Rynek udzielonych kredytów dla mikrofirm zmniejszył się rok do roku o prawie ¼ pod kątem ilości udzielonych kredytów. Zmniejszyła się też kwota finansowania i jest mniejsza o ponad 20% niż w lipcu 2021 roku. Spadła wartość wszystkich typów udzielanych kredytów, a największy spadek dotyczył wartości udzielonych kredytów inwestycyjnych – spadek o 44,2%. Najmniejszy, ale ciągle znaczny, spadek dotyczy wartości udzielonych kredytów obrotowych i wynosi o 21% mniej jeśli chodzi o wartość i o 19,9% jeśli chodzi o ilość udzielonych kredytów obrotowych.
BIK przeanalizował również jakość portfela produktów kredytowych dla mikroprzedsiębiorców. Odczyt za lipiec na poziomie 4,72% wskazuje na stabilną sytuacje portfela.
Kredyty bankowe udzielane są głównie dla firm usługowych i firm handlowych. Prawie 50% portfela kredytów uruchomionych w lipcu stanowią uruchomienia dla firm usługowych. Jest to łącznie 567 mln złotych. Firmy handlowe uzyskały finansowanie w kwocie 459 mln zł. Niestety również firmy handlowe wykazują się najgorszym odczytem wskaźnika jakości portfela.
Źródło: BIK
Zaktualizowano:
Dodano: