Wypłata gotówki z konta. Podajemy różne sposoby, jak wypłacić gotówkę z konta

Opublikowano: 19 Wrz 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Jak można wypłacić gotówkę? Z pozoru to pytanie brzmi banalnie, a odpowiedź na nie zapewne wielu z nas uzna za dziecinnie prostą. Jednakże, jak pokazuje praktyka wiele osób nie wie o wszystkich możliwych sposobach wypłaty pieniędzy. Z kolei niektórzy z nas słyszeli o pewnych sposobach, ale nigdy nie zdecydowali się na wypłatę gotówki inaczej, niż tak, jak są do tego przyzwyczajeni. A w dzisiejszych czasach czynności tej możemy dokonywać naprawdę rozmaicie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest najpopularniejszy w Polsce sposób wypłaty gotówki,
  • czy wypłacasz pieniądze w sposób bardziej tradycyjny czy nowoczesny,
  • w jaki jeszcze sposób możesz wypłacać pieniądze ze swojego konta bankowego.
Wpłata gotówki z konta. Podajemy różne sposoby jak wypłacić gotówkę z konta

Wypłata gotówki – zderzenie pokoleń

Chęć wypłaty gotówki najczęściej wiąże się z realizacją danej potrzeby finansowej. Jednakże poszczególne typy klientów mają inne preferencje jeżeli chodzi o tę czynność. I choć klientów można różnorako klasyfikować to jednak najlepiej można to zobaczyć na jaskrawym zestawieniu dwóch skrajnych grup: klientów najmłodszych i tych, którzy zaliczają się do starszego pokolenia.

Co ich różni? Przede wszystkim starsi klienci są bardziej przyzwyczajeni do gotówki, którą mogą poczuć w ręku. Czasami mają ograniczone zaufanie do nowoczesnych technologii, niekiedy bywa też tak, że niechętnie uczą się obsługi narzędzi internetowych. Z kolei młodsi klienci rzadziej czują potrzebę posiadania namacalnego pieniądza. Z większą łatwością poruszają się w sieci, bez problemu obsługują smartfony. Nie boją się używać narzędzi, które co rusz pojawiają się na rynku jako nowe rozwiązania. Ufają, że w sieci zarówno oni sami, jak ich pieniądze są bezpieczne.

Z powyższego wypływają dwa wnioski. Pierwszy jest taki, że najwięcej różnic w preferowanych sposobach wypłaty gotówki będzie pomiędzy klientami najstarszymi a najmłodszymi. Drugi jest taki, że starsi klienci mogą nie znać niektórych nowszych sposobów wypłaty gotówki… tak samo, jak młodzi mogli zapomnieć jak w tradycyjny sposób można wypłacać gotówkę.

Tradycyjne sposoby wypłaty gotówki

Generalnie możemy mówić o dwóch tradycyjnych sposobach wypłaty pieniędzy z konta bankowego. Jedna z nich jest trochę młodsza od drugiej. Zaczniemy od tej, która jest bardziej popularna, czyli o wypłacie pieniędzy z bankomatów.

Wypłata gotówki z bankomatów

Dlaczego jest to sposób tradycyjny? Otóż, patrząc na świat bankomaty są używane od 1967 roku. Niemal sześć dekad funkcjonowania tego urządzenia pozwala nam sądzić, iż jest to już sposób klasyczny. Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się nieco później, bo dopiero w 1987 roku. Biorąc pod uwagę to, że w naszym kraju z tego sposobu korzystamy od bez mała 35 lat i porównując ten wiek do wieku nowoczesnych sposobów, możemy uznać wypłatę z bankomatu jako klasyczną.

Do wypłaty pieniędzy z bankomatu potrzebna jest karta płatnicza. Należy umieścić ją w odpowiednim otworze, a następnie podążać za instrukcjami, wyświetlającymi się na ekranie, podać PIN oraz wartość wypłacanej kwoty. Trzeba przy tym wiedzieć, jakie nasz bank przewiduje opłaty w przypadku wypłat z bankomatów sieci obcej a bankomatów sieci własnej. Często jest tak, że za taką wypłatę nie zapłacimy nic, pod warunkiem, że nie zejdziemy poniżej wymaganego limitu wypłaty. Jeżeli będziemy się tego trzymać, to obejdzie się bez żadnych dodatkowych opłat.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w I kwartale 2022 roku średnio w każdym bankomacie dokonywano 58 wypłat gotówki dziennie. Średnia wysokość wypłaty wynosiła 796 zł. To daje nam wartość 46 168 zł dziennie. W porównaniu do I kwartału 2018 roku, gdzie średnio dokonywaliśmy 74 wypłaty dziennie, ale na średnią sumę 35 668 zł widać, że obecnie wypłacamy z bankomatu rzadziej, za to na większe kwoty.

Wypłata pieniędzy w oddziale banku

Pobranie gotówki z kasy banku jest najstarszą metodą. Zjawisko to występowało już w XIV wieku we włoskich, pierwszych w Europie bankach. Do dziś można wypłacić pieniądze ze swojego konta osobistego poprzez stawiennictwo w placówce. Praktyka pokazuje, że aby tego dokonać należy posiadać dowód osobisty i kartę płatniczą.

Czy najstarsza metoda przestała być popularna? Wręcz przeciwnie! Jak podaje raport NBP współcześnie jest to drugi po wypłacie z bankomatu najpopularniejszy sposób z którego korzystają Polacy. Co prawda dane te uwzględniają fakt, że na przestrzeni lat z bankowych kas wypłacono coraz mniej gotówki, jednakże wciąż żadna inna metoda – poza bankomatami – nie okazała się popularniejsza.

Nowoczesne sposoby wypłaty gotówki

Z biegiem lat pojawiły się nowe metody wypłaty pieniędzy oparte za zinformatyzowanych systemach. Dzięki temu współcześnie możemy korzystać z wielu sposobów, za czym idzie w dużej mierze wygoda oraz oszczędność czasu.

Wypłata z bankomatu bez karty

Tutaj wprawdzie występuje bankomat, ale nie potrzebujemy karty do wypłaty. Blik, bo o nim mowa jest sposobem o wiele nowszym niż karty czy bankomaty same w sobie. Tutaj każdy klient może skorzystać z aplikacji mobilnej swojego banku, dzięki czemu otrzyma kod BLIK. Następnie kod ten należy wpisać w bankomacie, po czym pobrać pieniądze.

Wypłata za pomocą cashbacku

Cashback jest metodą spotykaną w wielu sklepach. Polega to na tym, że przy płatności kartą za dokonane zakupy należy wpisać kwotę, którą chcemy wypłacić. Kwota ta będzie doliczana do naszego rachunku. Przykładowo, jeśli zrobiliśmy zakupy za 50 zł, a chcemy wypłacić 100 zł, to wówczas z naszego konta zniknie 150 zł, z czego 50 zł pójdzie na konto sklepu za zrealizowaną sprzedaż, a 100 zł otrzymamy do ręki. Pamiętajmy jednak, aby zawsze przed zapłaceniem kartą poinformować sprzedawcę o tym, iż chcemy wypłacić pieniądze.

Przekaz pieniężny

Niekiedy możemy też możemy skorzystać z przekazu pieniężnego. Polega to na tym, że przy użyciu naszej karty płatniczej możemy wskazać miejsce, w którym chcemy odebrać pieniądze w kwocie, którą wybraliśmy. Często jest tak, że już klika minut po zleceniu przelewu pieniądze pojawią się we wskazanym miejscu. Niestety, metoda ta jest kosztowna. Za przelewy krajowe zapłacimy kilka złotych, jednakże w przypadku przelewów zagranicznych opłata może wynieść kilkadziesiąt, a niekiedy nawet i kilkaset złotych.

Z których metod najlepiej korzystać?

Każdy klient będzie indywidualnie podchodził do wypłaty gotówki. Warto wiedzieć o tradycyjnych sposobach wypłaty gotówki, ale też nie zaszkodzi nauczyć się tych nowszych – jeżeli jeszcze ich nie próbowaliśmy. Właściwie każda metoda sprawdzi się w nieco innej sytuacji. Przykładowo, jeżeli chcemy dokonać transakcji, która opiewa na dużą kwotę, a którą zrealizujemy za pomocą gotówki, to wówczas warto pójść do banku czy do bankomatu. Z kolei wypłacając pieniądze w sklepie możemy szybko pozyskać drobną kwotę, która przyda nam się za chwilę. Oczywiście wybór zawsze należy do klienta, jednakże zawsze warto być otwartym na inne rozwiązania.

Zaktualizowano: 19.09.2022

Dodano: 27.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top