Znaczny spadek wskaźnika WIBOR. Czy to oznacza obniżenie rat kredytu?

Opublikowano: 28 Kwi 2025 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Obniżka stóp procentowych jest już całkiem realna. Jeszcze na początku kwietnia wydawało się to mało prawdopodobne, ale już teraz wiemy, że sytuacja stała się bardziej sprzyjająca dla kredytobiorców. Składają się na to zmiana podejścia Rady Polityki Pieniężnej do tematu zmiany stóp, a także korzystna sytuacja gospodarcza kraju. Gdyby tego było mało, w ciągu ostatnich kilku tygodni stawka WIBOR gwałtownie spadła. Daje to dobre prognostyki w kwestii obniżenia rat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie podejście do obniżki stóp ma obecnie RPP,
  • o ile mogą stanieć raty kredytowe,
  • kto skorzysta na przewidywanej obniżce stóp. 
spadek wibor

Zmiana polityki RPP

Po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Adam Glapiński stwierdził, że pojawiła się przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Jest to odmienne podejście od tego, które znaliśmy dotychczas. Dotychczas bowiem prezes NBP stał na stanowisku, iż nie ma szans na obniżkę. Na konferencji prasowej przyznał, że to obniżenia stóp może dojść nawet w maju. 

Raty niższe nawet o 700 zł? Jest to możliwe

Wg szacunków raty kredytów hipotecznych mogą w ciągu najbliższych miesięcy spaść nawet o 700 zł. Oczywiście to, o ile rata spadnie realnie zależy od jej aktualnej wysokości oraz rzeczywistej obniżki stóp procentowych. Kredyty gotówkowe także stanieją, choć tutaj różnice mogą być mniejsze. Natomiast jeśli chodzi o maj, to w przypadku hipotek raty mogą ulec obniżeniu o 100-200 zł. 

Czy spadek wskaźnika WIBOR można określić jako znaczący?

Spadek stawki WIBOR oczywiście można określić jako bardzo znaczący. Zaledwie w ciągu pięciu dni - od 3 do 8 kwietnia - stawki WIBOR 6M oraz WIBOR 3M spadły odpowiednio do poziomu 5,34% i 5,61%. Pod koniec kwietnia wynosiły natomiast 5,14% i 5,42%. Jest to spora zmiana zwłaszcza dla tych, którzy co miesiąc muszą regulować zobowiązania. 

Nie wszyscy kredytobiorcy skorzystają na spadku WIBOR

Spadek WIBOR, a także prognozowane obniżenie stóp procentowych ucieszy na pewno niejednego kredytobiorcę, ale niestety - nie wszyscy na tym zyskają. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby, które posiadają zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem. Takie bowiem rozwiązanie powoduje, że niezależnie od tego jak spadną stopy procentowe, rata pozostanie niezmienne.

Ma to jednak swój dobry wymiar. W końcu, jeśli wziąłeś kredyt czy pożyczkę ze stałym oprocentowaniem, to w przypadku, gdy stopy rosły nie płaciłeś wyższych rat. Stałe oprocentowanie ma to do siebie, że nie zmieni się również w przypadku podwyżki stóp. W takim przypadku najbardziej opłacalne jest zaciągnie zobowiązania w okresie, w którym stopy są na jak najniższym możliwym poziomie. 

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top