Obniżka stóp procentowych - wpływ na pożyczkę

19 Marzec 2020 Ewa Ostrowska - Lech 6 min. czytania

Kategoria: Pożyczki onlinePożyczki gotówkoweChwilówki

Od kilku dni w Polsce na ustach wszystkich tematem numer jeden jest koronawirus.  Jest on ogromnym zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również odciśnie negatywne piętno na gospodarce w tym również na bankach. Główną przyczyną spadków przychodów będzie niższa sprzedaż kredytów, usług oraz dóbr w tym czasie. W związku z koronawirusem niższe przychody zanotują również osoby prywatne. Jest to reakcja łańcuchowa.  Banki centralne uznają sytuację za groźną.

Stopa Procentowa – definicja

Stopa procentowa jest to koszt kapitału albo inaczej cena, jaka przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym na określony czas. Koszt ten wyrażony jest zazwyczaj jako procent od pożyczonej sumy i mierzony jest w ujęciu rocznym. Stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej mają duży wpływ na gospodarkę. Spadek stóp procentowych może powodować aktywizację gospodarki. Możemy wyróżnić wiele rodzajów stóp procentowych Banku Centralnego (referencyjna, depozytowa, redyskontowa oraz lombardowa). Dziś odwołam się dwóch z nich. Wyznacznikiem oprocentowania po którym bank centralny udziela kredytu lombardowego bankom komercyjny jest stopa lombardowa. Udziela się go pod zastaw papierów wartościowych i w wypadku gdy sytuacja na rynku pieniężnym jest ciężka. Natomiast stopa referencyjna określa minimalną cenę, po jakiej bank centralny organizuje operacje otwartego rynku na rynku międzybankowym. Operacje te polegają na zakupie bądź sprzedaży przez bank centralny krótkoterminowych papierów wartościowych w celu przywrócenia równowagi na rynku.

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

Obniżkę stóp procentowych w zeszłym tygodniu zaproponował Prezes NBP Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej chce w ten sposób wesprzeć gospodarkę. Jest to pierwsze cięcie stóp w Polsce od 5 lat, gdyż po raz ostatni zostały one obniżone w marcu 2015r. Aktualnie notujemy najdłuższy w historii okres stabilizacji stóp procentowych.

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe w Polsce zostały zmienione w następujący sposób:

*stopa referencyjna z 1,5 proc. do 1 proc.

*stopa lombardowa z 2,5 proc. do 1,5 proc.

*stopa depozytowa bez zmian (0,5 proc.)

*stopa redyskonta weksli z 1,75 proc. do 1,05 proc.

 

stopy w latach 1998-2020

Koszt pożyczki pozabankowej

W każdej z branż kupując dobro materialne, czy też usługę bacznie patrzymy na jej koszt. Nie inaczej jest też w pożyczkach pozabankowych. Zdajemy sobie sprawę, że aby móc korzystać z pożyczonych środków musimy liczyć się z kosztem. Co dokładnie składa się na koszt pożyczki pozabankowej? Zasadniczo na całkowite koszty pożyczki składają się:

*Prowizja – to opłata, którą pobiera się za wykonanie określonych czynności, np. udzielenie pożyczki. 

*Oprocentowanie – czyli odsetki, jakie zapłacimy od pożyczanej kwoty w skali roku. Maksymalne odsetki nominalne nie mogą być większe niż dwukrotność wysokości odsetek ustawowych.

*Dodatkowe koszty – można zaliczyć do nich np.  ubezpieczenie kredytu, opłatę przygotowawczą, koszty administracyjne, itp.

Stopa procentowa a maksymalne odsetki od pożyczki pozabankowej

Stopa referencyjna NBP wyznacza górny limit rocznego oprocentowania kredytów konsumpcyjnych. Uchwała o zmianie stóp procentowych, która weszła w życie dziś, tj. 18 marca, obniża odsetki moninalne od kredytów gotówkowych, kart kredytowych i pożyczek. Dlatego przy poziomie 1 proc., maksymalny pułap odsetek narzucany przez regulacje antylichwiarskie wynosi aktualnie 9 proc. w skali roku (do tej pory – 10 proc.).

stopy w dół

Wpływ obniżek stóp procentowych na posiadaną pożyczkę pozabankową

Cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowały, iż nasze pożyczki pozabankowe staną się po prostu tańsze! Krótko ujmując oznacza to ulgę dla zadłużonych poprzez obniżkę kwoty miesięcznej raty. A co za tym idzie – obniżeniem całkowitego kosztu pożyczki.  Z pewnością jest to dobra wiadomość dla Klientów firm pozabankowych, szczególnie w kontekście zbliżających się dla niektórych konsumentów niższych wpływów z wynagrodzeń za pracę. Pamiętajmy, iż w wyniku pogorszenia się naszej sytuacji finansowej rośnie potencjalne ryzyko opóźnień w spłacie zobowiązań. Dzisiejsze zmiany wpłyną również na obniżenie odsetek za nietermionową spłatę zobowiązania. Oczywiście zachęcam do terminowego regulowania rat pożyczek!

Bezpośredni powód obniżki stóp procentowych

Wprowadzenie obniżenia stóp procentowych to kolejny przejaw walki z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Jako przedsiębiorcy, czy osoby prywatne musimy liczyć się z faktem, iż kolejne tygodnie mogą skutkować mniejszym wpływem środków do budżetu domowego, dlatego też rzeczywiste obniżenie rat pozwoli nam łagodniej przejść przez ten ciężki dla nasz wszystkich okres.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Artykuły powiązane

Oprocentowanie stałe, czy oprocentowanie zmienne. Które wybrać?

Oprocentowanie stałe, czy oprocentowanie zmienne. Które wybrać?

03 Lip 2019Autor: Wojciech Zieliński

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu brał kredyt zauważył, że w zależności od produktu każde zobowiązanie wiąże się z kilkoma, a nawet kilkunastoma różnymi opłatami. Trzeba je umieć porównać i przeanalizować, aby wybrać dla siebie najlepszą (...)

Czytaj więcej
BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

05 Cze 2019Autor: Wojciech Zieliński

W Polsce ok 25 mln Klientów ma historię kredytową w BIK, a nadal wiele osób nie wie, co to jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja działająca od 1997 roku i została założona w celu gromadzenia, katalogowania i ud

Czytaj więcej
BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

05 Cze 2019Autor: Wojciech Zieliński

W Polsce ok 25 mln Klientów ma historię kredytową w BIK, a nadal wiele osób nie wie, co to jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja działająca od 1997 roku i została założona w celu gromadzenia, katalogowania i ud

Czytaj więcej
Czym jest RRSO - czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania Kredytu?

Czym jest RRSO - czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania Kredytu?

30 Maj 2019Autor: Wojciech Zieliński

Bardzo często w reklamach poszczególnych produktów spotykamy się z pojęciem tzw. RRSO. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania Kredytu, czyli tak naprawdę suma wszystkich opłat, które ponosimy wyrażona procentowo w stosunku rocznym. O co

Czytaj więcej
Top