Główny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7379,88 zł brutto. Oznacza to wzrost o 10,3 procent w porównaniu rok do roku i wzrost o 0,1 procent w stosunku do sierpnia bieżącego roku.
Przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł (+10,3% r/r). Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007.https://t.co/KBPsmwrwtM#GUS pic.twitter.com/YdsMBMtCY5
— GUS (@GUS_STAT) 19 października 2023
Przedstawiona przez GUS dynamika wzrostu płac dotyczy wartości nominalnych. Wzrost realny, czyli ten po uwzględnieniu inflacji wyniósł natomiast 2,1 procent.
Z komunikatu GUS wynika, że największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji „pozostała działalność usługowa” (o 3,0 procent).
Nominalnie najwyższe średnie płace brutto we wrześniu 2023 roku zanotowano w sektorach „informacja i komunikacja” (12,3 tys. zł), „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” (11 tys. zł) i „górnictwo i wydobywanie” (10,6 tys. zł).
Najniższe przeciętne wynagrodzenia według danych GUS otrzymywali natomiast pracownicy w sektorach: „zakwaterowanie i gastronomia” (5,4 tys. zł), „administrowanie i działalność wspierająca” (5,8 tys. zł) i „pozostała działalność usługowa” (5,8 tys. zł).
Najwyższe dynamiki wzrostu w porównaniu rok do roku zanotowano we wrześniu w sekcjach „administrowanie” (wzrost o 15,7 procent), „zakwaterowanie” (wzrost o 14 procent) i „transport” (wzrost o 13,7 procent). Najniższe w sektorach takich jak „górnictwo” (spadek o 1,2 procent), „budownictwo” (spadek o 6,4 procent) i „rolnictwo” (spadek o 7,4 procent).
Opublikowane przez GUS dane dotyczą tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników i nie obejmują m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i mikrofirm. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 procent pracujących.
GUS podał też dane o zatrudnieniu. W opublikowanym komunikacie czytamy, że we wrześniu 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego we wrześniu 2022 roku i wyniosło 6496,1 tys. etatów. Przeciętne zatrudnienie było więc niższe o 0,1 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.
We wrześniu 2023 r. przeciętne #zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6496,1 tys. etatów (0,0% r/r). Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007.https://t.co/KBPsmwrwtM#GUS pic.twitter.com/nucx2Alpd9
— GUS (@GUS_STAT) 19 października 2023
Dane GUS dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności a także firm, które zatrudniają 10 i więcej osób. Badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji i pomocy społecznej.
Źródło: https://stat.gov.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: