dorosłego a ulga

Jeżeli  podatnik chce skorzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko brany pod uwagę jest dochód dziecka . Jeżeli dziecko ukończyło 18 lat  uczy się i równocześnie pracuje , to osiągany przez niego dochód nie  może przekroczyć kwoty 3 089 zł. Przy ustalaniu prawa do ulgi nie jest brany pod uwagę dochód uzyskany przez dziecko niepełnoletnie.

Kiedy nie przysługuje ulga

Oprócz przekroczonego limitu dochodowego przez dorosłe dziecko  z ulgi na dziecko również  nie mogą skorzystać podatnicy, których dzieci:

 • prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką podatku, ryczałtem ewidencjonowanym lub podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym;
 • wstąpiły w związek małżeński;
 • przebywają w placówce, która zapewnia całodniowe utrzymanie;

Zwrot niewykorzystanej ulgi

Podatnik może otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi z poprzedniego roku podatkowego. Możliwość ta skierowana jest do podatników, którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej im ulgi - mają oni prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci do wysokości przysługującej im kwoty odliczenia. Kwota niewykorzystanej ulgi nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych składek na podlegające odliczeniu ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli chcemy odebrać zaległą kwotę, musimy wypełnić odpowiednie pola w formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Tagi: ulga na dzieckoulga podatkowaulgi podatkowepodatnikpodatek

Zaktualizowano: 06.09.2021

Dodano: 30.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak zarządzać budżetem domowym?

Jak zarządzać budżetem domowym?

26 Kwi 2021Autor: Agata Dymara

Każdy z nas dysponuje innymi środkami, jakie mamy co miesiąc do dyspozycji. Mamy pensje, inne potrzeby, wydatki. Niezależnie od tego, ile mamy środków na koncie, jeżeli będziemy niewłaściwie dysponować swoim budżetem domowym nasz portfel zawsze będzie świecił pustkami. Nie sztuką jest wzięcie pożycz(...)

Czytaj więcej
Co można odliczyć od podatku? Ulgi podatkowe 2020

Co można odliczyć od podatku? Ulgi podatkowe 2020

25 Marzec 2020Autor: Agata Dymara

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” Benjamina Franklin. Te słowa są wciąż aktualne mimo upływu czasu. Początek roku to czas rozliczeń podatkowych. Zanim jednak wyślemy nasze zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego, warto wcześniej sprawdzić jakie ulgi obowiązują za rok podatkowy 2019 i (...)

Czytaj więcej
Top