Dla kredytobiorcy wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank wiązać się może z bardzo silnymi emocjami - zwłaszcza negatywnymi. Zapewne nikt z nas nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji. Niestety, istnieją okoliczności, w których bank ma pełne prawo wypowiedzieć umowę. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wówczas nic zrobić. Zawsze masz do dyspozycji garść rozwiązań, a każde z nich może okazać się dla Ciebie kołem ratunkowym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Bank wypowiada umowę kredytową w kilku określonych przypadkach, którymi będą:
Warto dodać, że nieco różnią się okoliczności wypowiedzenia umowy kredytu hipotecznego od wypowiedzenia umowy kredytu gotówkowego. Gdy posiadasz hipotekę, to bank, oprócz ww. sytuacji może wypowiedzieć Ci umowę z powodu:
NOTKA PRAWNA
Podstawa prawna do wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank znajduje się w art. 75 Ustawy Prawo bankowe.
Bank nie może wypowiedzieć umowy kredytowej wówczas, gdy klient skorzystał z programu naprawczego i go realizuje. Dotyczy to okoliczności, w których albo straciłeś zdolność kredytową albo grozi Ci upadłość konsumencka. Wtedy, przez cały czas, kiedy realizujesz program naprawczy bank nie może wypowiedzieć umowy. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Otóż, jeśli bank uzna, że nie realizujesz planu naprawczego w należyty sposób, to wypowie Ci umowę.
Skuteczne wypowiedzenie umowy kredytowej oznacza, że kończy się ona przed końcowym terminem jej obowiązywania. W świetle prawa Twój dług stanie się od razu wymagalny. Co to oznacza? Będziesz musiał od razu spłacić cały pożyczony kapitał plus odsetki. Kwota ta nie będzie już rozłożona na raty.
Co więcej, jeśli dojdzie do wypowiedzenia umowy przez bank, to wówczas automatycznie spadnie Twoja zdolność kredytowa - i to znacznie. W praktyce będziesz mieć poważne problemy z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania. Nawet jeśli powodem wypowiedzenia umowy był wcześniejszy spadek Twojej zdolności, to po wypowiedzeniu zdolność obniży się jeszcze bardziej.
Oczywiście, jeśli od razu nie uregulujesz płatności (dla wielu klientów będzie to po prostu niemożliwe, ze względu na zbyt dużą całkowitą kwotę do spłaty), to bank podejmie działania windykacyjne. W przypadku dalszej zwłoki w spłacie kredytodawca skieruje sprawę do komornika i na drogę sądową.
Bank nie może dowolnie wypowiedzieć Ci umowy kredytowej. Musi przy tym działać zgodnie z przepisami. Jednak w szczegółach kolejne kroki mogą się różnić - w zależności od indywidualnej polityki danego banku. Mimo wszystko można mówić generalnie o kilku kluczowych etapach:
Jeszcze zanim bank definitywnie wypowie Ci umowę kredytową możesz podjąć działania, aby do tego nie doszło. Oto, co możesz zrobić:
Jeśli otrzymasz wypowiedzenie umowy z banku, to niestety nie masz wielu wyjść. Jednym z nich jest staranie się o ugodę. Możesz ją zaproponować bankowi. Jeśli się zgodzić, to może nawet uda się rozłożyć płatność na raty. Jednak kredytodawca nie może na to przystać. Dokumentuj swoje próby zawarcia ugody z bankiem, gdyż może mieć to znaczenie przy ewentualnej, późniejszej rozprawie sądowej.
Teoretycznie możesz także wykazać, że wypowiedzenie umowy przez bank jest bezprawne. Dzieje się tak wówczas, gdy nie zaszła żadna z przesłanek uprawniających bank do wypowiedzenia umowy. Jednak banki starają się trzymać litery prawa, w związku z czym raczej nie będziesz mieć podstaw, by skutecznie tą drogą ubiegać się o swoje racje.
Jako kredytobiorca masz także prawo wypowiedzieć umowę kredytową. Może stać się tak np. wtedy, kiedy bank zmieni warunki umowy w trakcie jej trwania. Dotyczyć to może chociażby oprocentowania. Jeśli tak się stanie i jeśli nie zgadzasz się na nowe warunki, to masz prawo wypowiedzieć umowę kredytową. Warto też podkreślić, że jeśli umowa kredytowa jest zawarta na więcej niż 1 rok, to masz prawo ją wypowiedzieć z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Nie musisz przy tym uzasadniać swojej decyzji.
Dodano: