Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy kredytu. Czym to się różni? Jakie są konsekwencje?

Opublikowano: 18 Lip 2025 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Kredytobiorca zazwyczaj zaciąga zobowiązanie, a potem terminowo je spłaca. Problem pojawia się wtedy, gdy w grę zaczynają wchodzić takie pojęcia jak wypowiedzenie, rozwiązanie czy wygaśnięcie umowy kredytu. Pojęcia te znacznie różnią się od siebie. Niosą też ze sobą różne konsekwencje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega wypowiedzenie umowy kredytu,
  • na czym polega rozwiązanie umowy kredytu,
  • na czym polega wygaśnięcie umowy kredytu. 
wygaśnięcie umowy kredytu

Istotny jest czas trwania umowy kredytowej

Warto na początku zastanowić się, jak koniec umowy kredytowej wiąże się z czasem jej trwania. Ten bowiem będzie inny dla kredytu gotówkowego i dla kredytu hipotecznego. Umowa kredytu gotówkowego może trwać maksymalnie do 144 miesięcy. Natomiast kredytu hipotecznego może trwać nawet 35 lat.

Umowa kredytu gotówkowego teoretycznie może trwać krócej niż 1 rok, np. 10 miesięcy. Dla klienta nie ma wówczas możliwości wypowiedzenia. Natomiast po upływie 12 miesięcy, niezależnie od tego jak długo jeszcze będzie trwała umowa dla obu stron istnieje możliwość wypowiedzenia.

Gdy umowa się kończy, mamy do czynienia z jej wygaśnięciem, natomiast rozwiązanie umowy zawsze prędzej czy później nastąpi - niezależnie od okoliczności. 

Czym jest wypowiedzenie umowy kredytu?

Wypowiedzenie umowy kredytu jest jednostronnym sposobem rozwiązania umowy kredytu. Może tego dokonać bank albo kredytobiorca. Nie liczy się przy tym zdanie drugiej strony. Jednak, jeśli chodzi o bank, to nie może on sobie ot tak wypowiadać umów. Musi spełnić określone warunki, zgodnie z art. 75 Prawa bankowego. Natomiast konsument nie musi podawać żadnej przyczyny. 

Zazwyczaj następuje wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank, a nie przez klienta. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy klient przestaje regularnie spłacać zobowiązanie, więc kredytodawca nie widzi dłużej sensu w utrzymywaniu umowy w mocy i pragnie odzyskał całą swą należność. Nie oznacza to jednak, że Ty nie masz możliwości wypowiedzenia umowy. Możesz to zrobić bez podawania przyczyny. Pamiętaj jednak o konsekwencjach.

Np. żeby wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego musisz przygotować się na to, że dużą sumę kredytu spłacisz od razu. Raty przestaną obowiązywać. Czeka się całościowa spłata, co może się wiązać ze znacznym obciążeniem finansowym. 

Warto dodać, że wypowiedzenie a odstąpienie od umowy kredytu to dwie różne rzeczy. Jeśli odstępujesz od umowy, tzn. że zwracasz cały kapitał, który pożyczyłeś. Umowa wówczas traktowana jest tak, jakby nigdy nie była zawarta. Masz na to 14 dni od momentu podpisania umowy. 

Czym jest rozwiązanie umowy kredytu?

Rozwiązanie umowy oznacza jej koniec. Nie ma przy tym znaczenia, w jakich okolicznościach doszło do zakończenia umowy. Mogło to się wydarzyć właśnie wskutek wypowiedzenia albo wygaśnięcia umowy kredytu. Rozwiązanie oznacza więc nic innego jak to, że umowa przestaje obowiązywać, jak również wynikające z niej zobowiązania. 

Czym jest wygaśnięcie umowy kredytu?

Wygaśnięcie umowy kredytu można określić jako jej "naturalną śmierć". Tzn. umowa po prostu kiedyś musi się skończyć. Ważne jest tutaj, że kończy się "naturalnie", czyli wtedy, kiedy przypada jej końcowy termin. Przykładowo, jeśli masz umowę kredytu, w której zapis głosi, że umowa trwa do 31 października 2026 roku, to oznacza, że właśnie 31 października 2026 roku nastąpi wygaśnięcie umowy kredytu. 

Dodano: 18.07.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top