Wakacje kredytowe w Banku BPH

Opublikowano: 29 Lip 2022 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Odroczenie spłaty kredytu to dla wielu klientów szansa na złapanie oddechu, kiedy znajdą się oni w trudnej sytuacji kredytowej. Rozwiązanie to funkcjonuje pod bardziej potoczną nazwą: wakacje kredytowe. Dzięki niemu raty kredytu ulegają zawieszeniu na określony czas. W Polsce działa wiele banków, które oferują kredyty hipoteczne. Klienci banku BPH również mogą liczyć na wakacje kredytowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile może wynosić przerwa w spłacie rat,
 • jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych w BPH,
 • jakie konsekwencje wywołuje karencja spłaty kredytu.
Wakacje kredytowe w Banku BPH

Co kryje się pod pojęciem wakacje kredytowe?

Jeżeli obecnie spłacasz kredyt hipoteczny w banku BPH, to mogą Ci przysługiwać tzw. wakacje kredytowe. Używając języka specjalistycznego powiedzielibyśmy, że jest to karencja w spłacie kredytu. Działa to w ten sposób, że przez pewien, określony czas kredytobiorca nie spłaca rat kredytu, za to okres kredytowania wydłuża się o czas, który przypadł na nasze wakacje kredytowe.

Jak wyglądają wakacje kredytowe w BPH?

W banku BPH wakacje kredytowe są dostępne dla klientów. Aby móc z nich skorzystać, należy najpierw sprawdzić, czy taka opcja jest zgodna z zapisami, które widnieją w umowie kredytu. W przypadku konieczności wydłużenia okresu kredytowania możemy to uczynić na 3 miesiące. Jak łatwo się domyślić w praktyce oznacza to, że wówczas, że cały kredyt spłacimy 3 miesiące później, niż było to początkowo zakładane. Są to tzw. wakacje regulaminowe. 

Posiadacze kredytów hipotecznych mają możliwość skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych wprowadzonych ustawą z dnia 15 lipca 2022 r. Oznacza to możliwość zawieszenia do 8 rat kredytowych w latach 2022-2023 r. 

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych w BPH?

Warunki otrzymania wakacji kredytowych w banku BPH są następujące:

 • wnioskujący terminowo spłacał kredyt – zaległe niespłacone raty kredytu automatycznie przekreślają nasze szanse na otrzymanie wakacji kredytowych,
 • wniosek nie został złożony przed ostatecznym terminem spłaty kredytu,
 • w momencie wnioskowania nie obowiązują wakacje kredytowe,
 • pierwsza rata kredytu, która będzie zawieszona następuje po dacie, widniejącej we wniosku,
 • brak czynności egzekucyjnych na nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu hipotecznego,
 • nie ma nadpłaty 3 kolejnych rat kredytu,
 • umowa kredytu nadal obowiązuje, a bank jej nie wypowiedział.

W tym miejscu musimy podkreślić, że karencja w spłacie dotyczy całej raty, a nie jej części. Czyli to nie działa tak, że bank odroczy nam spłatę połowy raty, 30% czy 60%. Nie! Od razu zawieszona jest płatność 100% raty.

Wakacje w BPH – przykład

Zobaczmy teraz na przykładzie, jak mogą wyglądać wakacje kredytowe dla klientów banku BPH.

Przykład 1. Pani Bożena chce skorzystać z wakacji kredytowych. Wysokość pozostałego do spłaty salda kredytu wraz z odsetkami wynosi 118 891,20 zł. Pani Bożena będzie jeszcze spłacać to zobowiązanie przez 5 lat, czyli zostało jej 60 rat po 1981,52 zł. Koniec kredytowania przypada na dzień 15 lipca 2027 roku. Z wakacji kredytowych Pani Bożena chce skorzystać w sierpniu, wrześniu i październiku 2022 roku. Wniosek do banku Pani Bożena złożyła 14 lipca, więc uczyniła to prawidłowo. Bank BPH zgodził się udzielić jej wakacji kredytowych, a zatem terminem płatności kolejnej raty będzie dopiero listopad 2022 roku. Jednocześnie okres kredytowania wydłużył się do 15 października 2027 roku.

Inaczej rzecz będzie wyglądać w przypadku ustawowych wakacji dla kredytu hipotecznego - wówczas odsetki nie będą naliczane. 

Jak wnioskować o wakacje kredytowe w BPH?

Chcąc wydłużyć spłatę kredytu hipotecznego na drodze wakacji kredytowych można wnioskować do banku BHP w bardzo prosty sposób. Klient ma do wyboru dwie drogi. Drogą elektroniczną wygląda to następująco:

 • wypełnienie wniosku poprzez bankowość internetową,
 • wysłanie wniosku na stronie internetowej banku.

Natomiast droga bardziej tradycyjna będzie przebiegała tak:

 • pobranie, wydrukowanie i wypełnienie wniosku – wniosek znajdziemy na stronie internetowej banku, musimy go więc wydrukować, a następnie wypełnić, podając takie dane jak numer umowy kredytowej, nr PESEL, nazwisko i imię,
 • złożenie wniosku poprzez wysłanie go do banku.

Dobrą informacją dla klientów na pewno jest fakt, że bank dopuszcza możliwość wnioskowania o zawieszenie spłaty tylko przez jednego z kredytobiorców (gdy jest ich dwóch lub więcej), przy czym nie wymaga podpisywania aneksu umowy kredytu zmieniającego warunki spłaty rat.

Bank BPH a ustawowe wakacje kredytowe

W czasie pandemii COVID 

Ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dała klientom banków możliwość skorzystania z 3-miesięcznych wakacji kredytowych. Jeśli więc klient banku BPH z powodu pandemii znalazł się w sytuacji kryzysowej, to mógł skorzystać z tej przerwy w spłacie. 

Wakacje kredytowe w ramach tarczy antykryzysowej 2022 

Rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom daje kredytobiorcom, którzy posiadają kredyty hipoteczne w PLN możliwość wnioskowania o zawieszenie 8 rat w latach 2022-2023. W dniu 29 lipca 2022 r., czyli w dniu publikacji tego artykułu, rusza nabór wniosków kredytobiorców chcących skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. 

Tagi: wakacje kredytowebank bph

Dodano: 08.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top