Zwrot ubezpieczenia pomostowego

Opublikowano: 14 Lis 2022 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego, jako klienci musimy zapłacić ubezpieczenie pomostowe. Są to dodatkowe koszty dla kredytobiorcy. Istnieje jednak możliwość odzyskania przez klienta tych środków. Bardzo wiele będzie tutaj zależało od dnia dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego musisz płacić ubezpieczenie pomostowe,
  • co wpis hipoteki do księgi wieczystej ma wspólnego ze zwrotem ubezpieczenia pomostowego,
  • kto może otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego,
  • czy trzeba wnioskować do banku o zwrot ubezpieczenia pomostowego.
Zwrot ubezpieczenia pomostowego

Czym jest ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym?

Jeżeli właśnie zaciągasz kredyt hipoteczny albo wkrótce podejmiesz starania o to zobowiązanie, to będzie ciążył na Tobie obowiązek zapłaty ubezpieczenia pomostowego. Jest to rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, jakie banki nakładają na zobowiązanie. W ramach ubezpieczenia pomostowego bank zabezpiecza się na okoliczność, w której kredytobiorca nie spłacałby zobowiązania do czasu dokonania wpisu hipoteki przez sąd. Nie bez powodu więc niekiedy ten rodzaj ubezpieczenia jest traktowany jako dodatkowy koszt kredytu hipotecznego.

Ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?

Wszystko zależy od danego banku. Zazwyczaj ubezpieczenie wynosi od 0,5-1,0% kwoty całego kredytu w skali roku, ale niekiedy może to być nawet 1,3%. Z kolei niektóre banki stosują inną politykę i np. przez pierwsze pół roku klient nie płaci nic albo płaci symboliczną kwotę, np. 0,05%. Jednakże po tym okresie koszty ubezpieczenia mogą się zwiększyć.

Przykładowo, jeśli zaciągnęliśmy kredyt na kwotę 300 000 zł, a ubezpieczenie pomostowe wynosi 1,0% kwoty kredytu, to w skali roku zapłacimy 3000 zł, czyli 250 zł miesięcznie. Z kolei, jeśli ten koszt wyniesie 0,5%, to wówczas zapłacimy 1500 zł rocznie, czyli 125 zł miesięcznie.

Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe płacimy do momentu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Takiego wpisu dokonuje sąd i może to nastąpić dopiero w kilka miesięcy od momentu zawarcia umowy kredytowej. A jeśli za środki z kredytu chcemy kupić dom, który dopiero się buduje, to wówczas możemy czekać nawet 2 lata. Przez cały ten czas będziemy zobowiązani do płacenia ubezpieczenia pomostowego.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego to obowiązek ustawowy

Banki mają obowiązek zwrócić ubezpieczenie pomostowe kredytobiorcy w okresie 60 dni po dokonaniu wpisu hipoteki. Regulują to przepisy nowelizacji Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Tak więc każdy klient może być pewien tego, że otrzyma zwrot pieniędzy z ubezpieczenia pomostowego. Jest to wypełnienie prawnego obowiązku. Przepisy ustawy mówią także o warunkach, które należy spełnić, aby otrzymać zwrot.

Czy otrzymasz zwrot ubezpieczenia pomostowego?

Nie każdy otrzyma zwrot środków z ubezpieczenia pomostowego. Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć, istotne jest to, aby w księdze wieczystej już widniał wpis hipoteki. Ponadto zwrot przysługuje tym, którzy:

  • podpisali umowę po dniu 16 września 2022 roku,
  • podpisali umowę do dnia 16 września 2022 roku, ale do 17 września 2022 roku sąd nie dokonał wpisu do księgi wieczystej.

Pamiętać należy o tym, że jeśli sąd odmówi dokonania wpisu do księgi wieczystej (może tak się stać z różnych powodów) to wówczas klientowi nie należy się zwrot z banku.

Co klient musi zrobić, aby otrzymać zwrot?

Zasadniczo, to nic. Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć Ustawa nakłada na banki obowiązek zwrotu ubezpieczenia pomostowego. Jeśli więc tylko spełniasz warunki, które wymieniliśmy powyżej, to otrzymasz pieniądze najpóźniej w 2 miesiące od dnia dokonania wpisu. Nie ma drogi, w której bank mógłby Ci odmówić zwrotu, jeśli spełniasz warunki. Zawsze warto sprawdzić swoje konto bankowe, aby upewnić się, że pieniądze zostały nam zwrócone w terminie.

Jak pieniądze zostaną zwrócone?

Według ustawy bank może dokonać zwrotu z ubezpieczenia pomostowego na jednej z dwóch dróg:

  • zwrot pieniędzy na konto,
  • zwrot na poczet spłaty kredytu hipotecznego.

W tym drugim przypadku zadziała mechanizm nadpłaty kredytu hipotecznego. Wówczas stanie się jedna z dwóch rzeczy: albo raty kredytu ulegną obniżeniu, ale okres spłaty pozostanie taki sam, albo raty pozostaną bez zmian, a okres kredytowania się skróci.

Tagi: ubezpieczenie pomostoweubezpieczenie

Dodano: 27.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top