Zniesienie podatku PCC. Od kiedy obowiązuje? Kto jest zwolniony?

Opublikowano: 14 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Nie jest łatwo w Polsce kupić dom lub mieszkanie - kto tak twierdzi, ma niestety sporo racji. Nie dość, że klient musi znaleźć środki na inwestycję, to jeszcze jest zobowiązany do zapłaty podatku. Jednakże - czy zawsze? Niedawne zmiany w prawie poskutkowały tym, że wiele osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości wykrzyknęło: "Hura! Koniec z podatkiem PCC!". Cieszyć się jest z czego, ale warto wiedzieć, kogo dotyczy ta ulga oraz niewątpliwe ułatwienie w procesie realizacji marzenia o własnym "M".

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od kiedy i na jakiej podstawie zniesiono PCC,
  • kto jest zwolniony z PCC,
  • ile możesz zyskać na zmianie w likwidacji PCC. 
podatek pcc

Nowelizacje ustaw likwidujące podatek PCC

Przez wiele lat przy zakupie pierwszej nieruchomości albo nieruchomości z rynku wtórnego każdy klient musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych - czyli właśnie PCC. Skrót raczej jest oczywisty. Dla nabywców oznaczało to w praktyce dodatkowe koszty. Nie wystarczyło bowiem, że zaciągnęli kredyt hipoteczny, który kosztuje, gdyż spłaca się nie tylko kapitał, ale też odsetki. Musieli także uiścić opłatę do Urzędu Skarbowego oraz przesłać deklarację PCC-3. Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosiła 2% wartości transakcji. 

Na szczęście w 2023 roku doszło do zmian w przepisach prawa, dzięki czemu nastąpiło zniesienie podatku PCC przy zakupie nieruchomości. Wobec powyższego znowelizowane zostały:

  • Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • Ustawa z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa,
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
  • Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Warto wspomnieć, że w przypadku zniesienia PCC dotyczy to zarówno sytuacji, w której klient dokonuje transakcji za pomocą tylko własnego kapitału jak i kiedy wykorzystuje na ten cel pieniądze z kredytu mieszkaniowego.

Od kiedy podatek PCC nie obowiązuje?

Powyższe zmiany prawne spowodowały brak obowiązku płacenia PCC od 31 sierpnia 2023 roku. To właśnie wtedy nastąpiła likwidacja podatku PCC, gdyż weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Jeśli więc przymierzasz się do nabycia mieszkania lub domu, to wiesz już, że masz szansę na to, aby podatek PCC od zakupu nieruchomości Cię nie obowiązywał. 

Czy wszyscy klienci nie zapłacą podatku PCC?

Zniesienie PCC na pewno ucieszyło niejednego klienta, który się o tym dowiedział. Jednakże czy ta ulga dotyczy każdego kupującego, bez wyjątku? Otóż nie. Podatku PCC nie zapłaci osoba, która:

  • kupuje swoje pierwsze mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego albo wtórnego,
  • nie posiadała nigdy wcześniej prawa własności do lokalu mieszkalnego.

Natomiast nabywa, który kupuje swoje drugiej, trzecie albo kolejne mieszkanie lub dom będzie już musiał zapłacić PCC i złożyć stosowną deklarację do US. 

Jakie realne korzyści otrzymują konsumenci po zniesieniu podatku PCC?

Jeszcze przed 31 sierpnia każdy, kto śledził zmiany na bieżąco, wiedział, że zniknie podatek PCC od zakupu nieruchomości i w związku z tym mógł samodzielnie wyliczyć, ile zaoszczędzi. Jest to bardzo proste. Wiemy już, że stawka tego podatku wynosi 2%. Jak zatem łatwo policzyć, jeśli kupujesz nieruchomość, która będzie kosztowała 400 000 zł, to wówczas podatek wyniósłby 8000 zł. A przy transakcji na 600 000 zł byłoby to już 12 000 zł. Są to sumy, które na pewno o wiele lepiej się sprawdzą, pozostając na Twoim koncie. 

Czy zniesienie podatku PCC to decyzja na 100% trafna?

Decyzja o likwidacji podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości na pewno spowoduje znaczne odciążenie portfeli bardzo dużej grupy konsumentów. Tak zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na remont, opłacenie notariusza czy na dowolny cel - nawet zrobienie zakupów konsumpcyjnych. Jednakże zmiany ustawowe nie tylko określiły zasady zwolnienia z PCC. Oprócz tego wprowadziły nową stawkę PCC wynoszącą 6%, którą zapłacą osoby kupujące szóste albo kolejne mieszkanie czy dom. 

Opodatkowanie nieruchomości - czy nastąpiły jeszcze jakieś zmiany?

Zmiany w podatku pcc przy zakupie pierwszego mieszkania, oprócz tego, co już zdążyliśmy omówić zakłada również, że jeśli szóstą albo każdą kolejną nieruchomość kupuje więcej niż jeden nabywca, to wówczas nadal obowiązuje stawka 6%. Ponadto, jeśli nabywcą jest firma, to nie tylko będzie trzeba zapłacić PCC, ale również podatek VAT. Będą więc do zapłacenia dwa podatki od jednej transakcji. 

Dodano: 14.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top