Zdolność kredytowa w kredytach gotówkowych online. Jak banki weryfikują klientów przez internet?

Opublikowano: 31 Paź 2020 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

W obliczu panującej pandemii i znacznych ograniczeń z niej wynikających szukając kredytu coraz częściej sięgamy po rozwiązania które nie wymagają od nas wychodzenia z domu. Stale rozwijający się rynek pożyczek i kredytów online daje nam możliwość załatwienia wszystkich niezbędnych do tego celu formalności przy pomocy internetu.

Pamiętajmy jednak o tym, że kredyty gotówkowe są udzielane jedynie przez banki – pożyczki może nam udzielić osoba prywatna lub instytucja pozabankowa. Decydując się na kredyt gotówkowy należy liczyć się z tym, że bank będzie chciał zweryfikować twoją zdolność kredytową by sprawdzić czy może udzielić Ci kredytu.

Zdolność kredytowa w kredytach gotówkowych online.  Jak banki weryfikują klientów przez internet?

Czym jest zdolność kredytowa?

Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu gotówkowego wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie. W praktyce oznacza to, że bank zestawia przychody i wydatki w skali miesiąca, aby określić czy pozostaje nam zdolność do spłaty nowego kredytu.

To przede wszystkim analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy, a w tym:

  • uzyskiwanych dochodów (źródło dochodów np. umowa o pracę, emerytura, umowa zlecenie etc.),
  • miesięcznych kosztów utrzymania (czynsz, opłaty za media itp.),
  • obecnego zadłużenia, np. spłacanych obecnie kredytów i innych zobowiązań. 

Poza tym każdy bank sprawdzi dodatkowo:

  • wiek,
  • liczbę osób będących na utrzymaniu,
  • status mieszkaniowy i majątkowy,
  • wykształcenie,
  • stan cywilny, 
  • staż pracy, wykonywany zawód. 

Bank pobiera raport z BIK, aby sprawdzić, czy aktualnie posiadamy zobowiązania kredytowe i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki. Raporty te są wiarygodnym źródłem wiedzy o nas jako kredytobiorcach. W procesie kredytowym pobierane są również informacje z różnego rodzaju baz gospodarczych np. Krajowego Rejestru Długów (KRD) czy Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Każdy bank czy każda instytucja pożyczkowa we własnym zakresie decydują, jakie bazy sprawdzają. Niemniej jednak wnioskując o kredyt w banku musimy liczyć się z większym zakresem sprawdzanych danych w bazach o nas jako przyszłych kredytobiorcach.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytowa?

Sprawdzenie zdolności kredytowej jest dziś bardzo proste dla przyszłego produktu np. kredytu konsolidacyjnego.

Wystarczy do tego złożenie wniosku o kredyt albo wstępnego zapytania poprzez różnego rodzaju porównywarki kredytowe. Możesz to zrobić bezpośrednio w banku, np. w oddziale lub telefonicznie. Zdecydowanie wygodniejszym i szybszym sposobem niewymagającym od nas wychodzenia z domu jest skorzystanie z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej.  Dzięki wypełnieniu rubryk w kalkulatorze online uzyskasz wiedzę na temat swoich możliwości kredytowych.

Możesz również samodzielnie zweryfikować historię kredytową wynikającą z danych zgromadzonych na Twój temat w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Aby pobrać Raport BIK, należy założyć konto w portalu BIK. Zrobisz to w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową. W procesie zgłoszenia użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie tożsamości oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego na 1 zł (w którym dane muszą zgadzać się z danymi podanymi w formularzu rejestracji). Raport BIK posiada swoją datę ważności. Zazwyczaj wynosi ona 30 dni. Koszt jednorazowego raportu to 39 złoty a za pakiet 12 raportów oraz alerty BIK na 12 miesięcy to koszt 99 złotych (otrzymujemy tu również wiadomości tekstowe sms w przypadku instytucja składa zapytanie kredytowe na nasze dane).

Alerty BIK są bardzo przydatną ochroną w przed wyłudzeniem kredytu. Analiza naszego raportu BIK powinna być naszym cyklicznym obowiązkiem jako rzetelnego kredytobiorcy. Zapobiega to powstaniu nawet drobnych zaległości, które w przyszłości mogą znacząco utrudnić proces wnioskowania o kredyt.

Jak wnioskować o kredyt bez wychodzenia z domu i jak banki weryfikują klienta przez internet?

Najprostszym sposobem wnioskowania przez internet jest skorzystanie z takiej usługi w banku w którym posiadamy konto osobiste.

Informacje z dowodu osobistego zostały już wcześniej wprowadzone do systemu bankowego przy zakładaniu konta, dlatego w procesie wnioskowania o kredyt gotówkowy poprzez aplikację bankową, nie będzie potrzeby ponownej weryfikacji. Bank ten ma również wgląd do operacji na naszym koncie (wpływy i wydatki), co często upraszcza proces wydania decyzji kredytowej, gdyż nie wymaga przedstawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających osiągane przez nas dochody.

Jeśli natomiast dla banku jesteś nowym klientem, wejdź na stronę banku i wypełnij online wniosek kredytowy.  Wnioskowanie w taki sposób wymaga potwierdzenia naszej tożsamości, czyli przesłania skanów dowodu  i dokumentów potwierdzających nasz dochód bezpośrednio do banku np. mailowo. Po dopełnieniu wszystkich formalności i często po kontakcie ze strony konsultanta z banku, gdy zostaje podjęta pozytywna decyzja o przyznaniu Ci kredytu pozostaje jedynie podpisać umowę. W części banków zrobisz to całkowicie przez internet za pomocą kodu sms otrzymanego na Twój numer telefonu i linka z umową wysłanego na podany przez Ciebie adres mailowy.

W niektórych przypadkach możemy się również spodziewać, że bank po przyznaniu kredytu, wyśle nam umowę do podpisania firmą kurierską. Wtedy weryfikacji dokumentu tożsamości  dokona kurier, z którym będziemy umowę podpisywać. 

Tagi: kredyt gotówkowykredyt konsolidacyjnyzdolność kredytowakredyt online

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 31.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top